Hrnčířské trhy v Berouně s vinařským koutkem a stylovým občerstvením budou tradičně probíhat na berounském Husově náměstí a v přilehlých ulicích. Těšte se na keramiku a porcelán, sklo, kováře, šperky, kameníky, mýdlaře, dřevozpracování všeho druhu – hračky, hudební nástroje, šperkovnice, nábytek aj.
Oba dva termíny se budou konat ve znamení řemesla: TKANÍ – TKANÉ VÝROBKY – GOBELÍN
Tkaní prvního kusu textilu znamená v historii lidstva přímo revoluční čin. Nic na tom nemění ani fakt, že nedokážeme přesně určit letopočet. Dodnes se touto technikou (i když s pomocí strojů) vyrábí většina textilní produkce – tkaniny. Také princip tkaní i přes všechny technické vymoženosti zůstává stejný – vzájemné proplétání dvou od sebe oddělených a na sebe kolmých nití. Tkaní může mít mnoho podob a v historii bylo vynalezeno spoustu způsobů jak vytvořit tkaninu. Karetky, forma na zapjastky, tkací destička, gobelínový rám, kolíkový stav, stuhový stávek... Každou tuto pomůcku lze použít ve výrobě tkaniny a každá tato pomůcka se ovládá svébytnou technikou. Nejtypičtějším a nejrozšířenějším způsobem tkaní je ale tkaní za pomoci tkalcovského stavu.
Samozřejmě ale nebudou chybět další umělecká, převážně užitá řemesla. Svůj um vám představí na 200 řemeslníků z domova i hosté ze zahraničí. Skláři – současné, umělecké i historické sklo, vitráže, recyklo sklo, skleněný šperk, fusing, designové lampy. Kováři, dráteníci, smaltované nádobí našich babiček. Řezbáři a dřevo zpracování – kuchyňská prkénka,stoličky, masiv nábytek. Brašnáři – ručně vyrobené kabelky, kabely, tašky, zdobené opasky, taštičky, pouzdra. Textilní techniky, šití – pachwork, klobouky které sedí, autorské tašky z voskovaného plátna, tkaní, barvení linorytové tisky na lokálně šité lněné povlaky, polštáře, taštičky, látkové ubrusy, utěrky, dekorace, přírodně barvená ručně předená vlna na pletení, ruční i strojové výšivky kroje, háčkování, drhání – macramé. Ruční výroba mýdel a přírodní kosmetiky. Výrobky z paroží, kostí, cínové figurky, ruční zpracování kamene – šperky, bytové doplňky. Svíčky, včelí produkty, medovina. Doslova řemeslný ráj…
V průběhu trhů mezi stánky a ve vinařském koutku vystoupí několik hudebních souborů. V sobotu trhy zahájíme vystoupením berounského Marching Bandu, poté notu tradičně převezme Muzika Špalíček Praha, písně jižních a západních Čech a taneční soubor Matenik. Ve vinařském koutku pak zahrají například Inspi-Raci, autentická živá hudba, která s každým vystoupením přináší jedinečnou energii a nabíjí i všechny kolem. Proto je to tolik baví. Jednoduchost, originalita, cit, to není jejich motto, to je podstata jejich tvorby. Hudbu dělají srdcem i duší. Kde slova selžou, hudba promluví. A těšit se můžete na strhující one-man-show kytaristy a skladatele filmové hudby Honzy Ponocného. Za pomoci kytary, mikrofonu a looperů představí písně ze známých filmů Revival, Buko či seriálu Dabing Street. Pozor, koncerty Circusu Ponorka jsou neskutečně zábavné a proto, návykové! V neděli se můžete těšit na Lovesong Orchestra, kteří již dlouho v Berouně nehráli a tak se k nám zase vrací. Kdo nezná, je to výjimečná muzika, pro výjimečné chvíle. Čtyři dechy a jeden buben vás naplní štěstím a radostí, sladce rozbuší srdce. Napumpujou vás nejžhavější balkánskou energií a roztančí každý vlásek na hlavě. Lovesong Orchestra uvolňuje emoce, tak jak je to u nadupané dechovky zvykem. Na Náměstí Joachyma Barranda opět zve MKC Beroun na sobotní festival folklorních souborů s názvem Berounský koláč 2025, kde uslyšíte kromě jiných, ROBKY, ROBEČKY, Malá Vrbka + HANTAL, cimbálová muzika Vacenovice aj.
Stánky s občerstvením budou opět v plném rozsahu. Před restaurací U Aleny tradičně připraví grilované selátko a klobásky. Přímo na trzích se již ale můžete těšit na staročeskou kuchyni, grill rooster hot dog, vynikající grilované ryby, domácí bramboráky, hranolky s trhaným masem, burgery a wrapy, domácí slovenské sýry, delikatesy. Stánek s pivem Varnsdorfského kocoura, nemůže chybět ani pivovar Dráteník. Tradiční francouzská kuchyně zas zavoní paellou s mořskými plody, mexické tortilly plněné čerstvou zeleninou masem nebo sýry, indická kuchyně Namestaey India, či vegan bistro. Letos poprvé ochutnáte Pitu na grilu a staročeské brambory. Lahodná káva, dortík, trdelník a koláčky, perníčky, zdravé sušenky, koláčky, mrkvánky, mini koblihy, ořechy pražené v cukru, přírodní mošty, nanuky z čerstvého ovoce. A tradičně dobrá vína z Čech a Moravy ve vinařském koutku, jedním z vinařů bude víno z rodinného vinařství Opluštilovi z Čejkovic. K vínu si ve vinařském koutku jistě rádi zobnete řecké olivy, sýry, preclíky, škvarkové tyčinky a další gurmánské speciality.
Doba, kdy každá domácnost musela tkát, pokud její členové chtěli chodit oblečení, už je dávno pryč. Dnes už netkáme proto, že musíme – nezbytné tkaniny dodává průmysl v kvalitě a ceně, jakou bychom doma nedokázali napodobit. Dnes tkáme většinou jen pro radost, s cílem vytvořit něco neobvyklého a jedinečného, co bude hezké, či užitečné, ale sériová výroba to vyprodukovat nedokáže. A v této podobě má ruční tkaní stále svůj smysl a přináší radost z vlastní práce i z hotového výrobku. Vždy jde o výjimečné originály, ať již jde o drobné pestré záložky, náramky, po šály, plédy, přehozy, šátky na nošení dětí, deky, houpačky, ubrusy, prostírání závěsy, závěsné obrazy, tedy gobelíny a mnoho dalších výrobků, které můžete na berounských trzích zakoupit přímo od autorů, či blíže poznat techniku tkaní a jen se třeba inspirovat při pohledu na jejich práci.