Několik set akcí nejrůznějších žánrů od nového cirkusu, přes výstavy, koncerty, divadlo, tanec, až po vzdělávací projekty a velké akce ve veřejném prostoru nabídne od 17. ledna 2015 po celý rok Plzeň v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015.
Akce se budou odehrávat
ve všech částech města, v kulturních institucích i veřejném prostoru. Na většině z nich spolupracuje
Plzeň 2015 s místními, národními i zahraničními pořadateli, institucemi a partnery. Žánrově se program rozprostře
od divadla přes hudbu, výstavy, architekturu, tanec, performance, instalace ve veřejném prostoru až po komunitní akce, vzdělávací projekty a setkání. Plzeň 2015 nabídne po celý rok přes
50 velkých kulturních událostí ve veřejném prostoru a
přes 600 dalších akcí.
Přerod Plzně v kulturní metropoli České republiky začal již na podzim roku 2014, kdy centru zakotvila
Manège Carré Senart, magická manéž Francoise Delarozière.
Samotný program odstartuje v lednu vystoupení špičkového
švýcarského provazochodce a akrobata Davida Dimitriho, v únoru se město rozzáří několikadenním
festivalem světla. Na březen je plánované slavnostní
otevření Kulturní fabriky v bývalém pivovaru Světovar, která se se svými čtyřmi variabilními sály stane prostorem pro živé umění, umělecké rezidence a místní komunitu. V roce 2015 bude Světovar hostit divadelní koprodukce s Théâtre Le Manège z Monsu a dalšími partnery. V dubnu se různé tovární areály po městě promění v umělecké prostory při akci
Továrny na představivost. V květnu si Plzeň připomene 70. výročí osvobození americkou armádou velkolepými
Slavnostmi svobody.
Květen a červen budou kromě toho hlavními měsíci, kdy umění „obsadí“ veřejný prostor dočasnými výtvarnými instalacemi, sousedskými slavnostmi nebo otevíráním dosud neobjevených míst. Připravený bude koncert legendární
americké kapely Lynyrd Skynyrd, která vůbec poprvé v České republice zahraje 1. května 2015 na zahájení velkolepých Slavností svobody. Termín si vybrali její členové sami s ohledem na 70-leté výročí osvobození Plzně americkou armádou.
V létě se mohou nejen Plzeňané, ale i návštěvníci města těšit na
multižánrový festival Živá ulice a v Plzeňském kraji na akci
9 týdnů baroka, rozsáhlý program živých uměleckých akcí v prostředí unikátních barokních památek. V září doplní
Mezinárodní festival Divadlo nově založená přehlídka nového cirkusu, která se stane součástí sezony tohoto oblíbeného žánru. Celý rok oživí náměstí i plzeňská sídliště přední evropská jména nového cirkusu, jako je například Les Colporteurs nebo Cirque Trottola. Program Divadla J. K. Tyla obohatí také současné divadlo a tanec.
Velkou pozornost věnujeme ve spolupráci s místními pořadateli
výstavám, které připomenou významné osobnosti spojené s městem.
Dílo Jiřího Trnky přiblíží výstava pro rodiče a děti inspirovaná slavnou Zahradou, kterou připravují Trnkův syn Jan a vnuk Matyáš. Západočeská galerie představí díla velkých
umělců mnichovské secese a průkopníky avantgardy ze sbírek muzea Villa Stuck v Mnichově a galerie Lenbachhaus, mezi kterými nebudou chybět taková jména jako Gabriel von Max, Franz von Stuck, Vassily Kandinski, Paul Klee a další členové skupiny Der Blaue Reiter, ale také čeští zástupci secese a moderny, kteří v Mnichově ve stejném období žili a tvořili.
Z Nového Zélandu poprvé do Evropy
Západočeská galerie přiveze jedinečnou sbírku maorských portrétů plzeňského rodáka
Bohumíra Lindauera.
Západočeské muzeum připomene odkaz světově proslulého designéra
Ladislava Sutnara. Ve speciální prohlídkové trase budou zpřístupněny unikátní bytové interiéry architekta
Adolfa Loose v Plzni. Pod dohledem Matěje Formana také vzniká výstava aktuálního loutkářského umění z celé Evropy. Tovární areál Plzeňského prazdroje oživí přehlídka současného světového designu.
Evropské hlavní město kultury má za cíl přispět také k rozvoji celého regionu. Plzeň 2015 se tak zaměří na tři témata pro západní Čechy typická a zároveň ne dostatečně objevená:
industriální dědictví, umění v krajině a barokní památky, které ožijí hudebními vystoupeními a celotýdenními programy. Ve spolupráci s Výzkumným centrem průmyslového dědictví vzniká také průvodce po industriálních památkách. Ve spolupráci s Fakultou umění a designu ožívají uměním opuštěné kostely v sudetském příhraničí.
Plzeň 2015 nezapomene ani na menšiny a obyvatele všech národnostních i věkových kategorií. Například projekt Chaloupka strýčka Toma zapojuje už od konce roku 2013 do tvůrčích dílen
cizince žijící v Plzni; jako poctu seniorům a vzdání holdu stáří připravuje choreograf Peter Jaško na rok 2015 vystoupení k příležitosti Sletu sokolů v Plzni.