Výstavní projekt v Arcidiecézním muzeu Olomouc odkazuje ke slavnému dílu antického básníka Publia Ovidia Nasa s názvem Proměny, přesněji k jeho osmé knize příběhů z řecké mytologie. Výstava je otevřena 30. 1. – 6. 4. 2025.
Společným jmenovatelem rozsáhlého básnického díla se staly fyzické nebo duchovní proměny, kterými jsou v mýtech postiženi bohové, lidé, zvířata a další živá i neživá příroda. Tyto metamorfózy ovšem vedle zázračné proměny hmoty představovaly především důsledky božského či lidského jednání (lásky, žárlivosti, nenávisti, zášti, sobeckosti, sebeobětování, odvahy, hrdinství), a tak čtenáři rovněž ukazovaly morální poučení či etický příklad.
Vystavená umělecká díla vás provedou celkem čtyřmi navzájem propojenými příběhy (Labyrint, Boj Thésea s Mínotaurem, Ariadna, Daidalos a Íkaros), které v jisté formě zůstávají přítomné i v kulturním povědomí dnešního člověka.
Na výstavě jsou prezentovány také speciální edukační exponáty, které vás blíže seznámí s materiálem vybraných uměleckých děl. Nabídnou vám možnost
ověřit vlastními smysly, že takový materiál podléhá neustálým proměnám vlivem prostředí a působením času. Jsou zde umístěny mimo jiné jako připomínka věčného boje o zachování či záchranu vzácných artefaktů, kterou mají muzea, a tedy i muzea umění, jako své poslání. Jejich neodlučitelnými partnery v tomto snažení jsou konzervátoři a restaurátoři, jejichž práce je na výstavě rovněž podrobněji představena.
Vystavující umělci: Karíma Al-Mukhtarová, Annibale Carracci, Carlo Cignani, Emil Filla, Vladimír Fuka, Monika Havlíčková, Xénie Hoffmeisterová, Zdeněk Hůla, Angelika Kauffmannová, Eva Kmentová, Vlastimil Květenský, Rupert Kytka, Ivana Lomová, Josef Mařatka, Otto Placht, Jiří Rathouský, Jaroslav Róna, Zbyněk Sekal, Josef Šíma, Josef Štursa, Adriena Šimotová.
Prozkoumejte výstavu Metamorfózy v Arcidiecézním muzeu Olomouc, kde se propojuje dávná mytologie s moderním uměleckým vyjádřením.
Výstava Metamorfózy se koná v Arcidiecézním muzeu v Olomouci.
Výstava se týká osmé knihy Proměny od Ovidia, která zahrnuje příběhy z řecké mytologie.
Výstava je otevřena od 30. ledna do 6. dubna 2025.
Na výstavě jsou prezentovány umělecká díla spojená s mytologickými příběhy jako Labyrint, Boj Thésea s Mínotaurem, Ariadna, Daidalos a Íkaros.
Na výstavě jsou speciální edukační exponáty, které vám umožní lépe pochopit materiál uměleckých děl a jejich proměnu vlivem prostředí a času.
Na výstavě jsou díla umělců jako Karíma Al-Mukhtarová, Annibale Carracci, Carlo Cignani, Emil Filla, Vladimír Fuka a další.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.