Prodloužená prohlídka včetně návštěvy podzemních nádrží.
Prodloužená prohlídka (trvá cca 3 hodiny). Začíná se úvodem na nádvoří včetně seznámení s historií Rabštejna. Následuje vstup do prvního podzemního labyrintu (Werk C), kde je expozice s artefakty, dokumenty a fotografiemi týkajícími se historie tábora, Českého Švýcarska atp. Jedna část dokumentuje i četná letecká neštěstí v oblasti. Pak se skupina přesouvá do druhého komplexu bývalé podzemní továrny (Werk B), zde je potřeba mít svoje baterky. Třetí a poslední je návštěva nádrží ( Werk H). Ty zde byly namontovány pk válce a objekt sloužil jako sklad pohonných hmot.
Název Rabštejn vznikl podle toho, že místní tak označovali pískovcový masiv ve tvaru havrana (Rabe). Tato skála byla zničena těžbou , ale jméno přešlo na celé údolí. V letech 1860-1867 vznikly tři přádelny bavlny. Zdejší výroba byla na vysoké úrovni a zakladatel F. Preidl byl povýšen do šlechtického stavu; pracovalo zde i 1000 dělníků. Po r. 1918 začala výroba postupně upadat, r. 1931 přádelny ukončily provoz, v r. 1940 částečně obnovily a v říjnu 1942 následoval zábor pro válečné účely. Byla sem převedena výroba součástek do bombardérů Junkers a stíhaček Messerschmidt, výroba se z důvodu bezpečnosti později přesunula do podzemí. Koncem srpna 1944 byl v Rabštejně zřízen koncentrační tábor, pobočka KT Flossenburg. Během 8 měsíců vězni vyrubali 17 500 metrů čtverečních a 4, 5 km chodeb. Po osvobození byl využíván jako internační, následně jako přesidlovací tábor. Po tomto mezidobí sloužil jako sklad ženijního materiálu a byl v 90. letech opuštěn. V současné době o památku pečuje Spolek Rabštejn.
Prohlídky Rabštejna zahrnují nádvoří, podzemní labyrinty a historický výklad. Objevte historii a tajemství bývalé továrny i koncentračního táboru.
Prodloužená prohlídka zahrnuje úvod na nádvoří s historií Rabštejna, návštěvu prvního podzemního labyrintu s expozicí, druhého podzemního komplexu a nádrží Werk H.
Prodloužená prohlídka trvá přibližně 3 hodiny.
V prvním podzemním labyrintu jsou expozice s artefakty, dokumenty a fotografiemi týkajícími se historie tábora a Českého Švýcarska, včetně dokumentace leteckých neštěstí.
Během druhé světové války byla v Rabštejně zřízena výroba součástek pro bombardéry a stíhačky, která byla později přesunuta do podzemí a zřízen zde koncentrační tábor.
Název 'Rabštejn' vznikl podle pískovcového masivu ve tvaru havrana, který byl později zničen těžbou.
V současné době o památku Rabštejn pečuje Spolek Rabštejn a místo je přístupné pro veřejné prohlídky.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.