Skladatelé děl tohoto programu nabízejí jedinečnou možnost uvědomit si, jak silná česká hudební tradice u nás v baroku existovala. Všichni tři skladatelé prožili svá nejlepší tvůrčí léta v zahraničí a dosáhli zde mnohých úspěchů (Plánický – Bavorsko, Tůma – Rakousko, Zelenka – Sasko).
ENSEMBLE FIORELLOMichala Roubalová – zobcové flétny /
Magdalena Malá – housle, viola /
Jana Vavřínková – viola /
Helena Matyášová – violoncello /
Filip Dvořák – cembalo
STANISLAVA MIHALCOVÁ – soprán
Stanislava Mihalcová – sopránStanislava Mihalcová studovala operní zpěv na Konzervatoři v Žiline ve třídě Emílie Sadloňové, dále na Akademii Múzických Umění v Praze pod vedením sopranistky Magdaleny Hajóssyové a v rámci programu Erasmus na North Netherland Conservatory v holandském Groningenu. Věnuje se převážně interpretaci klasicistní a barokní hudby, významnou část jejího repertoáru tvoří i písňová tvorba.
Je laureátkou Soutěže slovenských konzervatoří, kde získala 3. místo a v roce 2011 na Mezinárodní pěvecké soutěži v Karlových Varech 1. místo v oboru píseň, jakož i cenu Českého rozhlasu, cenu Muzea Antonína Dvořáka v Praze, i cenu hejtmana Karlovarského kraje.
Spolupracuje s ansámbly zaměřenými převážně na barokní hudbu – Musica Florea (Marek Štryncl), Collegium Marianum (Jana Semerádová), Ensemble Inégal (Adam Viktora), Collegium 1704 (Václav Luks), Hipocondria ensemble (Jan Hádek), Capella Augustana (Mateo Messori) a Collegium Vocale Gent (Philippe Herreweghe), se kterými pravidelně nahrává CD a vystupuje na prestižních festivalech doma i v zahraničí (Pražské Jaro, Concentus Moraviae, Lípa Musica, Svatováclavský festival Ostrava, Musiekcenter DeBijloke Gent, Salzburg Festival, Festival de Música Sacra de Bilbao a další).
Představila se v roli Sivene v Gluckově opeře Le Cinessi na Festivalu komorní hudby Český Krumlov, v opeře Rinaldo od G. F. Händela ztvárnila role Ženy a Sirény od G. F. Händela. Ve spolupráci s The Czech Ensemble Baroque, pod vedením dirigenta Romana Válka, uvedla na Hudebním festivalu Znojmo scénické představení Monteverdiho madrigalů Combattimento: víra – láska- naděje. Od téhož autora zpívala v operách Orfeo a Korunovace Poppey (Virtu/Drusilla) v Divadle J.K.Tyla v Plzni. V rámci Komorní opery Praha vystupovala v Německu a Francii v roli Zuzany v Mozartově opeře Figarova svatba.
Ensemble FiorelloEnsemble Fiorello (italsky kvítek či květina) je dámský komorní soubor, který se zabývá interpretací staré hudby na dobové nástroje či jejich kopie. Vznikl v roce 2011 ze společného nadšení mladých profesionálních interpretek – absolventek Akademie múzických umění v Praze, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Týnské školy – Collegium Marianum (Univerzita Karlova) a Mezinárodní letní školy staré hudby ve Valticích, které spojil zájem o kulturu a umění doby 17. a 18. století. Základní obsazení souboru tvoří Lucie Rozsnyó – soprán, Michala Roubalová – zobcové flétny, Magdalena Malá – housle, viola, Jana Vavřínková – viola, Helena Matyášová – violoncello a Markéta Čechová – cembalo, virginal nebo varhanní positiv. Obsazení však může být variabilní v závislosti na výběru konkrétního programu či na spolupráci s dalšími umělci.
Repertoár souboru tvoří pestrá paleta vokální a instrumentální hudby, která zněla na šlechtických dvorech významných kulturních center barokní Evropy. Snahou Ensemble Fiorello je umožnit posluchačům cestování v čase o několik staletí zpět a navodit tak atmosféru dob dávno minulých. Prostřednictvím hudby se ocitnete alespoň na chvíli ve francouzských Versailles za doby Krále Slunce Ludvíka IV., v italských Benátkách, Florencii, Neapoli či Římě a 17. a 18. století. Můžete navštívit německý Hamburk, Lipsko či Drážďany, nebo císařskou Vídeň. Nemusíte však při poslechu cestovat daleko, zůstane-li v hudbymilovných Čechách nebo na Moravě.
Během poměrně krátké doby své existence vystoupil Ensemble Fiorello na mnoha koncertních či festivalových pódiích doma i v zahraničí. V roce 2012 získal stipendium na Mezinárodní kurzy staré hudby v rakouském Gmundenu, kde obdržel 1. cenu v interpretační soutěži „ABA Music Award“. Poté následovala pozvání na mezinárodní festivaly Salzkammergut Festwochen Gmunden, Klassik Festival Schloss Kirchstetten či samostatné vystoupení v rámci koncertního cyklu ORF Radiokulturhaus Wien v Rakousku. V Německu se soubor představil na významných festivalech Winter im Schwetzingen a Internationale Händel-Festspiele Göttingen 2015 (Göttinger Reihe Historischer Musik) nebo na Schwarzenberger Schlosskonzerte 2019 ve městě Scheinfeld. Za zmínku stojí také koncertní vystoupení v Sommersaal Bach-Museum Leipzig. Na Slovensku pak Ensemble Fiorello hostoval na Mezinárodním festivalu duchovní hudby Musica Sacra Nitra či Nitrianska hudobna jar, a na festivalu historické hudby na gotické cestě Ars Antiqua Europae in via Gothica v Rožnavě. Na domácích pódiích účinkoval např. na festivalech Haydnovy hudební slavnosti, S hudbou za památkami plzeňského kraje, Hudební léto Borska, Podlipanské kulturní slavnosti, cyklus koncertů Táborský triptych, Hudební pátky v Chrudimi, Hudba na soutoku (České Budějovice), na Festivalu barokních umění v Českém Krumlově či jako host cyklu koncertů Barbara Maria Willi uvádí… v Brně. V roce 2015 byl Ensemble Fiorello také součástí rozsáhlého multikulturního projektu Plzeň 2015, evropské hlavní město kultury, v jehož rámci vystoupil na Festivalu 9 týdnů baroka.
Program:J. D. Zelenka: Suita F dur
J. J. I. Brentner: Harmonica duodecatometria eclesiastica op.1 č.1
J. J. I. Brentner: Concertus camerales op.4 č.2
J. D. Zelenka: Ave Deus
J. A. Plánický: Opella quinta
J. D. Zelenka: Suita F dur
J. A. Gurecký: Aria de Beata
Délka koncertu: 70 minut
Poznejte magii barokní hudby s Ensemble Fiorello a sopranistkou Stanislavou Mihalcovou. Unikátní koncert plný staré hudby na dobové nástroje.
Stanislava Mihalcová je sopranistka specializující se na klasicistní a barokní hudbu, vystudovala operní zpěv a spolupracuje s mnoha ensembly.
Ensemble Fiorello se specializuje na interpretaci staré hudby na dobové nástroje, především z období baroka a klasicismu.
Na koncertě Ensemble Fiorello zazní skladby od J. D. Zelenky, J. J. I. Brentnera a J. A. Plánického.
Hlavními cíli Ensemble Fiorello jsou představení staré hudby na dobové nástroje a přiblížení kultury a umění 17. a 18. století posluchačům.
Ensemble Fiorello vystupovalo na mnoha prestižních festivalech včetně Pražského jara, Festivalu barokních umění v Českém Krumlově a Salzburg Festival.
Studovala na Konzervatoři v Žiline, Akademii Múzických Umění v Praze a na North Netherland Conservatory v Groningenu.
Získala 3. místo na Soutěži slovenských konzervatoří a 1. místo na Mezinárodní pěvecké soutěži v Karlových Varech.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.