Sobota 3. srpna 2024 bude v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava patřit slonům. Tento den bude probíhat sběr vysloužilých elektrospotřebičů. Za přinesený elektrospotřebič získáte volnou vstupenku pro děti.
Na 12. srpna připadá Mezinárodní den slonů, jehož cílem je upozornit na nepříznivou situaci těchto největších suchozemských savců ve volné přírodě. Den pro slony organizují u této příležitosti každoročně i mnohé zoologické zahrady. V ostravské zoo se akce uskuteční již v sobotu 3. srpna.
Program
9 až 17 hod před zoo sběr elektrospotřebičů
13:00 ve výukovém centru přednáška Jak se chrání sloni v Africe?
9 až 18 areál zoo – aktivity s Elektrowinem
Chcete slonům pomoct dvojnásob? Tak s sebou ke stánku charitativního second handu MOMENT, o.p.s. přineste i jednu pěknou věc ze svého šatníku, hračku nebo knihu. Stánek najdete u expozice Na Statku, kde můžete vše rovnou poslat do oběhu a třeba ještě ten den najde vaše věc nový domov. Plné tašky ale prosím nenoste. Méně je opravdu více. Kromě toho si můžete na místě sami něco pořídit – oblečení, hračky a dekorace se sloní tématikou. Budou zde i tvořivé dílničky, kde si mohou zájemci ze starého oblečení vyrobit textilní šperk, barevný sloní závěs apod. Výtěžek z prodeje bude určen projektu Save Elephants, jehož aktivity cílí na ochranu slonů ve střední Africe. Moment i Zoo Ostrava tento projekt podporují dlouhodobě.
Sloni v ohrožení
Slon indický (Elephas maximus) původně obýval oblasti o rozloze 9 miliónů km2 (od Iráku k Číně a na jih po Cejlon). Přeměnou jejich přirozeného prostředí hlavně na zemědělskou půdu došlo k prudkému poklesu počtu zvířat i rostlin. Dnes žijí indičtí sloni na velice fragmentovaném území o celkové rozloze méně než 0,5 miliónů km2 – obývají tedy pouze 5 % původní plochy! Velikost volně žijící populace je odhadována na cca 50 000 jedinců. V Červeném seznamu (IUCN Red List) je veden slon indický v kategorii ohrožený (Endangered).
Slon savanový (Loxodonta africana) je ohrožen zejména ilegálním zabíjením a obchodem se slonovinou, ale také kvůli záboru půdy, která je přetvářena na pastviny a pole. Velikost volně žijící populace stále klesá a zatímco před pár lety byla odhadována na 600 000 jedinců, v současné době poklesla početnost na cca 350 000 jedinců. Každoročně je kvůli klům v Africe zabito 30 až 40 000 slonů, tj. asi 100 slonů denně! V Červeném seznamu byl slon savanový donedávna veden v kategorii zranitelný (Vulnerable), aktuálně je už také řazen v kategorii ohrožený (Endangered).
Slon pralesní (Loxodonta cyclotis) je menší druh afrického slona žijícího v tropických lesích západní a střední Afriky. Dříve byl považován za poddruh slona afrického, ale analýza DNA, provedená původně ke sledování slonoviny z nelegálního lovu, ukázala, že se jedná o samostatný druh. Od slona savanového se liší způsobem života i tělesnou stavbou a v celém svém areálu se takřka nekříží. Je ohrožen podobně jako slon savanový, ale jeho divoká populace je mnohem menší (50 až 100 000). V Červeném seznamu je zařazen v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered).
Ještě ve 40. letech 20. století žilo v Africe 5–10 milionů slonů. S nárůstem lidské populace a s tím spojenou přeměnou přirozeného prostředí slonů na zemědělskou půdu, a kvůli poptávce po slonovině klesl jejich počet na asi 1 300 000 na počátku 80. let a na 700 000 na konci 80. let. Od roku 1989, kdy je obchod se slonovinou celosvětově zakázán, se sice tempo poklesu zpomalilo, ale i tak dnes žije v celé Africe asi jen 450 000 slonů! Zapojte se spolu s námi a pomozte chránit tato majestátní zvířata, aby nezmizela z planety úplně a nenávratně. Vaše pomoc může být velmi jednoduchá, jak jsme zde popsali…