Knihovna Třinec opět přivítá návštěvníky na tradičním Festivalu svobody, kterým letos oslaví významné výročí – 35 let od Sametové revoluce. Festival připomíná demokratické hodnoty a svobodu projevu, které si Česká republika stále udržuje.
V letošním roce přinese akce zcela nové a neotřelé pojetí díky tématu spravedlnosti, které možná na první pohled s oslavou demokracie nesouvisí. Jak může tento pojem rezonovat s oslavou svobody?
Vlaštovkou festivalu bude
v pondělí 11. listopadu beseda s amerikanistou Janem Benešem na téma Volby prezidenta Spojených států.
Festival bude zahájen bude 22. listopadu oblíbeným podcastem Jindřicha Šídla a Jana Dobrovského, kteří svým specifickým pohledem přiblíží nejen výročí sametové revoluce, ale i to, jaké podoby může mít spravedlnost v kontextu moderní demokracie a zastaví se také u města Třince.
Den nato, 23. listopadu, se můžeme těšit na vystoupení výjimečných osobností, které přinášejí zkušenosti z oblastí svého zájmu.
Vladimír Dzuro, vyšetřovatel válečných zločinů v bývalé Jugoslávii, Natálie Terčová, odbornice na odhalování internetových predátorů, Martin Mejstřík, bývalý studentský vůdce Sametové revoluce v roce 1989, Tomáš Šebek, lékař a účastník misí Lékařů bez hranic, Jakub Drápal – právník a kriminolog působící na Právnické fakultě UK a na Ústavu státu a práva AV ČR. Festival vyvrcholí diskuzemi a debatami, které ukážou, že i 35 let po revoluci je naše demokracie živá a svobodná, i když neustále čelí novým snahám o její rozbití.
Ozvěnami Festivalu svobody se v pondělí 25. listopadu stanou Ondřej Vetchý, herec a bojovník za svobodu a pravidelný host festivalu Otakar Foltýn, který je koordinátorem strategické komunikace státu.
Festival svobody bude celý listopad doprovázen výstavou Paměť národa v Moravskoslezském kraji. Tato výstava, která bude instalována na náměstí T. G. Masaryka, představuje události dějin 20. století v tomto regionu prostřednictvím životních příběhů našich spoluobčanů, které natočili dokumentaristé ve studiu Paměti národa.