Ostrava, Kudyznudy

Ostrava

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Oblíbené ve městě

Ostrava: příběh Ocelového města

ostravaOstrava, dříve považovaná za ocelové srdce republiky ponořené v oblaku smogu, se hlavně v posledních letech vyloupla do krásy a nese hrdě status moravskoslezské metropole. Stala se nejen vyhledávaným turistickým cílem, ale také oblíbeným místem mnoha filmových tvůrců, kteří obdivují její charakter a nezaměnitelnou atmosféru. Během procházky městem tak můžete lehce narazit na filmový štáb, který právě natáčí nový film, seriál nebo videoklip. S přibližně 300 tisíci obyvateli je třetím největším městem České republiky a stojí za návštěvu především kvůli unikátnímu souboru industriální architektury v oblasti Dolních Vítkovic.

A jak vznikl název města Ostrava? Jedná se o složeninu dvou slov, pravděpodobně keltského původu, kdy "ostr" značí prudký, rychlý, bytře tekoucí a "ava" je výraz pro řeku. Později se pro název města vžilo označení Ostrava, zatímco pro řeku zdrobnělé jméno Ostravice.
 
ostravskoBohatě zastoupené jsou v Ostravě a okolí ale také přírodní zajímavosti. Např. Polanský les a Polanská niva, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Poodří. K přírodním raritám na území města patří také bludné balvany ze švédské žuly a dalším unikátem je halda Ema ve Slezské Ostravě. Vaší pozornosti by rozhodně neměl ujít Heřmanický rybník, který je jedinečný díky specifickému složení silně mineralizované vody s obsahem boru a jódu. Dostanete se k němu po naučné stezce nebo se můžete svézt autobusem – bude se vám tady hodit dalekohled na pozorování vodního ptactva.
 

Netradiční zážitky, které vám nabídne jen Ostrava

Kromě významných staveb a sakrálních památek můžete navštívit řadu muzeí a galerií nebo legendární Stodolní ulici, ve které je přes 60 barů, klubů, restaurací a kaváren. Děti potěší výlet do Zoologické zahrady, Planetária nebo Dinoparku. A Ostrava nabízí i netradiční zážitky.
 
Pohádkový orloj – každou sudou hodinu od 8 do 20 můžete vidět v oknech Divadla loutek vystoupení šesti dřevěných pohádkových postav: krále, královny, čerta, anděla a smrtky bojující s kašpárkem.
Landek Park – největší hornické muzeum v ČR nabízí fárání do bývalého dolu Anselm, jízdu důlním vláčkem, originální štolu Albert, Landeckou venuši a spoustu dalších zajímavostí
Muzeum hraček – vlastní unikáty z více než 60 zemí a také nejstarší hračky od poloviny 19. století.
Velký a Malý svět techniky – populárně naučná centra pro nejmenší (Malý svět U6) i pro vzrostlé děti a mládež (Velký Svět Techniky) v Dolních Vítkovicích
Technotrasa – virtuální neznačená trasa spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje
Národní zemědělské muzeum Ostrava – sbírka historické zemědělské techniky a Galerie českých potravin
Radniční věž Ostrava – z vyhlídkové terasy ve výšce 72 metrů je za příznivého počasí rozhled až k pohořím Beskyd i Jeseníků


Ostrava žije sportem i kulturou

zlatá tretraMěsto má dlouholetou sportovní tradici a v současnosti hostí akce jak republikového, tak i evropského či dokonce světového charakteru. Ostrava každoročně pořádá mezinárodní atletický meeting Zlatá tretra nebo ženský tenisový WTA challenger J&T Banka Ostrava Open. V minulosti byla např. spolupořadatelem Mistrovství světa v ledním hokeji, Mistrovství Evropy v krasobruslení, tenisového Davis Cupu a mnoha dalších prestižních sportovních událostí. V roce 2014 získala titul Evropské město sportu. Je domovem hokejových týmů HC Vítkovice Ridera a HC RT Torax Poruba, fotbalových 1. SC Vítkovice, FBC Ostrava, a MVIL Ostrava – basketbalového, florbalového, baseballového a volejbalového týmu.
 
A na své si přijdou i milovníci kultury a umění. V Ostravě je 5 divadel a působí zde mezinárodně uznávaná Janáčkova filharmonie. Město je známé pro své festivaly a mnohé kulturní akce, které každoročně navštíví tisíce příznivců hudby, filmu i divadla. Rádi vás pozveme na ty nejvýznamnější:
 
Colours of Ostrava – multižánrový hudební festival.
Janáčkův máj – mezinárodní festival klasické hudby.
Svatováclavský hudební festival.
Beats for Love – festival taneční hudby.
Májová Plesná – tradiční folklórní festival
⭐ Filmové a divadelní festivaly Jeden svět, Ostrava Kamera Oko, Mezinárodní festival outdoorových filmů nebo oblíbené Letní shakespearovské slavnosti.
 

Co dělat v Ostravě, když prší

Malý svět techniky ostravaDolní Vítkovice jsou naprosto unikátní průmyslový areál, který stojí za návštěvu ať prší, či neprší. V Malém a Velkém světě techniky je tu navíc skvělý program i pro děti. V Ostravě můžete navštívit také největší hornické muzeum u nás a dokonce sfárat těžní klecí dolů do šachty. Návštěva Galerie výtvarného umění v centru města je zážitkem už pro samotnou funkcionalistickou budovu, ve které se nachází. Líbit se vám určitě bude i v Ostravském muzeu, kde se o městě dozvíte naprosto vše, od historie, přes průmysl, umění a přírodu. V sezóně zde dokonce funguje mykologická poradna. A skvělým místem, kde se můžete vyřádit, je zábavní a motokárová hala E-motion park Ostrava.

Město Ostrava

Turistická informační centra


Lyžařský příměstský tábor

Přihlaste své děti na jedinečný příměstský tábor v Ostravě!  I když bude horké léto, my budeme s dětmi lyžovat v kryté hale přímo v Ostravě!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní fórum Meltingpot v Ostravě 2024

Sedmý ročník mezinárodního diskusního fóra Meltingpot, které proběhne od 17. do 20. července 2024 po boku festivalu Colours of Ostrava v industriálním areálu Dolních Vítkovic, nabídne přes 200 inspirativních řečníků z celého světa z vědy, politiky, kultury, businessu i společenského života.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Příměstské tábory Hangar

Lezení, hry, dobrodružství a spousta nových kamarádů – takové jsou letní příměstské tábory na HANGARU!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Čtyřdenní pochod Opava

Turistická akce.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava 2024

Projděte se s průvodcem skleníkovým areálem o 1000 m², kde rostou tropické a subtropické rostliny využívané k dekoraci a údržbě zoologických expozic v areálu zoo.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Malování na figurky

Workshop pro všechny milovníky tohoto ve světě i u nás oblíbeného koníčku!
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Poznávací jízdy báňským spěšným vlakem

Poznávací jízdy Báňským spěšným vlakem po uhelných vlečkách mezi doly.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Aktivity ve městě Ostrava

Cesta vody v Ostravě

Na území Bělského lesa mezi Výškovicemi a Starou Bělou v Ostravě se můžete projít po Cestě vody. Jsou zde chodníčky, hrací prvky i Priessnitzovy lázně.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Skalka family park Ostrava

Skalka family park Ostrava je unikátní zábavní park a místo k trávení aktivního volného času i odpočinku pro rodiny s dětmi. Areál se nachází nedaleko Ostravy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Papilonia Ostrava – poznejte nejkrásnější motýly světa na vlastní oči

Navštivte nový motýlí dům v Ostravě, který je největší stálou výstavu motýlů v České republice. Tropická zahrada se spoustou exotických květin je domovem tisícovky exotických motýlů, kteří pocházejí ze všech tropických krajů světa – Amazonie, Filipín, Thajska, Afriky či Austrálie.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

KouPark Ostrava Radvanice

KouPark je sportovně rekreační areál pro každého, kdo hledá sportovní vyžití, klid pro odpočinek nebo chce zabavit děti. Najdete zde in-line dráhu, workoutová hřiště, opalovací místa či veřejné grily. Část multifunkčního hřiště nabízí dětem i dospělým skvělou možnost pro různé sporty.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Velký svět techniky Ostrava

Populárně naučné centrum Velký Svět Techniky najdete v Dolních Vítkovicích. Hravou formou se zde představují zajímavosti vědy a techniky. Za charakteristickou zrcadlovou fasádou se skrývají čtyři stálé interaktivní expozice: Dětský svět, Svět vědy a objevů, Svět civilizace a Svět přírody.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Lesopark Bělský les

Lesopark Bělský les (přezdívaný Bělák nebo Studna) se rozkládá se na ploše 160 ha v městských obvodech Stará Bělá a Ostrava-Jih. Najdete tu množství pramenů (např. u Kaple Panny Marie Lurdské), mnohdy velmi skrytých. Ke kapličce a studánce lidé pro vodu chodí už přes sto let.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Hornické muzeum na Landeku

Landek Park – dříve Důl Anselm, dnes historie hornictví. Na nejstarší ostravské šachtě, Dole Anselm, bylo před více než 30 lety založeno Hornické muzeum, které je dnes největší v ČR. Čtvrt kilometru dlouhé chodby v podzemí krok po kroku odhalují tajemství hornických pracovišť.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace ve městě Ostrava

Loft v Ostravě

Ano, Loft je opravdu otevřený prostor s velkými okny, odhaleným stropem z železných nosníků a cihlových kleneb. A je to taky restaurace hotelu City.City (rozuměj city jako město a city v něm).
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Saola

Restaurace Saola v areálu zoo Ostrava – terasa s výhledem do výběhu indických kopytníků.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Restaurace Harenda v Ostravě – hezky, česky, moderně

Restaurace Harenda se nachází v areálu Landeku. Od středy do soboty nabízí kromě stálého menu také šestichodovou degustaci, v neděli sem můžete zajít mimo jiné na příjemný sdílený rodinný oběd.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Palačinkárna Café au père tranquille v Ostravě

Francouzská kavárna Au père v Ostravě nabízí ve dvou patrech příjemné posezení nejen nad kávou. V nabídce jsou také palačinky na sladký i slaný způsob, polévky a steaky s bagetami.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

U Cingra – havířská hospoda v Dolu Michal

Typická havířská hospoda u Cingra se nachází v Dolu Michal.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Mama's Bistro v Ostravě

Bistro s nabídkou burgerů, hot-dogů, zákusků alkoholických a nealkoholických nápojů a kávy.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Prvorepubliková kavárna Elektra v Ostravě

Kavárna Elektra je prvorepubliková ostravská kavárna. Nachází se v přízemí někdejšího společenského domu Hornický dům, na nároží Nádražní třídy a Umělecké ulice.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Stračena Pub v Ostravě-Porubě

Restaurace, ke se vaří z BIO surovin, výběrového masa z farmy Klokořov, a to vše s otevřenou kuchyní. Nechyní ani široký sortiment pivních speciálnů na deseti pípách a nabídka výběrových vín.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Ostrava a okolí


Výlet za kuriozitami do Ostravy: sopka, pohádkový orloj, venuše a horníci

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružnou výpravu do Ostravy! Metropole Moravskoslezského kraje je pulzující místo plné zajímavých příběhů a také novinek a kuriozit. Ukážeme vám Ostravu shora i zdola, a to jak fantastické industriální památky, tak stavby, které mohou jiná města jen závidět.
tip na na dobrodružnou výpravu do Ostravy, Výpravy za kuriozitami

Karavanem od jara do zimy: po Ostravě a jejím okolí

Na dovolenou v karavanu se většinou vydáváte k moři nebo do hor, ale co když se děje něco zajímavého v Ostravě? Do metropole Moravskoslezského kraje se můžete bez obav vydat s přívěsem nebo obytným autem. Na Kudy z nudy vám poradíme, kde zastavit, co vidět i kam se vypravit na výlet do okolí.
karavanem do Ostravy, Výlety za každého počasí

Výlet za unikáty Techno trasy aneb Ostravou pro milovníky industriálních památek

Zajímáte se o průmyslové dědictví? Potom se vydejte spolu s námi k nejzajímavějším industriálním památkám prostřednictvím Technotrasy – stezky spojující technické památky. Naše trasa vás provede těmi nejzajímavějšími místy v Ostravě a okolí.

S osobností na procházku: po Ostravě a okolí s rodem Rothschildů

Ostrava a celá oblast Hlučínska, ohraničená státní hranicí s Polskem a řekami Opavou a Odrou, byla od první poloviny 19. století až do druhé světové války královstvím významného rodu Rothschildů. S Kudy z nudy vás pozveme za známými bankéři a průmyslníky na procházku: napřed pěšky po Ostravě-Vítkovicích, a pak po okolí. Tam ale bude rozumnější využít auto nebo kolo.
procházka Ostravou, Výlety s příběhem