ÚvodKalendář akcíHudební a divadelní akcePřírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby
Hudební uskupení fyield
Hudební a divadelní akce

Přírodní hlasy v tvorbě experimentální elektronické hudby

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Hudební a divadelní akce v celé ČR.
Jak zní udržitelná hudba dneška a zítřka? Projekt Sustain: Hudba a udržitelnost spojuje umění, hudební tvorbu, koncertní a produkční aktivity s environmentálním myšlením. Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry.
Téma udržitelnosti se ve spojení s hudbou v Česku zatím příliš nedostalo do popředí, tento program mění pravidla hry. Konference, debaty, panelové diskuse, workshopy i praktické zvukové ukázky a instalace – vše zaměřené na současnost a budoucnost hudby v době klimatických změn. 

Dva dny na začátku června budou věnovány propojování přírodních hlasů s moderními přístupy k tvorbě experimentální elektronické hudby. Akci bude předcházet workshop HYB4 Dílny DIY Hudební nástroje.

Program:

Čtvrtek 6. 6.
19:30 – 22:00 Fyield: Future Landscapes | promítání, debata a koncert (E.0 Hlavní sál)
V unikátním hudebním uskupení fyield se setkávají přední osobnosti české a islandské nezávislé hudební scény. Na české straně je Václav Havelka a Kryštof Kříček z kapely Please The Trees, ty doplňuje Islanďan Pan Thorarensen (Stereo Hypnosis), který je zakladatelem festivalu experimentální hudby a sonických umění Extreme Chill. Na albu, které je zásadní součástí interdisciplinárního projektu Krajiny budoucnosti, zavádí uskupení fyield posluchače na průmyslová místa klíčová pro chod civilizace a nechávají přírodu a technologie, aby se stali rovnocennými spoluhráči v kapele.

Sonická expedice se v doprovodu fieldrecordistů Magnúse Bergssona a Sary Pinheiro se speciálními mikrofony vypravila zkoumat prostřednictvím zvuku, o jakých výzvách k proměnám světa promlouvají technologie a systémy, na kterých je závislá moderní civilizace. Na pozadí klimatické krize se účastníci a účastnice zvukové výpravy po Česku a Islandu snažili rozluštit zprávy vycházející z ropného vrtu, geotermální elektrárny nebo aquaponické farmy. Režisér Ivo Bystřičan z expedice přivezl film Neviditelné krajiny, hudebníci Václav Havelka a Pan Thorarensen aka fyield album Future Landscapes v koncertním provedení s Kryštofem Kříčkem. 

‍Neviditelné krajiny
‍(režie: Ivo Bystřičan)
2022 / 48 min
Jak zní řev vody a žáru v útrobách tepelné elektrárny nebo pravidelný dech ropné věže? Snímek plný ruchů a zvuků, přesto však téměř beze slov, nabízí originální pohled na problematiku ekologie a energetiky. 

Od 19:30 film, ve 21:00 začíná koncert. Mezi filmem a koncertem proběhne diskuse s aktéry a aktérkami projektu.

Vstupné: 200 Kč předprodej / 250 Kč na místě

Pátek 7. 6.
‍Workshopy: Syntetizátory a zvuk přírody
17:00 – 19:00 Workshop: Nehudba nerovnosti (A.3 Sál)
V jakých zvukových krajinách žijeme? Kdo a co je slyšet, kdo a co je umlčováno? Kdo dýchá hluk, a kdo si žije hi-fi? Připojte se k procházce rozličnými zvukovými krajinami a jejich přetváření s Marií Čtveráčkovou alias Mary C z pražské Synth Library navazující na kritické poslechové procházky Nehudba nemíst a Nehudba nemístních.

Uběhlo 110 let od doby, kdy italský futurista Luigi Russolo sepsal manifest Umění hluku, ve kterém vyzýval k pozorování světa více ušima než očima. Je to už více než 60 let od Tichého jara Rachel Carson bez ptáků umlčených pesticidy a 55 let od Sonických meditací Pauline Oliveros a Knihy hluku a Nové zvukové krajiny R.M. Schafera, zásadních příspěvků oboru akustické ekologie. Naslouchejme přírodě a jejím silám s respektem. Náš toxický kapitalismus a patriarchát produkuje nové zvukové krajiny ohlušujících nerovností. Zacpávat  si uši nemá smysl. Špína je mnohem hlouběji a rezonuje strukturami celé naší společnosti. Koho budete poslouchat vy?

‍Mary C je hudebnice, DJka, kurátorka a spoluzakladatelka Synth Library Prague, prostoru pro sdílení, experimenty a diskuzi nejen v oblasti elektronická hudby. Zabývá se možnostmi hudebního vzdělávání i sociálním a politickým kontextem a potenciálem hudby, hudebních technologií a zvuku obecně. Spolupracovala s MeetFactory,  platformou SHAPE, festivalem Lunchmeat, Bonusem, Evou Koťátkovou a dalšími. 

Kapacita: 15 lidí
Vstupné: 100 Kč

19:00 – 21:00 Workshop: Synthesizer starter (D.1 Ateliér)
Workshop vhodný pro začátečníky a začátečnice, kteří se chtějí dozvědět o tvorbě hudby pomocí syntezátorů, o jejich propojení s rostlinami a o tom, jak a kde můžou začít s tvořením vlastních zvuků. Lektorka Nikol Strobach ve své tvorbě experimentuje s propojením rostlin a elektronických nástrojů. Vedla mnoho hudebních workshopů a přednášek po celém světě (Superbooth, Moogfest, Synthposium, Knobs&Wires).

21:00 – 22:00 Vystoupení Nikol Strobach (D.1 Ateliér)
V první části večera představí Nikol Strobach svou tvorbu, přiblíží, jak se k dostala k modulárním syntezátorům, divnozvukům a hraním s rostlinami. Pak se lehce dotkne teorie zvuku a vln, abychom rozuměli terminologii používané v tvorbě syntetických zvuků, a poté dojde k ukázce některých typů syntezátorů. Budou se poslouchat digitální zvuky a diskutovat nad tím, co je pro nás hudba a co už ne. Na konci si propojíme rostlinu se synťákem pomocí gelových elektrod a necháme si zahrát. Na závěr bude prostor pro vyzkoušení nástrojů a na dotazy. Zájemci si s sebou musí donést sluchátka.

Projekt Sustain podporuje rozvoj kompetencí profesionálních uměleckých a odborných pracovníků v kulturním a kreativním sektoru, získání nových znalostí a dovedností uplatnitelných v jejich budoucím profesním životě a zvýšení jejich konkurenceschopnosti v mezinárodním kontextu.

Provozovatel

Kampus Hybernská

Hybernská 4
Kampus Hybernská
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 777 467 220
Email:
media@kampushyber...
GPS:
50,087126 14,429582
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: 100 Kč

Poznámka:Vstupné na jednotlivé akce se liší.

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

HYB4 Dílna: Práce se dřevem

V rámci tohoto workshopu se budeme věnovat práci se dřevem výhradně ručními nástroji bez použití elektrického nářadí. Cílem bude vytvořit jednoduchou stoličku za pomocí ručních japonských pilek, hoblíku, dláta či ručního vrtáku.
Praha 1, Praha

HYB4 Dílna: Broušení ručních nástrojů

Během workshopu se naučíte bezpečně nabrousit ruční nářadí: dláta, nože, nůžky, sekyry a podobně.
Praha 1, Praha

Výroba hraček ze dřeva

Přijďte si vyrobit klasickou dřevěnou hračku, například koníka nebo kačenku na kolečkách, autíčko nebo panenku. Během workshopu si zkusíte práci s pásovou pilou, bruskou, pokosovou pilou, s ručními nástroji a jednoduché lakování či barvení.
Praha 1, Praha

Letní divadelní příměstský tábor

Představte si, že se vaše dítě stane hvězdou divadelního světa! Náš letní divadelní příměstský tábor je skvělou příležitostí, jak se ponořit do kouzelného světa divadla a zažít nezapomenutelná dobrodružství.
Praha 1, Praha

HYB4 Galerie: Kristýna Šormová: Sama voda

Výstava umělkyně Kristýny Šormové, která vystudovala Akademii výtvarných umění v ateliérech Michaela Rittsteina a Vladimíra Skrepla. V díle této umělkyně se odráží její osobnost, neodráží se však v klidné hladině stojaté vody, ale spíše v hladině divoké řeky.
Praha 1, Praha

Zažít Kampus jinak

Kampus Hybernská se po několikaleté odmlce opět přidává k sousedské slavnosti Zažít město jinak. Přijďte v sobotu 21. 9. 2024 na jedinečnou akci Zažít Kampus jinak, prožijte den v zelené oáze v centru města a poznejte zákoutí Kampusu, která jste dosud neobjevili.
Praha 1, Praha

Kurz kreativního šití pro děti

Kurz šití je speciálně určený pro děti ve věku od 9 do 12 let. Ideální je pro všechny, kteří mají zájem o šití a chtějí se naučit něco nového, rozvíjet své dovednosti, vyjádřit svou kreativitu a realizovat svůj projekt.
Praha 1, Praha

Kurz kreativního šití pro dospělé

Zveme všechny nadšence a nadšenkyně na náš kurz Kreativního šití pro dospělé, který je určen pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v náročnějších šicích technikách.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Kampus Hybernská

Kampus Hybernská je komplex domů a dvůr v Hybernské ulici č. 4, kde se setkává kreativita, umění, inovace a akademický svět. Probíhají zde přednášky, performance, koncerty, výstavy, projekce, diskuze a další akce pro širokou veřejnost.
Praha 1, Praha

Jan Čejka Gallery

Originálně pojatý prostor je situován v kulturním kampusu Filosofické fakulty v centru Prahy. Galerie má ambici stmelovat výrazné talenty, studentskou komunitu a veřejnost s již etablovanými umělci, teoretiky a sběrateli.
Praha 1, Praha

Grand Relax v Praze

Luxusní spa a wellness v Praze. Relaxační, zdravotní a chirurgická péče. Profesionální masáže od fyzioterapeutů, originální pivní lázně, exkluzivní termální lázně.
Praha 1, Praha

Palác Špork v centru Prahy

Mezi ulicemi V Celnici a Hybernská v samém centru Prahy najdete unikátní soubor tří budov známý jako Swéerts-Sporckův palác neboli Palác Špork.
Praha 1, Praha

Divadlo Hybernia – muzikálová scéna v centru Prahy

Významné muzikálové divadlo sídlí v Domě U Hybernů, který na první pohled upoutá zajímavou empírovou podobou.
Praha 1, Praha

ČNB – expozice České národní banky Lidé a peníze a Za měnou v Praze

Expozici Lidé a peníze připravila Česká národní banka pro veřejnost v krásných prostorách bývalého trezoru ve své budově v centru Prahy. Expozice prezentuje ucelený vývoj měny a financí v ČR, včetně vývoje České národní banky od jejího založení.
Praha 1, Praha

Návštěvnické centrum ČNB

Návštěvnické centrum ČNB představuje svět peněz a ekonomiky pro celou rodinu. Expozice a programy České národní banky vás provedou historií a současností naší měny.
Praha 1, Praha

Česká národní banka a její historická budova v Praze

Budova ČNB vznikala podle projektu Františka Roitha v letech 1935-42 původně pro Živnostenskou banku. Pětipatrová stavba působí svou frontou do ulice Na Příkopě přímo monumentálně. Uvnitř budovy se ukrývá expozice Lidé a peníze a Za měnou v Praze.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Kavárna Kampus

Kavárna Kampus otevřela po rekonstrukci v polovině března 2024, pod taktovkou Kampusu Hybernská. Přijďte si odpočinout v oáze uprostřed centra Prahy. Dejte si kávu, limonádu nebo ochutnejte slané i sladké dobroty od rodinného podniku Šťastná koza.
Praha 1, Praha

Bistro U Býka – československý gastro koncept otevírá své dveře v Praze

V novém Bistru U Býka, nacházejícím se na Hybernské ulici v centru Prahy, nabízí široký sortiment masných produktů, ryb a delikates od slovenského výrobce a distributora Tauris.
Praha 1, Praha

Bistro Sensa v Senovážné ulici

Sensa Fine Food Bistro je dostatečně elegantní na důležité pracovní schůzky a zároveň ideálně neformální pro posezení s přáteli. Ochutnejte třeba grilovanou chobotnici s pastinákovým pyré nebo Gyoza dim sum knedlíčky s pomerančovou omáčkou.
Praha 1, Praha

Kavárna Cacao Prague

Kavárna se nachází kousek od Prašné brány. Zmrzliny, dezerty a dorty si vyrábí podle vlastních receptur. K pití si dáte skvělou kávu, výběrové sypané čaje, čerstvě připravené šťávy, ale také koktejly a míchané nápoje se superfood přídavky.
Praha 1, Praha

Trezor Špork v restauraci Červený jelen

Přijměte pozvání do kulinářského Trezoru executive chefa Červeného Jelena, Marka Fichtnera. Najdete jej v pražském paláci Špork.
Praha 1, Praha

Červený Jelen – největší restaurace v Praze

Býval to barokní palác s nádhernou zahradou, malá oáza v centru Prahy plná života. Pak se ovšem oáza zamkla do trezoru anglo-československé banky, v okolí vyrostly další banky, hotely, kanceláře, obchodní domy.
Praha 1, Praha

Plzeňská pivnice v Obecním Domě v Praze

Plzeňská pivnice v pražském Obecním domě naplno navázala na svou slavnou prvorepublikovou tradici.
Praha 1, Praha

Americký bar v Obecním domě v Praze

Americký bar na vás jistě zapůsobí neopakovatelnou atmosférou, ve které si můžete vybírat ze široké nabídky koktejlů, špičkových destilátů nebo šampaňského. Americký bar je nejstarším barem v Praze a druhým nejstarším barem v Evropě.
Praha 1, Praha