Navštivte jedinečnou výstavu, která mapuje historii vaření piva v regionu severního Plzeňska, a to od středověku až po současnost.
Od panských a církevních pivovarů se těžiště přesunuje k éře průmyslových pivovarů vzniklých po roce 1869. Výstava v
Pivovarském muzeu se věnuje jak zlaté éře průmyslového pivovarnictví druhé poloviny 19. století, tak také jejímu postupnému úpadku, který vyvrcholil ve druhé polovině 20. století. Závěr výstavy je v optimistickém duchu, protože upozorňuje na druhý život některých tradičních pivovarů a na vznik nových minipivovarů v dané lokalitě.
Expozice
Dej Bůh štěstí! je součástí prohlídky plzeňského Pivovarského muzea, oblíbeného návštěvnického cíle. Jediné odborné muzeum svého druhu v Čechách, které je pojetím a šíří expozice výjimečné i v celosvětovém kontextu, sídlí v právovárečném domě z 15. století ve Veleslavínově ulici. Jsou zde k vidění například autentické nástroje na výrobu i stáčení piva, pivovarská laboratoř, gotická sladovna, pivní korbely ze skla, keramiky a cínu, kolekce pivních lahví, nejmenší džbánek na světě měřící 1 centimetr i obří korbel ze Sibiře a další sběratelské kuriozity.
„Hlavním motivem celé výstavy je plaský pivovar, který na pomyslné časové ose prošel všemi etapami. Od středověkého původu přes rozvoj za baroka v rukou církve, vznik panského pivovaru až po průmyslovou modernizaci. Ve 20. století byl nejdéle fungujícím pivovarem v regionu, výroba byla zastavena až v polovině 60. let. Pak následovala konverze průmyslového areálu na nové využití – Centrum stavebního dědictví a obnovení vaření piva pod značkou Knížecí pivovar Plasy,“ upřesnila Jana Domanická, archivářka Plzeňského Prazdroje.
Výstava se koná ve spolupráci s
Muzeem a galerií severního Plzeňska v Mariánské Týnici, jejími autory jsou Pavel Kodera a Jiří Fák právě z této instituce.