Stezky Via Czechia představují ucelený, důkladně zmapovaný a podrobně popsaný systém nejdelších turistických a poutních dálkových tras v České republice. Stezky propojují krajní body ČR a vedou napříč zemí, středem, pohraničím i po historických hranicích.
Celkem 6 tras je vyznačeno samostatně pro pěší putování, cykloturistiku, přejezdy na lyžích a vodácké splouvání. Síť aktuálně čítá dohromady
přes 10.000 kilometrů tras – tedy téměř nekonečné možnosti poznávat celoročně a různými způsoby českou krajinu, přírodu, památky nebo poutní místa.
Každou stezku lze projít celou najednou nebo po částech, pěšky, na kole případně na lyžích nebo splout na lodi. Každý si tedy může vybrat oblíbenou formu putování nebo kombinovat jednotlivé aktivity podle reliéfu krajiny, či ročního období.
Severní stezka – nejdelší trasa Via Czechia spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR a vede převážně severními pohraničními horami. Pěší varianta měří 1058 km a je rozdělena na 47 denních etap.
Jižní stezka – druhá nejdelší trasa Via Czechia, spojuje nejvýchodnější a nejzápadnější body ČR a vede převážně jižním příhraničím. Pěší varianta měří 1052 km a je rozdělena na 44 denních etap.
Centrální stezka – spojuje nejzápadnější a nejvýchodnější body ČR, přičemž vede přibližně středem země a prochází mj. i geometrickým středem ČR. Pěší varianta měří 1036 km a je rozdělena na 47 denních etap.
Stezka středozemím – propojuje nejsevernější a nejjižnější body ČR a zavede vás mj. do mnoha malebných měst i přírodních rezervací. Pěší varianta měří 569 km a je rozdělena na 27 denních etap.
Stezka Slezskem – prochází pohraničními oblastmi českého Slezska a je alternativou Severní stezky v její nejvýchodnější části. Pěší varianta měří 382 km a je rozdělena na 18 denních etap.
Českomoravská stezka – sleduje historickou hranici Čech a Moravy mezi Králickým Sněžníkem a Slavonicemi. Pěší varianta měří 345 km a je rozdělena na 18 denních etap.
V čem jsou tyto stezky jedinečné?
- Jedná se o nejdelší, nejodvážněji vedené a důkladně zmapované a zdokumentované dálkové trasy v České republice.
- Všechny stezky jsou vytvořeny ve variantách pro pěší turistiku a cykloturistiku, trasy v horských úsecích i pro zimní turistiku na lyžích a část Centrální stezky a Stezky středozemím lze splout na lodi.
- Trasy jsou rozděleny na logické úseky, s uzlovými body dobře dostupnými veřejnou dopravou, lze je tedy absolvovat postupně po částech – podle časových možností, chuti, kondice apod.
- Trasy jsou koncipovány tak, aby každá etapa končila v místě kde lze spát pod střechou, kvalitní turistické ubytování je k dispozici minimálně každých 20-25 km. Přibližně u poloviny etap je k dispozici kemp nebo oficiální tábořiště.
- Trasy procházejí přes mnohá Přátelská místa, která se k projektu připojila a nabízejí poutníkům pomocnou ruku
- Významnými body na stezkách Via Czechia jsou křesťanská poutní místa, která se pro někoho mohou stát samostatnými cíli putování.
- Všechny stezky jsou detailně zmapovány a uloženy do gpx souborů pomocí online nástroje mapy.cz. Najdete je vyznačené např. na mapy.cz, Locusmap, mapách Shocart a speciálkách od Geodézie On Line.
- Podrobné itineráře tras jsou volně ke stažení na webu a obsahují kilometráž, informace o turistických přístřešcích, studánkách a pramenech nebo možnostech občerstvení, či nocování.
V roce 2024 má vzniknout prvních 20
útulen na stezkách, celkem je vytipováno 150 míst.