Správa Pražského hradu připravila při příležitosti 80. výročí konce druhé světové války rozsáhlou výstavu, která návštěvníky provede všemi významnými milníky největšího válečného konfliktu lidských dějin. Výstava je otevřena od 8. 5. do 28. 10.2025.
Na výstavě, kterou připravila Správa Pražského hradu ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem Praha a Vojenským ústředním archivem, bude představena
téměř stovka originálních válečných plakátů a vyhlášek společně s unikátními trojrozměrnými exponáty.V roce 1940 vznikl ve Velké Británii ikonický plakát s portrétem britského premiéra Winstona Churchilla a nápisem „Čechoslováci, hodina vašeho osvobození přijde!“. Před osmdesáti lety, 8. května 1945, se tato slova naplnila.Plakáty z období druhé světové války jsou nejen historickým svědectvím, ale i fascinujícím příkladem propagandy. Papírový plakát se stal levným, dostupným a velmi mocným nástrojem masové komunikace. Válečný plakát měl od samého počátku velmi blízko k politické propagandě. Démonizace nepřítele měla vést ke vzteku, k touze pomstít se. V překrucování skutečnosti dosáhla opravdového mistrovství německá válečná propaganda, která vydávala jednoznačné porážky za taktická vítězství. Spojenecký válečný plakát byl naopak věcný, srozumitelný a výrazně nepřeháněl.I dnes tyto plakáty působí silně. Jsou nejen vizuálním otiskem doby, ale i psychologickým nástrojem, který svou sugestivní silou dokázal ovlivnit veřejné mínění. Jejich rychlé šíření a životnost delší než rozhlasová či novinová zpráva zajišťovaly, že se staly trvalou součástí válečného příběhu.
Poznejte historii a psychologický vliv válečných plakátů na rozsáhlé výstavě na Pražském hradě, trvající od května do října 2025.
Hlavním tématem výstavy je přehledná retrospektiva válečných plakátů z období druhé světové války.
Výstava je otevřena od 8. května do 28. října 2025.
Návštěvníci mohou vidět téměř sto originálních válečných plakátů a vyhlášek a unikátní trojrozměrné exponáty.
Zmíněn je ikonický britský plakát s portrétem Winstona Churchilla a nápisem 'Čechoslováci, hodina vašeho osvobození přijde!'.
Na organizaci výstavy spolupracuje Správa Pražského hradu, Vojenský historický ústav Praha a Vojenský ústřední archiv.
Válečné plakáty měly silný psychologický vliv a dokázaly sugestivní silou ovlivnit veřejné mínění.
Spojenecké plakáty byly věcné a srozumitelné, zatímco německé plakáty využívaly překrucování skutečnosti a demonizaci nepřítele.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.