ÚvodKalendář akcíFestivalyMezinárodní hudební festival Dobršská brána 2024

Datum začátku akce: 16.8.2024.

Doba trvání akce: "16. srpen 2024 15:30 – 17. srpen 2024 22:00".

Hlavní zámecké pódium
Festivaly

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2024

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální.
Akce stejného názvu a místa:
Aulos a lyra
Drážov, Jihočeský kraj
Třetí výstava letošní výstavní sezóny Místo působení Dobrš 2024, na níž se představí dva sochaři a dva malíři. Setkání apollinského a dionýského...

Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Jihočeský kraj nebo navštivte Festivaly v celé ČR.
Originální dramaturgie Mezinárodního hudebního festivalu Dobršská brána, vytvořená na platformě malé komorní události, situované do venkovského prostředí malé pošumavské vesničky Dobrš, pokračuje ve své tradici a ambicích představit vždy v půlce srpna kromě českých i další přední světové hvězdy.
Každý ročník festivalu se zaměřuje na konkrétní nástroj; stejně jako loni to byly housle, rok 2024 podtrhne sílu zvuku klavíru. Festival, který nabízí experimentální současný jazz, etno, ale i hudbu s přesahy do klasiky nebo popu, znají příznivci nejen jazzu z mnoha zemí světa. Na relativně malých podiích mohou příchozí poslouchat muzikanty, jinak hrající pro neporovnatelně větší publikum. I to je specifikum tohoto malého velkého festivalu.

V historických kulisách vzácných památek se představí věhlasný švýcarský klavírista Nik Bärtsch se zen-funkovým kvartetem Ronin, z Německa pak přijíždí trio světové úrovně s mimořádným talentem, jehož protagonistou je Pablo Held nebo hudební experimentátorka, pianistka a skladatelka Magda Mayas. Severskou hudbu tentokrát zastupují finský jazzový hudebník Aki Rissanen, který je známý svým inovativním přístupem k hudbě a schopností spojovat různé žánry a vlivy do celistvého zvuku nebo norský nositel Grammy Helge Lien, známý svým mistrovstvím v umění modulárního klavíru. Francii bude reprezentovat klávesový kouzelník Benjamin Moussay, ze sousedního Polska na festival přijíždí jazzový klavírista, improvizátor a divadelní hudební skladatel Ignacy Wiśniewski.  Českou republiku na festivalu zastupuje například pianista, skladatel a aranžér Marek Novotný. Na festivalu již tradičně dostávají příležitost mladé jazzové talenty. A sem právem patří česká klavíristka Nikol Bóková či hudební experimentátor Tomáš Hrubiš.

Dobršská brána tak opět přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 16. a 17. srpna i vy!
 
Letošní ročník festivalu bude věnován panu Karlu Schwarzenbergovi. Ten poskytoval festivalu záštitu od samotného jeho vzniku. K. Schwarzenberg vloni zemřel ve věku 85 let.
 

Program festivalu Dobršská brána 2024

 
Pátek 16.8.2024
 
0  Zahájení festivalu                                                               15:30 kostel
1  Marek Novotný Sextet / CZE                                             16:00 kostel
2  Pablo Held Trio / DEU                                                         17:30 zámek
3  Nikol Bóková Trio / CZE                                                     19:15 kostel
4  Helge Lien Trio / NOR                                                         21:00 zámek
 
 
Sobota 17.8.2024
 
0  Zahájení výstavy | galerie CoCo                                         11:00 zámek
1  Magda Mayas Duo / DEU                                                    13:30 kostel
2  Tomáš Hrubiš Duo / CZE                                                    15:00 zvonice
3  Ignacy Wiśniewski Duo / POL                                            16:30 kostel
4  Aki Rissanen Trio / FIN                                                       18:00 zámek
5  Benjamin Moussay Solo / FRA                                           19:30 kostel
6  Nik Bärtsch Quartet / RONIN / CHE                                    21:00 zámek

Filmový dokument Dobršská brána 2017 - 2020

Dokument bilancuje první čtyři ročníky festivalu a ukazuje příběh jeho vzniku a růstu popularity mezi odbornou i laickou kulturní veřejností. Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem.

Aulos a lyra

Třetí výstava letošní výstavní sezóny Místo působení Dobrš 2024, na níž se představí dva sochaři a dva malíři. Setkání apollinského a dionýského principu na Dobrši bez soutěže a stahování z kůže
Drážov, Jihočeský kraj

Hudební krajinou

Výstava uměleckých fotografií přibližuje místa na Podblanicku, kde pobývaly osobnosti jako Bedřich Smetana, Josef Suk, Jan Dismas Zelenka, Gustav Mahler a další. Díla vytvořil Fotoklub Vlašim podle koncepce Muzea Podblanicka.
Čechtice, Středočeský kraj

Velká cena Vimperka MTB XCO

Závod se stejně jako v minulých letech pojede jako přebor Jihočeského svazu cyklistiky MTB XCO.
Vimperk, Jihočeský kraj

Výstava Jiří Heller – Dřevo, má láska

Výstava představí dřevořeznou tvrobu otce Jiřího Hellera a ochutnávku tří výstavních souborů s přírodní tematikou. Fotografie ze Šumavy i různých koutů ČR.
Žihobce, Plzeňský kraj

Obrazy vody – Jihočeské přehrady v krajině a společnosti

Putovní výstava o historii přehradních nádrží Lipno a Orlík.
Vimperk, Jihočeský kraj

Eliáš & Eliáš: Dialog

Výstava na zámku Vimperk.
Vimperk, Jihočeský kraj

Samostatné říjnové prohlídky na hradě Kašperk

Měsíc říjen už tradičně patří samostatným prohlídkám, jež umožňují si hrad projít bez průvodce a bez časového limitu (v rámci otevírací doby památky).
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Za šumavskými skřítky na Kašperk

Vydejte se do osvětleného hradu, poznejte příběhy a pověsti šumavských skřítků, plňte úkoly a vyslužte si odměnu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Dobrš – klenot šumavského Podlesí

Dobrš je vesnička s bohatou historií, ležící v severozápadní části jižních Čech. Najdete tu uměleckou galerii Co Co.
Drážov, Jihočeský kraj

Naučná stezka Javorník na Šumavě

Trasa naučné stezky Javorník vede po úbočí stejnojmenného kopce ležícího asi 6 km západně od Vacova a 12 km severozápadně od Vimperka na území CHKO Šumava.
Vacov, Jihočeský kraj

Rozhledna Čestice u Volyně

Nad obcí Čestice u Volyně nedaleko místní vodárny se od roku 1999 tyčí telekomunikační věž se sedmimetrovou plošinou. Rozhledna umožňuje částečný výhled na Šumavu, ale hlavně na Čestice a okolí.
Volyně, Jihočeský kraj

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.
Čestice, Jihočeský kraj

Kalvárie Čestice

Od roku 1821 se na zalesněném návrší tyčí soubor 6 staveb s názvem Kalvárie. Vrch Kalvárie byl poutním místem ještě před výstavbou kaplí.
Čestice, Jihočeský kraj

Ranč Hoslovice

Ranč Hoslovice je místem, kde se snažíme chovat hovězí dobytek, koně, ovce a další domácí zvířata v duchu toho nejlepšího z jihočeské, bavorské i americké tradice. Naší radostí jsou i koně, na kterých vás rádi svezeme v naší jízdárně a ty zdatnější vezmeme na vyjížďku.
Hoslovice, Jihočeský kraj

Kostel Stětí Sv. Jana Křtitele v Česticích

Románský kostel Stětí Sv. Jana Křtitele ze 13. století v Česticích je chráněnou kulturní památkou. Hlavní oltář je řezbářským uměním Jana Hammera z roku 1737. Kostel byl několikrát přestavován a upravován, uvnitř se nachází několik vzácných obrazů s křesťanskou tématikou.
Čestice, Jihočeský kraj

Zámek Čestice

Barokní zámek v Česticích byl postaven ke konci 17. století. Jedná se o hodnotný soubor budov tvořený vlastní budovou dvoukřídlého zámku s nádvořím a hospodářskými budovami, doplněný romantickým krajinářským parkem.
Čestice, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Přírodní koupaliště a kemp Rohanov

Koupaliště Rohanov je přírodní nádrž a přístup k ní není nijak zpoplatněn. U koupaliště se nachází bistro a kemp.
Vacov, Jihočeský kraj

Penzion Vítovce na Šumavě

Dopřejte si alespoň krátký oddych v překrásné přírodě nedaleko obce Nespice na Šumavě. Penzion Vítovce s milou a domácí atmosférou naleznete v krásně položeném klidném tichém údolí v obci Nespice. Poznejte krásný kraj, kde ještě krásná příroda a čerstvý vzduch existují.
Vacov, Jihočeský kraj

Medové údolí

Před davy turistů utajené, jedno z nejkrásnějších pošumavských údolí říčky Spůlky v oblasti Vacova, téměř na samotě a přesto snadno dostupný, právě tam v Medovém udolí se odehrává náš rodinný příběh, buďte jeho součástí.
Vacov, Jihočeský kraj

Chalupa v Nahořanech na Šumavě

Nabízíme ubytování na Šumavě, v útulném podkroví podkroví rodinné chalupy.
Čestice, Jihočeský kraj

Hotel Annín – wellness v srdci Šumavy

Wellness Hotelu Annín v těsné blízkosti Kašperských hor nabízí wellness centrum, 2 bowlingové dráhy a restauraci.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj

Tábor Javorníček

Tábor Javorníček je základna pro malé i velké táborníky, kteří mají rádi přírodu. I dospěláci se mohou vrátit do dětských let, spát v chatce a večery trávit u ohně pod hvězdnou oblohou. V táboře v Javorníku na Šumavě jsou k tomu dokonalé podmínky.
Vacov, Jihočeský kraj

Penzion Marcela Malá Dolany

Penzion s velkou zahradou s vlastním bazénem je vhodný pro pobyt rodin s dětmi. Přestože se penzion nachází v blízkosti silnice 1. třídy jedná se o klidné místo, nedaleko řeky Volyňky.
Dolany, Plzeňský kraj

Divoký Bistro

Francouzský kuchař Cyril Sauvage se v Nebespánu zamiloval hned ve dveřích do cukrářky Jitky. Tu do Prahy pak přetáhl Roman Paulus, Cyril šel vařit do SoHo. Po dvou letech se už jako manželé Sauvage, tedy divocí, vrátili na Šumavu.
Stachy, Jihočeský kraj