Nenechte si ujít 26. ročník letních slavností staré hudby od 17. července do 5. srpna 2025. Jedná se o největší a nejdéle působící festival staré hudby v Praze. Jedinečný zážitek nabízí nejen krásnou hudbu, ale také barokní divadlo a tanec.
Letošní ročník nese podtitul
Familia a festivalová dramaturgie hledá motivy rodiny v různých kontextech historie nejen evropské hudby, zaměří se na rody, rodinná pouta i dramata, která tvořila nejen hudební dějiny. Během festivalu zazní hudba od středověku po vrcholné baroko a posluchači se mohou těšit na nespoutanou muzikalitu, strhující hudební kreativitu i netradiční hudební nástroje, jako jsou vihuela, organetto, fidula nebo viola da gamba.
Letní slavnosti staré hudby zvou na skladby duchovní i světské, hudbu, která zněla na šlechtických dvorech, na francouzská středověká moteta, lidové písně, virtuózní sonáty i operní árie…
17. 7. 2025 – Die Bach-Familie
26. ročník festivalu zahájí berlínský soubor
Ensemble Polyharmonique (umělecký vedoucí Alexander Schneider) vokálně-instrumentálním programem založeným na skladatelském odkazu hned několika členů pravděpodobně nejslavnějšího hudebnického rodu na světě. Kromě velkého
Johanna Sebastiana Bacha, od jehož narození letos uplynulo 340 let, v kostele Panny Marie na Slovanech zazní hudba jeho předchůdců –
Johanna Michaela, Heinricha, Johanna Christopha a Johanna Ludwiga Bachů.
21. 7. 2025 – Música da vida
Po jedenácti letech se na festivalové pódium vrací fenomenální portugalský soubor
Sete Lágrimas, který si svojí bezprostředností a hudební kreativitou podmanil srdce posluchačů již v roce 2014. Koncert provede posluchače
přechodovými rituály a životními fázemi od narození až po smrt, jež budou ilustrovány příklady
artificiálního i tradičního hudebního dědictví iberské kultury napříč staletími i konfesemi.
23. 7. 2025 – La flor en Paradis
Třetí koncert, umístěný do baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě, přinese vůbec
nejstarší hudbu, která na 26. ročníku zazní –
do mystického světa středověkých klášterů, kapitul a univerzit, tedy do prostředí dobových řeholních a intelektuálních elit, zavede posluchače
španělský soubor Tasto Solo pod vedením Guillerma Péreze.
25. 7. 2025 – Les frères Francœur
Čtvrtý večer nabídne recitál dvou z nejslibnějších hudebníků nové generace tzv. poučené interpretace staré hudby –
francouzský houslista Théotime Langlois de Swarte a francouzsko-americký cembalista Justin Taylor přednesou v
Lobkowiczkém paláci virtuózní program vzdávající hold bratrům
Louisovi a Françoisovi Francœurům.
28. 7. 2025 – A Venezia
Úplně poprvé se v Praze představí
italsko-švýcarský soubor Concerto Scirocco, který upozorní na neméně důležitý fenomén hudební historie –
tisk. Dramaturgie koncertu se zaměří na edice z dílny rodu
Gardano/Magni, jež v 17. století patřila mezi největší a nejdůležitější hudební nakladatelství nejenom v Benátkách, ale i v celé Evropě.
31. 7. 2025 – Their Majesties
Šestý festivalový večer bude pozváním do té nejurozenější společnosti anglického království druhé poloviny 17. a počátku 18. století.
Vlámský soubor Musica Gloria a taktéž
vlámský kontratenorista Pieter de Praetere připomenou, že kromě oblíbeného a úspěšného
Henryho Purcella byl aktivně hudebně činný i jeho příbuzný,
Daniel.
5. 8. 2025 – Passione d'amore
Závěrečný koncert bude tradičně patřit souboru
Collegium Marianum, rezidenčnímu ansámblu festivalu pod vedením
Jany Semerádové. Dramaturgie sestavená přímo pro tuto příležitost bude důkazem, že rodinné vztahy byly nevyčerpatelným zdrojem umělecké inspirace a také hnací silou komplikovaných zápletek operních námětů.
Árie z opery Giulio Cesare in Egitto Georga Friedricha Händela a Il Giustino Antonia Vivaldiho přednesou
ukrajinsko-německá sopranistka Kateryna Kasper a český barytonista Roman Hoza.
O festivalu Letní slavnosti staré hudby
Letní slavnosti staré hudby jsou největším a nejdéle působícím festivalem staré hudby v Praze. Festival je od roku 2000 vstupní branou, jíž do České republiky proudí špičkoví zahraniční interpreti, kteří hrají na originály či kopie historických nástrojů při zachování těch nejvyšších nároků na dokonalost provedení, na něž jsme zvyklí u moderních nástrojů.
Tematicky propracovaná dramaturgie jednotlivých ročníků představuje řadu skladeb v novodobých premiérách, a to nejen v českém, ale často i celosvětovém kontextu. Festival je ojedinělý svým přesahem do oblasti barokního divadla a tance. Jednou z předností festivalu je propojení krásné architektury s hudbou odpovídajících stylů. S velkým ohlasem se pravidelně setkávají koncerty a představení konané například v Břevnovském klášteře, Zámku Troja, Rudolfinu, Lobkowiczkém paláci, v interiérech méně známých pražských kostelů a dalších pražských historických prostorách.
Připojte se k oslavě 26. ročníku Letních slavností staré hudby v Praze, kde od 17. července do 5. srpna zazní unikátní program plný historie a rodinných motivů.
Hlavním tématem 26. ročníku Letních slavností staré hudby je 'Familia', kde festivalová dramaturgie zkoumá motivy rodiny v různých historických kontextech evropské hudby.
Návštěvníci mohou slyšet netradiční hudební nástroje jako vihuela, organetto, fidula a viola da gamba.
Festival nabízí jak duchovní, tak světské kompozice, včetně hudebních kusů z šlechtických dvorů, středověkých motet, lidových písní, virtuózních sonát a operních árií.
Představení se konají na různých historicky významných místech v Praze, jako jsou Břevnovský klášter, Zámek Troja, Rudolfinum, Lobkowiczký palác a další méně známé kostely.
Letní slavnosti staré hudby se konají od roku 2000, což znamená, že v roce 2025 bude 26. ročník.
26. ročník festivalu zahajuje berlínský soubor Ensemble Polyharmonique s programem založeným na skladatelském odkazu rodiny Bachů.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.