V ambitu Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě byla zahájena výstava Narativ 1945. Ta nabídne originální sondu do toho, jak byly a jsou události konce druhé světové války vykládány – nejen v regionálním, ale i celostátním kontextu, a jak se jejich výklad proměňoval v čase.
Výstava není jen připomínkou samotných událostí května 1945 v regionu a v někdejším Československu. Cílem je
především reflektovat, jakým způsobem bylo s fenoménem osvobození nakládáno v politickém, uměleckém a mediálním diskurzu, nebo také ve školním vzdělávání.
Návštěvníci se mohou těšit na řadu dobových dokumentů, textových a audiovizuálních prvků i na unikátní scénografické řešení výstavního prostoru ambitu. Při příležitosti vernisáže bude široké veřejnosti představen také stejnojmenný sborník esejů, který se tematicky váže k roku 1945 a jeho významu v českých dějinách. Autoři esejů jsou významní čeští i zahraniční historici, archiváři, kunsthistorici, filmoví a literární vědci a filozofové.
Výstava je dostupná v česko-německé jazykové verzi, aby oslovila i návštěvníky z blízkého příhraničí a nabídla rovnocennou zkušenost oběma jazykovým skupinám. Po dobu jejího trvání se uskuteční řada doprovodných akcí, ať už jde o komentované prohlídky, česko-německé exkurze po místech spojených s událostmi konce války a prvních měsíců míru, koncerty či oblíbený podcast Přepište dějiny.
Prohlédněte si výstavu Narativ 1945 v České Lípě, která zkoumá interpretace událostí z konce druhé světové války.
Hlavním cílem výstavy je reflektovat způsoby, jakými bylo s fenoménem osvobození nakládáno v politickém, uměleckém, mediálním diskurzu a ve školním vzdělávání.
Návštěvníci se mohou těšit na dobové dokumenty, textové a audiovizuální prvky a unikátní scénografické řešení výstavního prostoru.
Autoři sborníku esejů jsou významní čeští i zahraniční historici, archiváři, kunsthistorici, filmoví a literární vědci a filozofové.
Výstava je dostupná v česko-německé jazykové verzi.
Během výstavy se uskuteční komentované prohlídky, česko-německé exkurze, koncerty, a podcast Přepište dějiny.
Sborník esejů se tematicky váže k roku 1945 a jeho významu v českých dějinách.
Výstava se zaměřuje na interpretaci a reinterpretaci událostí konce druhé světové války v Československu a jejich dopad v regionálním a celostátním kontextu.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.