Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Královéhradecký kraj nebo navštivte
Akce pro děti v celé ČR.
Světový den nosorožců – World Rhino Day. Nosorožci patří k nejohroženějším druhům této planety. A to jen kvůli rohovině. Připomeňte si návrat dvorských nosorožců do tanzanského Mkomazi a keňské rezervace Ol Pejeta. Akce se koná 21. září 2024.
Mezinárodní den nosorožců byl vyhlášen Světovým fondem na ochranu přírody (World Wildlife Fund) v roce 2011. Jeho úkolem je ukázat na bezprostřední nebezpečí vyhubení, které nosorožcům hrozí, a na nutnost účinného boje s pytláky. Tři z pěti druhů nosorožců jsou dnes vedeny jako kriticky ohrožené. Za jediný týden přitom pytláci zabijí kolem dvaceti nosorožců. Na černém trhu jsou totiž rohy nosorožců doslova vyvažovány zlatem.
Program Světového dne nosorožců v
Zoo Dvůr Králové se zaměří na připomenutí 15 let od prvního transportu dvorských nosorožců černých do tanzanského Mkomazi a 15 let pobytu dvorských nosorožců bílých severních v keňské rezervaci Ol Pejeta.
Mkomazi se během let stalo jedním z hlavních center afrických aktivit safari parku. Nosoržci tam zamířili z Podkrkonoší ještě jednou. Je to symbolický návrat – vždyť v 70. letech získal Josef Vágner nosorožce pro Dvůr Králové právě v sousedním NP Tsavo. Safari park se v oblasti věnuje take ochraně a výzkumu psů hyenových, lvů pustinných a slonů savanových.
Součástí dne budou ukázky telemetrických zařízení, s nimiž se v Africe pracuje na výzkumu lvů a slonů, zastavení u druhů, kterým safari park v Mkomazi pomáhá nebo prohlídka areálu s dcerou Jsoefa Vágnera Lenkou. Ta bude přímo v tatínkově pracovně ve Vile La Rosa podepisovat i novou knihu Sen safari: Ztracený deník Zdeny Vágnerové, kterou si exkluzivně můžete zakoupit v areálu nebo na e-shopu safari parku.
Obrobně působivý je i příběh nosorožců bílých severních v Ol Pejetě. Ačkoli během let se situace dramatizovala, dnes tu pod taktovkou konsorcia BioRescue, které safari park vede, běží jeden z nejsledovanějších záchranných projektů současnosti. A v těchto měsících se možná začíná psát jeho klíčová kapitola. Vědcům se podařilo uskutečnit transfer embrya nosorožce vytvořeného v laboratoři, do těla náhradní matky. To otevírá cestu k narození mláděte severního bílého nosorožce ve splolupráci s přelomovými vědeckými metodami.
Jak se daří Fatu a Nájin, posledním dvěma zástupcům svého druhu na planetě? Jaké jsou novinky v projektu BioRescue? A jak na "severňáky" vzpomínají chovatelé? To vše zjistíte během světového dne nosorožců.