Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény. Na začátku srpna se představí na okraji obce Rožmberk nad Vltavou.
Festival Hrady CZ si klade za cíl především nabídnout návštěvníkům přehlídku nejúspěšnějších hudebních skupin současné tuzemské scény spolu s dalším kulturním programem. Zjištění, že stále více návštěvníků festivalu přijíždí například s rodinou v daném regionu na kolech, vedlo k logickému vyústění podpory cyklistiky. Většina historických českých hradů leží uprostřed lesů a v blízkosti cyklotras, cyklostezek.
Historie hradu Rožmberk
Hrad Rožmberk byl založen v 2. čtvrtině 13. století Vokem z Prčice, který se od roku 1250 psal z Rožmberka. Jádrem raně gotického Horního hradu byla vysoká štíhlá věž postavená na nejvyšším místě ostrohu, při níž stál palác obehnaný hradební zdí a příkopem. Roku 1522 Horní hrad vyhořel a zůstala zachována jen věž Jakobínka.
Ve 30. letech 14. století byl postaven Jindřichem z Rožmberka Dolní hrad. Roku 1420 Rožmberk zastaven pánům z Walsee, po polovině 15. století vyplacen, v roce 1556 obnoven. Roku 1600 předal Petr Vok z Rožmberka hrad synovci Janu Zrinskému, po jeho smrti jej získali Švamberkové a po bělohorské konfiskaci Buquoyové.
Hrad byl několikrát opravován a přistavován v 1. polovině 17. století, v 18. století, v letech 1840 – 1857 byla provedena důkladná přestavba v duchu romantické gotiky a přistavěna nová dlouhá dvoupatrová obytná budova nového zámku. Věž Jakobínka je kruhového půdorysu (průměr 9,6 m), zakončená krakorci, na nichž byl ochoz. Původní střecha byla nahrazena zděným krytem. Vchod ve výši 12 m nad nynějším nádvořím býval přístupný po padacím můstku.
Dolní hrad je dvoupatrová podélná budova s původním palácem na jižní straně, s věží krytou jehlancem v sv. nároží, s příčným traktem na východní vstupní straně, s vyšší hranolovitou věží, zakončenou pseudogotickým cimbuřím a se spojující "Křižáckou galerií" na severní straně obdélníkového nádvoří.
Vnější i nádvorní fasády jsou nečleněné, s obdélníkovými okny a se zbytky sgrafitové rustiky. V průjezdu valená klenba s lunetami a s hvězdicí hřebínků. V nádvoří v 2. patře je krytá pavlač na krakorcích s dřevěným zábradlím. Místnosti v přízemí jsou sklenuty valeně a křížově, hlavní schodiště s polovině 19. století čtyřramenné, s bohatě vyřezávaným zábradlím. "Křižácká galerie", v 1. patře zbrojnice, rytířský sál, s kazetovým stropem a s bohatou malířskou výzdobou, s kovanou mříží, oddělující hudební výklenek a s kachlovými renesančními kamny s figurálními plastickými výjevy z roku 1594. Obrazárna disponuje řadou barokních obrazů význačných malířů. Nábytek na hradě je většinou pseudorenesanční z 19. století, k vidění jsou i bohaté soubory zbraní, cínových příborů, skla a keramiky.
Další zastavení festivalu Hrady CZ
11. – 12. 7. Točník
18. – 19. 7. Kunětická hora
25. – 26. 7. Švihov
8. – 9. 8. Veveří
15. – 16. 8. Hradec nad Moravicí
22. – 23. 8. Bouzov
29. – 30. 8 Bezděz