ÚvodKalendář akcíKomentované prohlídkyTematické prohlídky k výročí Bedřicha Smetany na zámku Loučeň
Komentované prohlídky

Tematické prohlídky k výročí Bedřicha Smetany na zámku Loučeň

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Středočeský kraj nebo navštivte Komentované prohlídky v celé ČR.
Zámek Loučeň se připojí k oslavám 200. výročí narození jednoho z našich nejvýznamnějších hudebních skladatelů Bedřicha Smetany. Během měsíce března se na Zámku Loučeň budou konat speciální prohlídky při příležitosti tohoto výročí. Znít tady budou tóny z Cyklu symfonických básní Má vlast.
Na Loučeni tak navazují na odkaz rodiny Thurn-Taxisů, původních majitelů loučeňsko-dobrovického panství a významných mecenášů Bedřicha Smetany. Zde, v Jabkenicích nedaleko Loučeně, strávil Smetana posledních téměř deset let svého života a knížecí myslivna se stala místem, kde během svého života pobýval a tvořil nejdéle, tedy od roku 1874 do 1884. Smetanový březen na zámku Loučeň se uskuteční v období od 2. do 24. března. Tematické prohlídky budou vypsány třikrát denně o víkendech.

„S rodinou Thurn-Taxisů pojily Bedřicha Smetanu přátelské vztahy již před jabkenickým pobytem. Jeho největším příznivcem byl kníže Alexandr Thurn-Taxis, hudebně nadaný a společensky angažovaný nejstarší syn loučeňského knížete Hugo Maxmilána. Právě Alexandrovi věnoval v roce 1881 Smetana dvě dueta pro housle a piano „Z domoviny“, a dle dochovaných pramenů je také spolu hrávali v hudebním salonu loučeňského zámku.

Návštěvy skladatele na zámku pamatuje také dochované klavírní křídlo. To bude součástí tematických prohlídek věnovaných právě dílu a životu Bedřicha Smetany,“ uvádí Ing. Kateřina Šrámková, majitelka loučenského zámku.
„Smetanový březen na našem zámku bude příležitostí poznat Smetanu jako gentlemana, společensky uznávaného umělce, milovníka přírody, lovu a také gurmána, uvádí Mgr. Vratislav Zákoutský, kastelán zámku Loučeň. „I když je závěr Smetanova života poznamenán nemocemi, během života na zdejším panství byla vytvořena mistrovská díla. Výročí 200 let od narození je pro nás impulzem, abychom návštěvníkům umožnili nahlédnout do společnosti a prostředí, kde vznikaly největší díla klasické české hudby období romantismu, a připomněli roli šlechtických kruhů jako mecenášů umění,“ dodává Vratislav Zákoutský.

Prohlídky během „Smetanového března“
přiblíží návštěvníkům dobu, kdy Mistr Smetana chodíval z jabkenické myslivny na loučeňský zámek hrát. Doplněny budou naživo interpretovanou hudbou Bedřicha Smetany v hudebním salonku v podání našich šikovných průvodců. Bedřich Smetana byl vyhlášeným pianistou a jeho komorní koncerty na zámku byly považovány za hudební svátky. Návštěvníci se v doprovodu kostýmovaného průvodce podívají do společenských zámeckých komnat, seznámí se s místy, která měl Smetana na zdejším panství rád, a také si připomenou ta díla, která na panství vznikla. Při prohlídkách zazní také několik ukázek ze Smetanovy tvorby. Prohlídky jsou určeny nejen dospělým, ale také zvídavým dětem, které se chtějí s Mistrem a jeho tvorbou seznámit jiným způsobem než ve školních lavicích.

Poslední léta života Bedřicha Smetany jsou spojována s jabkenickou myslivnou, kde tento velikán české hudby žil se svojí dcerou a zetěm, knížecím nadlesním Josefem Schwarzem. Myslivna se nacházela na panství Thurn-Taxisů a majitelé tohoto panství, Hugo Maxmilián a jeho syn Alexandr Jan Vincenc, byli významnými mecenáši během Mistrova pobytu na jejich panství. Před samotným pobytem v Jabkenicích se zdejší kraj mezi Nymburkem a Mladou Boleslaví zapsal do Smetanova života již dříve.

Skladby složené na loučeňsko-dobrovickém panství
1862 Braniboři v Čechách – opera
1875 Má vlast (3 věty) symfonická báseň
1875 Sny – cyklus klavírních skladeb
1876 Hubička – opera
1878 Tajemství – opera
1879 Večerní písně – písňový cyklus na básně Vítězslava Hálka
1879 České tance – 10 tanců
1879 Z mého života – romantický smyčcový kvartet
1880 Z domoviny – duet pro housle a klavír
1882 Čertova stěna – opera
1884 Viola – opera (nedokončena)

Rovněž česká sklárna Koulier na Chrudimsku se již v tuto chvíli připravuje na oslavu výročí Bedřicha Smetany. A protože se jedná o sesterskou firmu zámku Loučeň, ve výrobě jsou již nyní ručně vyráběné a foukané ozdoby s motivem tohoto velkého skladatele. Jejich výroba prochází poměrně náročným výrobní procesem, který trvá dva dny. Do české sklárny do vísky Oflenda lze přijet kdykoli během roku a podívat se na jejich výrobu. Je to úžasný zážitek a ukázka rukodělné práce českých sklářů, foukačů a malířů ozdob. Návštěvníci zde uvidí nejenom ozdoby k výročí, ale i řadu vánočních i nevánočních dekorací.

Provozovatel

Zámek Loučeň

Loučeň 1
okres Nymburk
289 37 Loučeň
Tel.:
+420 727 900 616
Email:
katreh@post.cz
WWW:
www.zamekloucen.cz
GPS:
50,286922 15,024604
 
 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Aktuality

Mezinárodní den turistiky naboso

Odložte v labyrintáriu zámku Loučeň své boty a s nimi i stud. Vyzkoušejte nový životní styl a jinou formu zdravého pohybu – turistiku naboso.
Loučeň, Středočeský kraj

České pohádkové léto – Dětství v době Karla IV.

Celý srpen bude na Zámku Loučeň patřit dětem, v duchu již tradičního Českého pohádkového léta s podtitulem "Dětství v době Karla IV."
Loučeň, Středočeský kraj

Dětské prohlídky na zámku Loučeň

Dětské prohlídky na zámku Loučeň jsou vhodné pro děti již od 3 let. Provádět je bude kněžna Marie, princezna Karolína nebo zámecký komorník a ukáží jim přesně to, co děti zajímá.
Loučeň, Středočeský kraj

Smetana & Dvořák mecenášům

Mimořádný koncert je věnovaný mecenášům umění. V průběhu večera zazní především skladby obou velikánů české hudby, k jejichž zrodu významnou měrou přispěli jejich podporovatelé.
Loučeň, Středočeský kraj

Putování za rodokmenem Bedřicha Smetany

Výstava v Památníku Bedřicha Smetany v Jabkenicích přibližuje rodopisné pátrání spojené s osobností Bedřicha Smetany. Základem výstavy jsou dva ilustrované genealogické stromy, nahlédnete i do rodinných fotografií.
Jabkenice, Středočeský kraj

Dětský sportovní den

Dětský sportovní den je věnován radosti z pohybu a společenskému setkání při příležitosti rozloučení s prázdninami! Na programu budou různé sportovní disciplíny a soutěže pro jednotlivé věkové kategorie a s drobnými cenami pro vítěze.
Kosořice, Středočeský kraj

Sanatorium Sonorum

Sanatorium Sonorum: festival nové hudby a zvukových umění s ambicí překonat tradiční hudební představy. Podporujeme výjimečné soudobé inovativní tvůrce a nabízíme prostor pro dialog a vzdělávání mimo kulturní centra.
Pěčice, Středočeský kraj

Zámecké léto v Křinci

Třetí ročník multižánrového festivalu v zámeckém parku a na nádvoří Zámku Křinec. Víkend plný divadla, koncertů, skvělého jídla, programu pro děti a mnoha dalšího!
Křinec, Středočeský kraj

Zámek Loučeň – zámek, kde to žije

Zámek Loučeň – romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí. Expozice české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. Dozvíte se tak nikoli suchá fakta, ale příběh života na zámku zhruba před sto lety.
Loučeň, Středočeský kraj

Labyrintárium Loučeň – první v České republice, jediné v Evropě

Jestliže hledáte něco, co nemá obdoby v Čechách, ba ani v Evropě, pak jste se ocitli na správné adrese. Přesně takovou raritou, kterou hledáte, ať už vědomě, či podvědomě, je labyrintárium, umístěné v loučeňském zámeckém parku.
Loučeň, Středočeský kraj

Prameniště Boží voda v Loučeni

Studánku Boží Voda dala vybudovat Marie Alžběta, vdova po generálu Karlu Boromeovi, knížeti z Furstenberku současně s pomníkem knížete padlého v napoleonských válkách.
Loučeň, Středočeský kraj

Jívový rybník

Nedaleko městečka Loučeň se nachází Jívový rybník, nazývaný také Jívák. Turisty sem láká okolní příroda, lesy nebo koupání.
Loučeň, Středočeský kraj

Národní přírodní rezervace Čtvrtě u Mcel

NPR Čtvrtě na Loučeňsku nedaleko městečka Mcely je chráněna z důvodu pestré mozaiky lesních typů a růstem vzácné květeny. Patří sem například bledule jarní či kruštík drobnolistý. Ze živočichů zde můžete pozorovat skokana štíhlého či ještěrku obecnou.
Mcely, Středočeský kraj

Mcely Bouquet Spa – lázně Chateau Mcely

Lázně Mcely Bouquet Spa jsou zasvěcené přírodní, místně inspirované bylinné aromaterapii.
Mcely, Středočeský kraj

Přírodní koupací jezírko v areálu Chateau Mcely

V pětihektarovém anglickém parku, který zámek obklopuje, si můžete vychutnat odpočinek na lehátkách, ve venkovní vířivce a saunovém domečku nebo se osvěžit v koupacím přírodním jezírku.
Mcely, Středočeský kraj

Jabkenická obora

Jabkenická obora leží 1 km východně od Jabkenic. Byla založena roku 1750 rodem Fürstenberků pro chov divoké a cizokrajné zvěře. Roku 1943 byla zrušena a po roce 1964 opět obnovena. Dnes se využívá pro chov daňků a přístupná je jen po vyhrazených cestách.
Jabkenice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecký hotel Maxmilián – romantika zámecké noci na zámku Loučeň

Noc na zámku je snem mnoha romantických duší. Splňte si ho na Zámku Loučeň. Zaručený způsob, jak potěšit svého partnera: romantika zámecké noci v zámeckém hotelu Maxmilián, zámeckém apartmánu nebo Domečku knížete Alexandra.
Loučeň, Středočeský kraj

Piknik v zámeckém parku na Loučeni

Máte smysl pro romantiku? Pak pocit prázdného žaludku nezaháněje jen tak obyčejným způsobem. Objednejte si piknikový koš v zámeckém parku na Loučeni!
Loučeň, Středočeský kraj

Chaty Jabkenice

Nabízíme sezónní rekreační ubytování v oploceném lesním areálu, který zajišťuje plné soukromí s přímým vstupem. Poloha v lese nabízí možnost houbaření, procházek, cykloturistiky, výletů a koupání v okolí.
Jabkenice, Středočeský kraj

Lovecký hotel zámek Jívák

Hotel stojí na hrázi rybníka Jívák, uprostřed lesa. Původní stavba byla zbudována v roce 1935 jako pivnice s tančírnou. Později byla přestavěna na zájezdní hostinec. Zdejší kuchyně je známá nejen svými zvěřinovými specialitami, ale také přípravou na lávovém venkovním grilu a v domácí udírně.
Loučeň, Středočeský kraj

Restaurace Piano Nobile

Restaurace Piano Nobile sídlí v Chateau Mcely, necelou hodinu jízdy z Prahy uprostřed přírody. Pravidelně se řadí mezi nejlépe hodnocené restaurace v České republice dle Maurerova výběru, průvodce nejlepších restaurací oceněných Zlatými lvi i Gastromapy Lukáše Hejlíka.
Mcely, Středočeský kraj

Chateau Mcely – zámecký eco-chic hotel

Zámecký eco-chic hotel leží necelou hodinu jízdy z Prahy. Je ideálním místem pro romantické pobyty, odpočinek v lázních, rodiny s dětmi, svatby i netradiční firemní setkání.
Mcely, Středočeský kraj

Pivovar Tahoun

Ležák s názvem Tahoun je základem a vlajkovou lodí pivovaru Všejany. Vaří tu také lehká a moderní piva svrchně kvašená, ochutnáte i kyseláče co vás zvednou a zase usadí a na čepu májí i černý ležák. Pro dobrý mix, děti a řidiče vaří i přírodní limonádu.
Všejany, Středočeský kraj

Cukrová homole z Polabí

Dnes se s homolemi cukru běžně nesetkáváme, a tak působí trochu exoticky. V současnosti se vyrábí snadněji než za dob našich prababiček a slouží především jako suvenýr. Stále se však jedná o ruční výrobu a její tvar připomíná počátky řepného cukrovarnictví.
Dobrovice, Středočeský kraj