Mezinárodní filmový festival o lidských právech, který je v současnosti největším lidskoprávním filmovým festivalem na světě. Festival se koná v Praze od 12. do 20. března 2025. Zamíří i do dalších českých a moravských městech.
Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět, který pořádá společnost
Člověk v tísni, pracuje s širokou definicí lidských práv, a proto v programu najdete nejen
filmy o politických kauzách a rozvojových tématech, ale i o sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu.
27. ročník festivalu se uskuteční po celé České republice.
V Praze festival proběhne od 12. do 20. března 2025.
Návštěvníci a návštěvnice se budou moci těšit nejen na
promítání českých a zahraničních dokumentárních filmů, ale od roku 2024 i fikčních snímků. Tematicky zůstanou hrané filmy ve stejném rámci jako zbytek programu a zaměří se na
lidská práva. Fikční filmy tak budou spíše myšlenkově doplňovat dokumentární snímky v nesoutěžních tematických kategoriích. Počet promítaných dokumentů, které Jeden svět nabídne, však zůstane stejný jako v posledních dvou ročnících.
V návaznosti na začlenění fikčních snímků do festivalového programu přizpůsobí Jeden svět této změně i svůj oficiální název. Počínaje 26. ročníkem se název festivalu změní na
Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět (International Human Rights Film Festival One World).
Jeden Svět 2025
Slavnostní zahájení proběhne 12. března v
Pražské křižovatce, kde budou předány ocenění Homo Homini, které dostanou nigerijský novinář Philip Obaji a ukrajinská novinářka Viktorija Roščynová. Cenu jim předá bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Zahajovacím filmem bude film Vzpomínky plné přízraků Anase Zawahriho. Ten zachycuje obraz syrského města Homs.
Filmový program přinese
84 dokumentů, 11 fikcí, 9 imerzních filmů a 14 snímků pro základní a střední školy.
Speciální pozornost letošní ročník věnuje
dění v sousedním Slovensku. Nesoutěžní kategorie Slovenská cesta poukáže na křehkost demokracie, podtrhne důležitost občanské společnosti a nabídne komplexní pohled na situaci v zemi, jíž se zatajeným dechem sleduje celá Evropa.
V rámci Slovenské cesty Jeden svět uvede mimo jiné snímek
Otázka budoucnosti režiséra Maroše Brázdy. Časosběrný dokument zachycuje po dobu několika měsíců třídu bratislavského gymnázia, jejíž maturitní ples připadl na stejný den jako sčítání výsledků parlamentních voleb z roku 2023. Snímek upozorňuje na dlouhodobý trend odlivu nejmladší slovenské generace do zahraničí.
Jeden svět představí také filmy mapující životy lidí, jež se různými způsoby vzepřeli politické nespravedlnosti nebo opresi. Snímek
Pan Nikdo proti Putinovi Davida Borensteina vypráví o ruském učiteli Pavlovi Talankinovi, jenž se po začátku invaze na Ukrajinu stává nástrojem válečné propagandy. Snímek přináší svědectví o každodenním životě během války a odhaluje mechanismy ruské propagandy.
V době, kdy se do Bílého domu vrací znovuzvolený Donald Trump, nabývá na aktuálnosti také snímek
Zurawski proti státu Texas. Režisérská dvojice Maisie Crow a Abbie Perrault představí příběh Amandy Zurawski, jíž americký stát Texas upřel právo na potrat – a to i navzdory život ohrožujícím komplikacím. Amanda se po boku své právničky vydává na cestu za legální změnou a spravedlností.
Ačkoliv dnes technologie tvoří nedílnou součást lidské každodennosti, mnohé mechanismy i hrozby spjaté s online prostorem zůstávají světu stále skryté. Dokument
Necítím nic odhaluje, jak sociální sítě cíleně ovlivňují lidské emoce. Skrze rozhovory s odborníky*icemi či influencery*kami autor nahlíží pod povrch sociálních sítí a odhaluje rozsáhlý byznys založený na obchodu s lidskými emocemi.
Snímky, které Jeden svět uvede, upozorní na celospolečenské problémy rovněž prostřednictvím intimních sond do životů jednotlivců.
O pádu režiséra Giovanniho C. Lorussa následuje jedenáctiletého Arafata, jednoho z gazanských uprchlíků žijících v opuštěné nemocnici v libanonském Bejrútu. Zatímco se Arafat celé dny prochází spletitými uličkami, naslouchá vyprávění a rozhovorům místních obyvatel. Snímek je svědectvím o beznaději a traumatech palestinského národa.
Připojte se k nám na festivalu Jeden svět od 12. do 20. března 2025 v Praze, který osvětlí globální lidskoprávní otázky skrze filmy a diskuse.
Festival se koná od 12. do 20. března 2025.
Slavnostní zahájení se uskuteční v Pražské křižovatce.
Hlavním tématem je lidská práva a festival představuje filmy o politických kauzách, sociálních otázkách, životním prostředí a životním stylu.
Zahajovacím filmem bude 'Vzpomínky plné přízraků' od Anase Zawahriho.
Ocenění dostanou nigerijský novinář Philip Obaji a ukrajinská novinářka Viktorija Roščynová.
Na festivalu bude představeno 84 dokumentů, 11 fikčních snímků, 9 imerzních filmů a 14 filmů pro školy.
Speciální pozornost je věnována dění v Slovensku a křehkosti demokracie ve snímcích z nesoutěžní kategorie 'Slovenská cesta'.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.