Safari Park Dvůr Králové je jedna z nejznámějších zoologických zahrad v Česku. Najdete tu největší kolekci afrických zvířat v Evropě a jedinečné Africké a Lví safari. Dvorský safari park je také světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody.
Zoo Dvůr Králové se od roku 2018 přejmenovala na Safari park Dvůr Králové, což lépe vystihuje její podstatu. Čeká vás přes 2 300 zvířat, největší kolekce afrických zvířat v Evropě, tajemná žirafa okapi, Tropické bažiny, Africká savana, Vodní světy a další unikátní expozice.
Dvorský Safari Park je světovou jedničkou v odchovu kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody. Do Afriky už dokázal převézt osm nosorožců. Zároveň je to jediné místo na světě, kde se podařilo rozmnožit severního bílého nosorožce v lidské péči.
V
Africkém safari návštěvníci projíždějí mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami, ptáky a od roku 2017 i žirafami. Jako jediná zahrada ve střední Evropě nabízí safari park možnost projížděk ve
Lvím safari mezi smečkou lvů. To vše je doplněné o africkou kulturu a umění, ať už jde o letní africký festival, výstavy, ochutnávku afrických jídel či třeba koncerty afrických kapel.
Celoročně jsou otevřeny
vnitřní expozice a pavilony, jako například Ptačí svět, Vodní světy a Jedovatá Afrika, krytá expozice nosorožců, hrošíků, okapi, pavilon šelem a další. V roce 2018 byla v
Neumannově vile, správní budově zahrady, otevřena unikátní
expozice „Umění pod kůží“, kde se seznámíte se stavbou těla obratlovců. Mimo jiné tam zhlédnete kostru Nabiré – posledního jedince bílého severního nosorožce, který žil a uhynul v Evropě. V roce 2019 se otevřel
krytý pavilon žiraf. Od roku 2021 byl opraven
most nad výběhem hrochů. Novinkou roku 2022 se stala expozice
tučňáků brýlových, která je zároveň i
největší v Česku. Stala se součástí budovaného komplexu Jihozápadní Afrika. V budoucnu jej osídlí také zebry Hartmannové, hyeny, volavky obrovské nebo pelikáni.
Součástí safari parku je
galerie obrazů Zdeňka Buriana a přírodní amfiteátr. Příjemným zpestřením jsou také radovánky na několika obrovských hřištích nebo v lanovém parku pro děti i dospělé.
Královédvorská zahrada se pro veřejnost otevřela 9. května 1946 a k jejímu významnému rozvoji došlo v 70. letech. Tehdejší ředitel
Ing. Josef Vágner, CSc., dovezl z osmi expedic do různých zemí Afriky okolo dvou tisíc zvířat, především kopytníků, ale i šelem, opic a plazů, které daly základ unikátním chovům. I díky tomu je zahrada jedinečnou genobankou afrických kopytníků na evropském kontinentě.
West Cape
Živočichy jihozápadní Afriky prezentuje safari park od června 2023 . Areál doplňuje řada zemědělských strojů nebo první dvorská vinice. Prim ale hrají zvířata – například velké hejno tučňáků brýlových, jejichž expozice je plně průchozí, hyeny skvrnité, čápi sedlatí a další živočichové. Návštěvníci mohou v průchozích voliérách pozorovat i hnízdící plameňáky růžové, nesyty africké a další druhy. Nový svět jihozápadní Afriky vyrostl na místech někdejšího brownfieldu a nese jméno West Cape, vycházející z anglického značení provincie Západní Kapsko v JAR. Cesta začíná u správní budovy safari parku, secesní Vily La Rosa, a okolo velkého výběhu se stádem antilop vraných se stáčí kolem nové restaurace s africkými specialitami Steak House. Návštěvníky nejprve zavede do mokřadů se stovkami vodních ptáků jako právě hnízdících plameňáků růžových, pelikánů a nesytů afrických nebo čápů sedlatých. Řadu druhů nemohou lidé vidět nikde jinde v Česku. Budovy, které ukrývají provozní zázemí či zimní expozici plameňáků, respektují architektonický styl koloniálních dob Holandska i Německa.
Expozice koster – Umění pod kůží
V suterénu Neumannovy vily Safari parku objevíte expozici
Umění pod kůží aneb krása kosti odhalující více než 330 kosterních exponátů zvířat celého světa. Jedná se o největší veřejně přístupnou sbírku tohoto druhu v České republice.
Expozice nabízí
ucelený průřez zoologickým systémem obratlovců. Mezi nejcennější vystavené předměty patří
kostra ptakopyska podivného, tasmánského čerta nebo
samice Nabiré, jednoho z posledních nosorožců bílých severních na světě.
Ubytování v Safari Resortu
Návštěvníci se mohou ubytovat v Safari Park Resortu. Ten se nachází přímo v areálu zahrady a nabízí široké možnosti ubytování od lodge hotelového typu v Safari Hotelu, přes bungalovy, až po safari stany s výhledem do výběhu afrických zvířat v Safari Kempu. Budete si připadat jako na dovolené v Africe, vychutnáte si tichou pohodu přímo v zoo a budete usínat v okamžiku, kdy se šelmy probouzejí!
Zážitkové programy Safari Parku
Užijte si zážitkové programy. Připraví vám tu den, na který se nezapomíná. Můžete třeba nahlédnout do zoo
Zadními vrátky nebo se stát
Ošetřovatelem v zoo na den.
Safari Park Dvůr Králové je zoologická zahrada v Česku, známá pro svou největší sbírku afrických zvířat v Evropě a za odchov kriticky ohrožených zvířat.
V Africkém safari mohou návštěvníci projíždět mezi volně se pohybujícími zebrami, antilopami, ptáky a žirafami a užívat si africkou kulturu a umění.
Můžete navštívit různé pavilony jako Ptačí svět, Vodní světy, Jedovatá Afrika a další, kde se nachází například žirafy, nosorožci a hrošíci.
Výstava 'Umění pod kůží' v Safari Parku Dvůr Králové umožňuje seznámit se s anatomickou stavbou těla obratlovců a zhlédnout kostru jednoho z posledních nosorožců bílých severních.
Od roku 2018 byl představen pavilon žiraf, opravený most nad výběhem hrochů a v roce 2022 nová expozice tučňáků brýlových.
Návštěvníci se mohou ubytovat přímo v areálu zahrady, kde je k dispozici Safari Hotel, bungalovy i safari stany s výhledem na africká zvířata.
Zahrada byla otevřena veřejnosti 9. května 1946 a během 70. let 20. století došlo k jejímu významnému rozvoji díky dovozu afrických zvířat.
Zážitkové programy vám umožní například stát se na den ošetřovatelem v zoo nebo nahlédnout do zoo Zadními vrátky.
Hlavním cílem je odchov kriticky ohrožených zvířat a jejich navracení zpět do přírody, například dosavadní převoz osmi nosorožců do Afriky.