Život a dílo Johanna Rippera představí v sobotu 19. července 2025 přednáška v Jeskyni Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku.
Právě na průzkumu a zpřístupnění této jeskyně měl Ripper,
spoluzakladatel Moravskoslezského sudetského horského spolku (Mährisch-Schlesischer Sudetengebirgsverein – MSSGV), výrazný podíl.
Důstojník rakouské armády Ripper (1830-1912) do tehdejšího Gräfenbergu, dnešních jesenických lázní, přijel původně jako pacient. Z žaludečních obtíží způsobených neuspořádanou životosprávou se během devítiměsíčního léčení uzdravil, zamiloval se do Priessnitzovy dcery Marie Anny a v roce 1860 se s ní oženil. Po penzionování v roce 1874 se začal věnovat rozvoji lázní a okolí. Jeho zásluhou vznikl Hudební pavilon, poštovní a telegrafní úřad a došlo k rozšíření promenádních cest. Jeho přičiněním byla postavena železnice Hanušovice – Glucholazy, která spojila Jesenicko se světem a zvýšila návštěvnost lázní. Pokračoval v odkazu svého tchána Vincenze Priessnitze a jeho výzkumu vodoléčby. Jeho osobnost připomíná pod vrcholem Studničního vrchu pamětní kámen a vedle lázeňského domu Jan Ripper je od roku 1999 i pamětní deska.
„Přednáška představí Rippera i jako vojenského topografa a autora první mapy Jeskyně Na Špičáku z roku 1885. Tato pozoruhodně přesná barevná mapa v měřítku 1:270 byla užívána ještě ve 20. století,“ přibližuje ředitel Správy jeskyní ČR Milan Jan Půček.
O střípky z Ripperova života se s návštěvníky jeskyně podělí historička Michaela Neubauerová (1976), absolventka jesenického gymnázia a Slezské univerzity v Opavě, obor historie-muzeologie. V letech 1999–2012 byla kurátorkou historických sbírek Vlastivědného muzea Jesenicka, od roku 2012 pracuje jako archivářka ve Státním okresním archivu v Jeseníku. Dlouhodobě se zajímá o vlastivědu jesenického okresu, především o historii čarodějnických procesů, působení ženských řádů a kongregací a lidovou kulturu. Je autorkou nebo spoluautorkou řady regionálních výstav a expozic, odborných přednášek a exkurzí. Sobotní přednáška začíná v 16:00, rezervace vítána.