Jeskyně Na Špičáku patří k nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě. Přes 400 metrů dlouhý podzemní labyrint chodeb a puklin je vytvořen v devonských mramorech (mořské usazeniny, stáří 350–380 milionů let).
Jeden z nejvýznamnějších jeskynních útvarů v
Jeseníkách –
jeskyně Na Špičáku – se nachází mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Jde o více než čtyři sta metrů dlouhý
labyrint chodeb a puklin, který již v dávných dobách sloužil často jako úkryt.
Jeskyně patří k
nejstarším písemně doloženým jeskyním ve střední Evropě, první zmínka o ní pochází z poloviny 15. století. Jeskyně sloužila často jako úkryt, o čemž svědčí
četné epigrafické nápisy a malby na stěnách (nejstarší z roku 1519). Roku 2014 byla odborně zrestaurována renesanční malba „Adorace kříže“ v centrální části jeskyně.
V letech 1884–1885 byla
poprvé zpřístupněna pro veřejnost Sudetským horským spolkem. V roce 1955 byla jeskyně rozšířena a elektricky osvětlena. Znatelnými změnami v podobě nově
zrekonstruovaných chodníků a mostků si podzemí prošlo v zimě 2007/2008.
Neobvyklý pocit zažijete, uvědomíte-li si, že právě procházíte
prostorami vytvořenými v devonských mramorech, jejichž stáří je neuvěřitelných 350–380 milionů let. Chodby mají
charakteristický srdcový profil, který jim vdechly tavné vody ledovce. Současná prohlídková trasa, dlouhá 220 metrů, je upravena
bezbariérově. Bezbariérový přístup nabízí Jeskyně Na Špičáku už 30 let – od roku 1994.
Pohádková prohlídka pro mateřské a základní školy
Pohádková prohlídka je vhodná nejen pro
mateřské školy, ale i žáky 1.- 3. tříd základních škol. Děti se během výpravy dozvědí, v čem je tato jeskyně jedinečná, kdo v ní zanechal historické malby nebo detaily o krápníkové výzdobě či zajímavosti o netopýrech. Celou dobu je přitom na trase budou provázet skřítci, kteří labyrint střeží. Program trvá 30 až 40 minut. Je třeba předem rezervovat. Od roku 2024 lze absolvovat i mimo den dětí, což bylo v minulosti.
Netopýři v Jeskyni Na Špičáku
Jeskyně Na Špičáku je jedna z nejstarších písemně doložených jeskyní ve střední Evropě. První písemná zmínka o ní pochází z 15. století. Jeskyně sloužila často jako úkryt, což dokazují epigrafické nápisy a malby na stěnách, nejstarší z roku 1519.
Devonské mramory, z kterých je jeskyně Na Špičáku vytvořena, mají stáří mezi 350 až 380 miliony let.
Jeskyně Na Špičáku byla poprvé zpřístupněna pro veřejnost v letech 1884-1885 Sudetským horským spolkem.
V roce 1955 byla jeskyně rozšířena a elektricky osvětlena. Během zimy 2007/2008 prošla jeskyně dalšími znatelnými změnami, včetně rekonstrukce chodníků a mostků.
Jeskyně Na Špičáku je bezbariérově upravená už 30 let, od roku 1994. Současná prohlídková trasa o délce 220 metrů je také bezbariérově upravena.
Během pohádkové prohlídky se děti dozví o unikátnosti jeskyně, historických malbách, krápníkové výzdobě a o netopýrech. Prohlídka je určena pro mateřské a základní školy, trvá 30 až 40 minut a vyžaduje předchozí rezervaci.
Při prohlídce je možné vidět jeskynní malby, epigrafické nápisy a charakteristický srdcový profil chodeb.
V jeskyni lze najít historické malby včetně renesanční malby Adorace kříže, která byla odborně zrestaurována v roce 2014.
Jeskyně má prohlídkovou trasu bezbariérově upravenou pro širokou veřejnost i speciální pohádkovou prohlídku, která je vhodná pro děti ze mateřských a základních škol.
Prohlídky jeskyně jsou možné během stanovených časů, s pohádkovou prohlídkou je třeba provést rezervaci předem. Od roku 2024 lze pohádkovou prohlídku absolvovat i mimo den dětí.