Výstava vzniká v rámci osvětové činnosti o problematice poruch autistického spektra. Často jsou lidé s autismem společností příliš rychle odsuzováni pro jejich chování, protože jejich handicap není vidět, jako je tomu třeba u jiných poruch.
Autismus se projevuje zejména v oblasti sociálních a komunikačních dovedností a potřebě určitého řádu a repetitivních aktivit.
Fotografie mají světu ukázat, jak se děti s touto diagnózou na první pohled vůbec neliší od ostatních. Je potřeba, abychom k sobě byli navzájem ohleduplní a citliví, protože ne vždy jsou potíže lidí viditelné. Člověk může na první pohled působit běžně, avšak nikdy nemůžeme vidět, jaké boje svádí uvnitř.
Fotografie jsou zachyceny objektivem fotografa Kamila Holuba a vznikly během vzdělávacího a sportovně-relaxačního pobytu v Konstantinových Lázních.
Jak už napovídá samotný název, výstava je putovní, a proto ji bude možné během roku 2025 vidět na několika místech:
- Duben – Malá scéna DJKT
- Květen – Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje
- Červen – Univerzitní knihovna ZČU
- Červenec – místo bude brzy doplněno
- Srpen – místo bude brzy doplněno
- Září – místo bude brzy doplněno
- Říjen – Atrium FPE ZČU ve Veleslavínově ulici
- Listopad – Velká synagoga
- Prosinec – Velká synagoga
Výstavě předchází vernisáž, která se uskuteční na Světový den porozumění autismu, 2. dubna, v Horníčkově sále v Husově ulici 2 v Plzni od 17:00 do 18:30. Součástí vernisáže bude také přednáška o autismu.