Muzeum Prahy připravilo s podporou Prague City Tourism výstavu k historii Staroměstského zvonu, který díky práci odborníků a zvonaře znovu zazní rekonstruovaným zvukem. Výstava bude otevřená do září 2025, je přístupná zdarma v přízemí Staroměstské radnice.
Zvon se opět rozezní během oslav 80 let od Pražského povstáníOslavy 80 let od Pražského povstání a konce 2. světové války ode dneška v následujících dnech a týdnech zaujmou své místo v pražských ulicích, kulturních institucích a na mnoha dalších místech.
V Muzeu Prahy vznikly přehledné stránky www.prazske-povstani.cz, které shrnují zajímavé připravované akce k výročí, a to nejen organizované Muzeem Prahy, ale i dalšími institucemi.
Zničený staroměstský zvon znovu ožívá díky Muzeu Prahy a moderním technologiím. Muzeum Prahy během výročí 80 let od květnového Pražského povstání roku 1945 znovu symbolicky rozezní zničený Staroměstský zvon. Díky moderním technologiím a ve spolupráci s mezinárodně uznávaným zvonařem Petrem R. Manouškem a zvonárnou ROYAL EIJSBOUTS v Astenu v Nizozemsku se muzeu podařilo rekonstruovat profil i původní zvuk zvonu. Ten zazní ze Staroměstské radnice 5. května 2025 večer při vzpomínkové události k výročí Pražského povstání a rovněž 8. května, kdy zvon před 80 lety podlehl zkáze. Zvon bude k vidění ve spolupráci s Prague City Tourism v přízemí Staroměstské radnice od 6. května. Muzeum Prahy a další instituce zvou k objevování příběhu Prahy května 1945. Výstavy, odborná konference, autentické vzpomínky, interaktivní mapa a další akce v rámci projektu připomenou osudové dny metropole.
Úlomky zničeného zvonu možná mění historiiMuzeum Prahy spojilo síly historiků a dalších odborníků s moderní technologií a nechalo prostřednictvím 3D technologie naskenovat 46 originálních úlomků zničeného zvonu, které jsou uloženy v jeho depozitářích. Následně byly úlomky vytištěny a v měřítku 1:4 sestaveny v model zvonu, na němž bylo možno vidět jak stopy běžného užívání jako zvonění a odbíjení, tak také stopy poškození. Poté vznikl i 3D model 1:1, který bude vystavený pro veřejnost.
„
Díky pečlivé práci našich odborníků se podařilo odhalit nové historické souvislosti – při rekonstrukci staroměstského zvonu, zničeného v roce 1945 během květnového Pražského povstání, vyšlo najevo, že zvon nemusel být zničen pouze požárem staroměstské radniční věže a následným zřícením, což se původně předpokládalo. Model jasně ukázal, že zvon byl také zasažen střelou větší ráže, která způsobila vážné poškození. K tomu mohlo dojít ještě před požárem 8. května, což mění zažitý historický závěr o jeho zničení,“ říká Ivo Macek, ředitel Muzea Prahy, a dodává: „
Toto zkoumání a výrobu repliky včetně zrekonstruování původního zvuku zvonu považuji za opravdu krásnou jedinečnou práci našich kolegů, která do muzea jednoznačně patří. Jedná se o moderní přístup k práci se sbírkami, které v sobě skrývají ohromný potenciál, a budeme v tom nadále pokračovat.“„Praha dokáže být nejen skvělou strážkyní své minulosti, ale i laboratoří nových kulturních experimentů, které mají přesah za hranice běžného muzejního zážitku. Díky odvaze tohoto projektu pustit se do experimentu s moderními technologiemi se Praze otevírají nové možnosti, jak uchovávat a prezentovat svoje kulturní dědictví. Věřím, že do budoucna právě obdobné projekty budou inspirovat odbornou i širokou veřejnost k ještě hlubšímu zájmu o historii našeho hlavního města,“ říká pražský náměstek pro kulturu, cestovní ruch, památkovou péči, výstavnictví, národnostní menšiny a animal welfare JUDr. Jiří Pospíšil.
Zažít příběh zvonu, vidět originální fragmenty, věrnou repliku a poslechnout si rekonstruovaný zvuk si návštěvníci mohou od 6. května na komorní výstavě v přízemí Staroměstské radnice. Výstava vznikla díky podpoře Prague City Tourism, které propůjčilo prostory Staroměstské radnice.
„Repliku Staroměstského zvonu budou moci návštěvníci zhlédnout v prostorách nedávno nově zrekonstruovaného přízemí Staroměstské radnice. Po oslavách výročí Pražského povstání a ukončení druhé světové války bude výstava trvale umístěna v reprezentačních prostorách této významné památky, na kterou ročně míří na 500 tisíc domácích i zahraničních návštěvníků,“ uvedl předseda představenstva společnosti Prague City Tourism František Cipro.
Staroměstské náměstí se 5. května 2025 stane také dějištěm jedné z nejvýznamnějších pietních akcí svého druhu. Mezi 15:30 – 17:30 a 19:30 – 20:30 zde proběhne
veřejná četba jmen 3 000 obětí Pražského povstání, jejichž seznam v roce 2015 vydal Vojenský historický ústav.
Praha představuje unikátní výstavu Staroměstského zvonu se znovuobjeveným zvukem a historií, oživenou moderními technologiemi.
Výstava bude otevřená od 6. května do září 2025.
Výstava se koná v přízemí Staroměstské radnice v Praze.
Vstup na výstavu je zdarma.
Návštěvníci mohou vidět originální fragmenty zvonu, věrnou repliku a poslechnout si rekonstruovaný zvuk zvonu.
Zvon zazní 5. května 2025 večer a 8. května při vzpomínkových událostech.
Při rekonstrukci byly využity moderní technologie, včetně 3D scanování a tisku.
Webové stránky shrnují informace o akcích k výročí Pražského povstání, organizovaných různými institucemi.
Bylo zjištěno, že zvon mohl být poškozen střelou větší ráže, což mohlo nastat ještě před požárem 8. května.
Veřejná četba proběhne 5. května 2025 na Staroměstském náměstí mezi 15:30 - 17:30 a 19:30 - 20:30.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.