Jihlava: perla Vysočiny
Město ležící na stejnojmenné řece tvoří pomyslnou hranici mezi Čechy a Moravou. Jihlava, založená ve 13. století jako hornické město s těžbou stříbra, je od roku 1982 městskou památkovou rezervací a od roku 2000 také střediskem krajem Vysočina. Má přibližně 50 tisíc obyvatel a řadu turistických atrakcí.
V Jihlavě se nachází neobvyklé množství dobře zachovaných a cenných měšťanských domů z 13. až 16. století. Mezi ně patří téměř všechny domy na náměstí a další můžete vidět např. v ulicích Brněnská, Havířská, Komenského, Matky Boží a dalších. A právě na Masarykově náměstí najdete historickou budovu
radnice, jejíž vnitřní prostory jsou přístupné veřejnosti. Nepřehlédnutelný je i barokní
Mariánský sloup a dvě kašny z roku 1797, Neptunova a Amfitrité.
Typickým symbolem města je
Brána Matky Boží, jediná z pěti středověkých městských bran, kterou se podařilo zachovat. Slouží jako vyhlídková věž a umožní vám podívat se na město z ptačí perspektivy.
Pokud máte rádi sakrální památky, nevynechejte
hlavní kostel města. Mohutná gotická trojlodní stavba se dvěma věžemi je zasvěcená sv. Jakubovi Většímu, patronovi všech horníků. Ve městě je ale také
Kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo
Kostelík sv. Jana Křtitele na Jánském vršku severovýchodně od centra a mnoho dalších.
Jaká je Jihlava pod zemí?
Chcete vidět Jihlavu pod zemí? Pak navštivte její
podzemí. To je s celkovou délkou 25 km a plochou 50 000 m
2 druhé největší v České republice. Chodby jsou raženy ve skále v několika podlažích, takže se můžete nacházet v hloubce od 2 až do 12 metrů. Jeho součástí jsou tzv.
Kolektory – podzemní labyrint chodeb z osmdesátých let 20. století. Prohlídkový okruh měří 1 km a často se stoupá po ocelových žebřících. Nezapomeňte si přibalit vhodné oblečení a obuv. Prohlédnete si např. ukázky hornických svítidel nebo vzorky ryzího stříbra.
A pod zemí ještě chvíli zůstaneme. V
krytu civilní obrany uvidíte ošetřovnu raněných, dobovou spojovací techniku, filtry vzduchu, měřáky radiace nebo dobové hygienické potřeby a sociální zařízení.
V jedné místnosti zní autentický záznam rádiového hlášení, které 20. srpna 1968 oznámilo překročení státních hranic vojsk Varšavské smlouvy. Z toho vám bude zaručeně běhat mráz po zádech.
Jihlava dětem
Město nezapomíná ani na malé návštěvníky a nabízí volnočasové aktivity pro rodiny s dětmi.
💡
ZOO Jihlava leží jen 10 minut chůze od centra v lesoparku Heulos. V současné době je zde k vidění více než 200 druhů exotických zvířat a po celém areálu jsou rozmístěné atrakce v podobě skluzavek, originálních prolézaček, lanovek nebo jednoho z nejdelších tobogánů v ČR. Pozor, vašeho čtyřnohého mazlíčka nechte raději doma, vstup se psy totiž není dovolen.
💡
Zábavní park Robinson je největší indoorový zábavní park v Kraji Vysočina. Pokud se vám na výletě nevydaří počasí, tohle je ideální varianta, kde se vaše ratolesti vyřádí. Na ploše 2500 m
2 se nacházejí desítky originálních dětských atrakcí, restaurace a komfortní zóna pro dospělé, kde si můžete v klidu popovídat u kávy, surfovat na internetu nebo číst noviny.
💡
Aquapark Vodní ráj kombinuje vnitřní bazény s venkovním areálem. Kromě toho na vás čeká krytý tobogán, divoká řeka, venkovní vyhřívaný bazén, brouzdaliště, masážní trysky, vodopády nebo sauna. V relaxační zóně najdete místo pro odpočinek, občerstvení, curling na koberci a pro nejmenší dětský koutek.
Co dělat v Jihlavě, když prší
Navštívit
Dům Gustava Mahlera by mohlo znít trochu jako nuda, ale opak je pravdou. Vedle stálé expozice a doprovodných výstav je zde k dispozici audio–video sál, dětská herna s hudebními nástroji nebo badatelna se sbírkou knih a CD i DVD. Kulturním zážitkem je i návštěva
Oblastní galerie Vysočiny. To nejlepší z bohatého sbírkového fondu je umístěno v budově na Masarykově náměstí, současné umělecké přístupy i tvůrčí zvukový prostor IGLOO najdete v ulici Komenského, v galerii Alternativa. V Jihlavě má dlouhou historii také pivovarnictví a co může být pro milovníky piva krásnějšího, než strávit deštivý den
exkurzí v pivovaru a ochutnávkou místních piv.