Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Jihomoravský kraj nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
„Bude vytvořen přístroj, který nebude větší než hodinky a umožní lidem spojení s jakýmkoli telefonem na světě,“ řekl údajně v roce 1909 Nikola Tesla. Tehdy nepředstavitelné je dnes po více než sto letech téměř samozřejmost. Nikola Tesla, vizionář a vědec s duší umělce, věnoval celý život elektřině.
Nikola Tesla, vizionář a vědec s duší umělce, se narodil o půlnoci roku 1856 za bouřky. Jako by dopředu předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Talent zdědil po matce, která vymýšlela řadu důmyslných nástrojů pro domácnost a zemědělství. Od útlého dětství míval spontánní nevysvětlitelné představy. „Někdy jsem nebyl schopen určit,“ napsal ve svých poznámkách, „jestli to, co vidím, je reálné nebo ne.“ V létě roku 1883 zkonstruoval první motor na střídavý proud, v Budapešti vynalezl telefonní zesilovač, v roce 1888 učinil objev, který umožnil vynález asynchronního motoru, o čtyři roky později zkonstruoval transformátor, pak svou vodní turbínu. V roce 1893 jako první na světě veřejně předvedl radiokomunikační přístroj.
Jeho objevy a vynálezy pokračovaly i dále. Objevoval, vymýšlel, tvořil, nezajímal se o podnikání, neznal záludnosti obchodu, a tak se stávalo, že jeho patenty si vzali za vlastní jiní. Např. půl roku po jeho smrti nejvyšší soud USA vydal rozhodnutí, že patenty na Marconiho bezdrátový přístroj patří Teslovi. To bylo v roce 1943. Na sklonku svého života jej lidé vnímali jako nemajetného podivína, jehož představy už málokdo bral vážně. Vždyť kdo by si dovedl představit, že, jak předpovídal, jednou vznikne celosvětová informační bezdrátová síť pro přenos hlasu, textu a obrazu?
A právě tomuto muži je věnovaná výstava, která bude od 19. 12. 2018 k vidění v Technickém muzeu v Brně. Vznikla v Technickém muzeu Nikoly Tesly v Zagrebu a od té doby brázdí evropská města. O tom, že Nikola Tesla je skutečně muž, který rozsvítil svět, se mohou zájemci přijít přesvědčit do brněnského technického muzea do konce dubna 2019.