Muzeum Českého ráje v Turnově připravilo novou výstavu o největším obrazu střední Evropy a jeho příběhu. Výstava nese podtitul Největší obraz ve střední Evropě pod drobnohledem archeologů a historiků.
Letos si připomínáme dvě významné výstavy – Národopisnou výstavu českoslovanskou 1895 a Krajinskou výstavu v Turnově 1925. Obě spojoval monumentální obraz „Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou“, inspirovaný básní z Rukopisu královédvorského.
Obraz Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou o rozměrech 10 × 8,5 m vznikl v rekordním čase pro pavilon Klubu českých turistů v Praze. Autorem figurální části byl
Mikoláš Aleš, na díle se dále podíleli
Vojtěch Bartoněk, Karel Vítězslav Mašek, Václav Jansa a scénograf
Karel Stapfer.
Do
Turnova se obraz dostal v roce 1925, kde byl až do roku 1931 vystaven v samostatném pavilonu. Dílo v jediném výjevu zachycuje deset tisíc let vývoje zbraní a oděvů – od paleolitu po středověk. Nejde však o reálnou bitvu, ale romantizovanou představu ovlivněnou dobovým vlastenectvím a Rukopisy. Výstava nabízí kritický pohled na tento obraz, včetně historického kontextu, možných inspirací i skutečné bitvy z pozdního středověku, která mohla stát za legendou. Představí repliky zbraní, oděvů i výzbroje z různých epoch a pokus o rekonstrukci dioramatu téměř v životní velikosti. Druhá část výstavy připomíná obě slavné výstavy, především tu turnovskou.
Součástí je také multimediální prezentace a pokus o rekonstrukci původního dioramatu v téměř životní velikosti.