ÚvodAktualityKouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně
Zážitky

Kouzelník a básník vědy Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět v Technickém muzeum v Brně

  • 17. prosince 2018
Nikola Tesla – vynálezce, který svými objevy zásadně ovlivnil vývoj civilizace na naší planetě. Dodnes bychom možná neznali elektromotor, rádio nebo telefon. Tesla je autorem mnoha vynálezů, které reprezentují tisíce stran textů, za kterými se skrývá neúnavná práce vizionáře a génia, ale i introverta, někdy označovaného dokonce za podivína, který trpěl několika zvláštními fobiemi.
Nikola TeslaNikola Tesla se narodil o půlnoci roku 1856 v městečku Smiljan, za bouřky, jež jako by už tehdy předznamenala jeho život – celý jej věnoval elektřině. Už během dětství celé hodiny cestoval svým imaginárním světem, ve kterém se mu přímo před očima zjevovaly vynálezy, které teprve měly spatřit světlo světa. Po objevu bezdrátové telekomunikace v roce 1893 byl široce respektovaný a slavnější než kterýkoliv jiný vynálezce nebo vědec v historii. Navzdory tomu jméno chorvatského génia v učebnicích příliš často nenajdeme. U Teslových vynálezů stojí jiná jména, těch, kteří je upravili a přizpůsobili pro nové využití.

Tesla neměl podnikavého ducha, a i proto si jeho patenty vzali za vlastní jiní. Např. půl roku po jeho smrti nejvyšší soud USA vydal rozhodnutí, že patenty na Marconiho bezdrátový přístroj patří Teslovi. To bylo v roce 1943. Na sklonku svého života jej lidé vnímali jako nemajetného podivína, jehož představy už málokdo bral vážně. Vždyť kdo by si dovedl představit, že, jak předpovídal, jednou vznikne celosvětová informační bezdrátová síť pro přenos hlasu, textu a obrazu?
 

Teslovy vynálezy

Nikola TeslaVýstava, kterou představí Technické muzeum v Brně od 18. 12. 2018 veřejnosti, je velkým příběhem jeho osobnosti.  S výstavou vstoupí návštěvník do jednoho velkého příběhu, ve kterém pozná život rozpolcené duše génia, která byla navenek často stinná, ale uvnitř absolutně křehká.

V létě roku 1883 zkonstruoval první motor na střídavý proud, v Budapešti vynalezl telefonní zesilovač, v roce 1888 učinil objev, který umožnil vynález asynchronního motoru, o čtyři roky později zkonstruoval transformátor, pak svou vodní turbínu. V roce 1893 jako první na světě veřejně předvedl radiokomunikační přístroj.
 

Colombovo vejce a Teslův transformátor

Nikola TeslaVýstava přináší netradičně koncipovaný životní příběh sestavený z Teslových osobních myšlenek a zápisků, ale taktéž je doplněná o funkční a interaktivní vynálezy – Colombovo vejce a Teslův transformátor. Návštěvníci se pokusí například postavit „vejce na špičku“ či otestovat bezdrátový přenos elektrické energie.

Výstava byla původně zpřístupněna v rodné krajině vynálezce – Chorvatsku, k vidění pak ale byla také v Paříži, Madridu, Helsinkách, Bratislavě či v Petrohradě. Výstava Nikola Tesla – muž, který rozzářil svět budeTechnické muzeum v Brně otevřená veřejnosti 18. 12. 2018 a potrvá do konce dubna roku 2019.
Technické muzeum v Brně Památky

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.

Další aktuality

Česko ve filmu: znáte vinařství z českých filmů a seriálů?

Víno, dobré jídlo a jižní Morava: to je skvělá kombinace nejenom pro výlet na víkend nebo dovolenou, ale také pro filmaře. Vydejte se s Kudy z nudy do vinařství, kde se natáčely české filmy a seriály spojené s vínem – samozřejmě hlavně film Bobule a jeho dvě pokračování, a seriál Vinaři.
7. září 2024 9:11
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Rosice zvou na oblíbené podzimní slavnosti česneku

Rosice o tomto víkendu zavoní česnekem! Již 16. ročník Česnekových slavností proběhne letos v sobotu 7. září 2024. Bohatý program doplní řemeslný jarmark a prodej tuzemského česneku, výrobků z česneku, česnekové dekorace a aranžmá a bohaté česnekové občerstvení. Kromě toho nebude chybět klasický regionální sortiment, první podzimní zelenina a burčák.
7. září 2024 8:25
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

V sobotu se v Brně těšte na Chillibraní

V sobotu 7. září 2024 se v brněnském areálu Bzzzukot v Židenicích bude konat dvanáctý ročník festivalu Chillibraní. V Brně tak vypukne jedna z největších gastronomických párty pod širým nebem a vůbec největší evropský festival chilli papriček a pálivého jídla! Bohatý program začíná už v 11 hodin a jeho součástí bude i tradiční soutěž Chilližrout.
7. září 2024 7:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Festival vědy zve do Brna na interaktivní ukázky se světa vědy a techniky

Více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností si pro všechny návštěvníky – malé i velké, odborníky i laiky, nejmladší i nejstarší – připravily od 6. do 8. září 2024 interaktivní ukázky toho, čemu se právě teď věnují, nebo co už dokázaly. Festival vědy na brněnském výstavišti tak dokáže, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc.
6. září 2024 8:00
Zážitky, Jihomoravský kraj

Vila Tugendhat je první památkou v České republice chráněnou podle Haagských úmluv

Nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály, výjimečné technické vybavení a zasazení do krajinného rámce – to byly důvody, proč byla vila Tugendhat 16. prosince 2001 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. V roce 2024 slaví mezinárodní organizace UNESCO 70. výročí přijetí Haagské úmluvy a zároveň 25. výročí přijetí Druhého protokolu této úmluvy. Haagská úmluva má za cíl ochranu kulturních statků v případě ozbrojeného konfliktu a při příležitosti těchto dvou významných výročí bude 9. září 2024 ve vile Tugendhat slavnostně odhalen znak zvýšené ochrany této jedinečné brněnské památky. Slavnostní akt bude spojen s odbornou konferencí, jejímž cílem bude si připomenout existenci a význam této úmluvy a zároveň se zamyslet nad jejím budoucím směřováním tváří v tvář současným celosvětovým výzvám.
4. září 2024 19:18
Památky, Jihomoravský kraj

Načerpejte pozitivní energii na Historických slavnostech Rosa coeli v Dolních Kounicích

Dolní Kounice, starobylé město nedaleko Brna, vás vtáhne do víru dějin. V sobotu 7. 9. 2024 se tam totiž konají Historické slavnosti Rosa coeli města Dolní Kounice. Vydejte se na jižní Moravu, navštivte tajemné rozvaliny Rosa coeli a užijte si jarmareční atmosféru i pozitivní energii, obklopující bývalý ženský klášter.
3. září 2024 21:47
Zážitky, Jihomoravský kraj

Ve Slupi proběhnou tradiční Slavnosti chleba

První zářijovou sobotu 7. 9. 2024 roztočí vodní mlýn ve Slupi svá mlýnská kola. Tradičně budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si celý mlýn za provozu a také sledovat pečení chleba v polní pekárně za mlýnem, kterého se většinou peče okolo pěti druhů, téměř ze šesti metráků mouky. Náves před mlýnem zaplaví jarmark, na kterém budou řemeslníci předvádět své dovednosti v tradičních řemeslech. Navštívit můžete i muzeum československého opevnění. V rámci předváděcích jízd autobusů Technického muzea v Brně můžete navštívit dělostřelecký srub Zahrádka v Šatově.
3. září 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Pálavské vinobraní ve vás probudí lásku k vínu ve všech podobách

Na letošním 77. ročníku Pálavského vinobraní, které proběhne od 6. do 8. září 2024, bude opět hlavní hvězdou víno v rozmanitých podobách, které tu poteče proudem. Několik desítek tisíc návštěvníků opět zavítá do města s vůní jihu užít si krásné babí léto, hudební hvězdy všech žánrů a víno místních vinařů. Atmosféra Pálavského vinobraní bude jako vždy jedinečná.
3. září 2024 8:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj