ÚvodAktualityRok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany
Kultura

Rok české hudby 2024: slavíme 200 let od narození Bedřicha Smetany

Poslechněte si audio verzi článku
Slavíme Rok české hudby a společně s ním dvojité výročí hudebního skladatele Bedřicha Smetany: 2. března uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. V rámci projektu Smetana 200 se můžete těšit na spousty koncertů, festivalů, divadelních představení a dalších kulturních akcí, Smetanu ale připomíná také řada zajímavých míst, spojená s jeho životními osudy.
Ložnice Bedřicha SmetanyPojďte s Kudy z nudy slavit Rok české hudby 2024 a 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824–1884). Třeba s takovou radostí, jako slavil narození syna tatínek František Smetana. Syn sládka zámeckého pivovaru se v Litomyšli narodil 2. března 1824 v 10 hodin, v den, kdy vrcholil masopust. Historikové tvrdí, že „…paní Smetanová prý ještě v předvečer nejveselejšího dne v roce do půlnoci tančila. Narození prvního syna v rodině bylo velkou slávou. Otec byl prý právě na dvoře, když děvče přiběhlo se zprávou, že se narodil syn. A tu šťastný otec v samé radosti děvče chytil a tančil s ním po dvoře. Chtěl však, aby i jeho lidé sdíleli s ním tuto radost, proto dal na dvůr vyvaliti své chase sud piva a ta pak zpívajíc a tancujíc neméně radostně vítala příchod Bedřicha Smetany na svět.“
 

Schůzky se Smetanou: Litomyšl, Praha, Jabkenice a Růžkovy Lhotice

muzeum smetanyrodném domě Bedřicha Smetany, v přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaruLitomyšli, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství a rodinný život. Mládí prožil Smetana v Růžkových Lhoticích na Podblanicku; expozice na zámku Růžkovy Lhotice připomíná Smetanova nejšťastnější léta, která se v mnoha motivech promítla do jeho pozdějších děl. Na slavného hudebního skladatele ale vzpomínají i v jeho dalších domovech: v Praze je Muzeum Bedřicha Smetany, v Jabkenicích, kde strávil posledních deset let svého života, můžete navštívit Smetanův památník. Pamětní síň si prohlédnete i v Kamýku nad Vltavou, kde byl Smetana na líbánkách se svou druhou ženou.

Smetanova hudba: Má vlast a Prodaná nevěsta

Jabkenická myslivnaŽádná česká hudba tak dokonale nevystihuje krásu české krajiny jako Má vlast, cyklus šesti symfonických básní Bedřicha Smetany. Víte, že poprvé zazněla 5. listopadu 1882 v paláci Žofín na Slovanském ostrověPraze? V roce 1925 byla Má vlast prvním vystoupením České filharmonie, které bylo živě přenášeno rozhlasem, a o pár let později se rovněž stala první nahrávkou České filharmonie na gramofonové desce.

HousleSmetanova Prodaná nevěsta je vůbec nejhranější operou v Národním divadle v Praze, fanfáry ze Smetanovy opery Libuše doprovázejí státní události spojené s veřejným vystoupením českých prezidentů během slavnostních příležitostí. Přitom fenomenální skladatel svá vrcholná díla, podobně jako Ludwig van Beethoven, složil hluchý nebo téměř hluchý. Navzdory sluchovému hendikepu v Jabkenicích Smetana dokončil cyklus Má vlast a složil opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna, oba smyčcové kvartety, klavírní cykly Sny a České tance. Operu Viola už dokončit nestihl.

Kam za Smetanovou hudbou?

Smetanova LitomyšlKde jinde oslavit narozeniny Bedřicha Smetany než v jeho rodné Litomyšli při akci Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek! Oslavu 200. narozenin největšího litomyšlského rodáka doprovodí lidová veselice a rekonstrukce události z roku 1824. V Praze se v den Smetanova narození uskuteční slavnostní koncert Smetana Gala, akcí ale bude mnohem víc. Jejich kompletní nabídku najdete na Kudy z nudy na stránce Rok české hudby a Smetana 200.

Vychutnat si můžete i Smetanovské dny v Plzni 2024, hudební festival s více než třicetiletou tradicí. V Plzni, kde skladatel v mládí strávil část svého studentského i tvůrčího období, uvede místní divadlo všechny jeho opery. Další oslavou Smetanovy hudby bude festival Pražské jaro 2024. Ten tradičně 12. května v den výročí Smetanova úmrtí zahájí Má vlast, tentokrát v podání Berlínské filharmonie s šéfdirigentem Kirillem Petrenkem.

Ve Smetanově rodišti se už po desetiletí koná open-air festival Smetanova Litomyšl. Druhý nejstarší hudební festival v Česku a největší mimopražský festival vážné hudby v České republice bude mimořádným zážitkem, například proto, že v rámci oslav dvojitého výročí Bedřicha Smetany uvede všechny jeho opery. V téměř osmdesátileté historii festivalu to bude premiéra!

Další zajímavou akcí bude 12. červenec a zahajovací koncert Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. Ten uvede Mou vlast v městském parku, na novém a okouzlujícím koncertním místě přímo na břehu řeky Vltavy.
 

 

Zajímavosti ze života Bedřicha Smetany

  • „Velký“ hudební skladatel Bedřich Smetana byl ve skutečnosti střízlík: měl drobnou postavu, měřil pouhých 156 centimetrů. Typické pro něj byly až na ramena dlouhé vlasy, plnovous a brýle.
  • Hudební génius prožil svůj život a zejména jeho konec v krutých bolestech. Dlouho převládal názor, že důvodem Smetanova stále se zhoršujícího zdravotního stavu i předčasné smrti byla syfilis. Až počátkem 21. století přišli vědci na to, že skutečnou příčinou byl zánět kostí. Při hře s partou kluků zakopali na poli skleněnou lahev plnou střelného prachu, zapálili ji a čekali, co to udělá. Nálož ale nevybuchla, a tak se tehdy jedenáctiletý Bedřich šel podívat, co se stalo. V té chvíli lahev explodovala a výbuch vmetl mladému Smetanovi do obličeje střepy a čerstvě pohnojenou půdu. Ránu mu vymyli špinavou vodou z nedalekého rybníka, což mělo za následek zánět kostí.
  • Bolestivé a stále se zhoršující záchvaty ho provázely celý život a nakonec zavinily i jeho hluchotu. Kvůli zhoršujícímu se duševnímu stavu byl nakonec převezen do pražského Ústavu pro choromyslné, kde v 60 letech zemřel.
  • Po své smrti odpočívá mezi českými velikány na Vyšehradském hřbitově v monumentální hrobce Slavín.
  • Smetanovi potomci stále žijí. Někteří z nich ve Španělsku a v Japonsku.
  • Po Smetanovi jsou pojmenovány rozsáhlý kráter Smetana na planetě Merkur a také planetka 2047 Smetana.
  • Tóny jeho oper zazněly ve slavných filmech Spider Man nebo Muž na Měsíci.
Rodný byt Bedřicha Smetany Kultura

Rodný byt Bedřicha Smetany

V zámeckém pivovaru v Litomyšli, kde se 2. března 1824 narodil známý hudební skladatel Bedřich Smetana, čeká návštěvníky nová expozice. V autentickém domácím prostředí se seznámíte s životními osudy i nejvýznamnějšími díly světově proslulého skladatele.

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojďte s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.

Smetanova Litomyšl 2025

14. 6.6. 7.
Smetanova Litomyšl 2025

Národní festival Smetanova Litomyšl chystá v roce 2025 již 67. ročník. Litomyšl ožije hudbou 14. června až 6. července 2025.

Festival Krumlov 2025

11. 7.5. 8.
Festival Krumlov 2025

Během 33 let existence se Festival Krumlov stal jedním ze tří největších festivalů vážné hudby v České republice. 34. ročník začne 11. července 2025 a bude v duchu nečekaných spojení.

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Kalendář 2024: klasika, hudební slavnosti a festivaly staré hudby od jara do podzimu

Máte rádi klasickou hudbu? Nejste sami, hudební tradice jsou naším rodinným stříbrem. Pro milovníky klasiky přinášíme několik výjimečných hudebních událostí, festivalů a slavností. Kam byste se měli během sezóny vypravit a nechat se unášet překrásnými tóny starých mistrů? To vám napoví Kudy z nudy.

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích Kultura

Památník Bedřicha Smetany v Jabkenicích

Obec Jabkenice nedaleko Mladé Boleslavi je pevně spojena s posledním desetiletím života a tvorby hudebního skladatele Bedřicha Smetany (1824-1884). V jabkenické myslivně v bezprostřední blízkosti rozsáhlé, dodnes zachované obory knížat Thurn-Taxisů, působil od r. 1875 Smetanův zeť Josef Schwarz.

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Vilém Blodek (3. října 1834 v Praze – 1. května 1874 v Praze) byl český hudební skladatel z období českého hudebního romantismu, flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog. Poslední čtyři roky života Blodek strávil v ústavu pro choromyslné v pražských Kateřinkách, kde také předčasně ve 39 letech zemřel. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze Kultura

Muzeum Bedřicha Smetany v Praze

Budova muzea se řadí k nejkrásnějším novorenesančním stavbám v Praze. Nalézá se v sousedství Karlova mostu a náleží ke komplexu budov dřívějších Staroměstských mlýnů. Je odtud jedinečný pohled na řeku Vltavu a panorama Pražského hradu.

Další aktuality

Kalendář 2025: Letní festivaly – kam se vydat za skvělou muzikou?

Mnozí milovníci hudby by si jen velmi těžko dovedli představit léto bez kvalitních festivalů. Sezóna 2025 bude protkána festivaly nejrůznějších žánrů – od poprocku po punk. Stačí si jen vybrat hudební styl, patřičnou náladu a vyrazit s kamarády za neopakovatelnými hudebními zážitky. Podívejte se portálem Kudy z nudy, co vše se chystá na příští léto.
21. listopad 2024 11:31
Kultura

Pojďme spolu do Betléma – výlety za betlémy netradičními a neobvyklých tvarů i materiálů

Dřevěné, papírové, slaměné, keramické, máslové, chlebové, z těsta... Betlémy vyrobené z různých materiálů, o nejrůznější velikosti, barvách i tvarech si můžete během adventu, vánočních svátků i po nich prohlédnout po celém Česku. Portál Kudy z nudy vás zve k návštěvě výstav i muzeí, kde si připomenete událost oslavovanou už přes 2000 let. Kdy vznikl první betlém? Nedaleko italské obce Greccio roku 1223. Sv. František z Assisi nechal přinést do jeskyně jesle vystlané senem, k nim postavil oslíka a volka, tak jak to bylo v městě Betlémě. O vánoční noci byl v jeskyni připraven malý oltář, u kterého kněz sloužil mši a František vysvětloval evangelium. Atmosféra silně zapůsobila na přítomné venkovany a událost byla opakována i po smrti sv. Františka z Assisi. Zvyk se brzy začal šířit za hranice Toskánska, dále do celého světa.
21. listopad 2024 6:19
Kultura

Kalendář 2025: Řemeslné trhy, poctivá řemesla, farmářské tržiště a jarmarky

Objevujte kouzla zvyků a starých řemesel během celého roku 2025! Vydejte se spolu s Kudy z nudy za poznáním téměř zapomenutých zvyků a tradic. Setkejte se s lidmi, kteří dodnes udržují tradiční řemesla našich předků při životě. Bohatou nabídku řemesel během jarmarků a trhů doplní také vynikající výběr občerstvení a farmářských produktů. Nechte se inspirovat našimi tipy a poznejte pozapomenutá řemesla.
20. listopad 2024 13:28
Kultura

Více než 800 let vánočních betlémů: první postavil už v roce 1223 František z Assisi

Česká republika je na špičce světového lidového betlémářství a betlémy objevíte během adventu a Vánoc skutečně všude, od maličkých, co se vejdou do ořechové skořápky, až po obří betlémské scény s postavami v nadlidské velikosti ze dřeva či slámy. Odkud se ale tahle tradice vlastně vzala a kde se odehrálo první představení živého betléma?
20. listopad 2024 7:33
Kultura

Objevte krásu drahých kamenů: tipy, kde najdete expozice šperků, drahokamů a šperkařské dílny

Zajímáte se o šperky a polodrahokamy? Poznáte na první pohled ametyst, chalcedon, achát, jaspis, růženín nebo třeba olivín? Pak určitě rádi nahlédnete do nejrůznějších dílen, kde se krásné blýskavé šperky vyrábí. Zajímavý pohled bude také do vzácných klenotnic, kde jsou shromážděny opravdové poklady v podobě šperků, nádob z drahých a ušlechtilých kamenů a dalších šperkařských prací. Objevte svět třpytivých českých granátů, tajemných vltavínů a dalších drahých kamenů.
20. listopad 2024 6:00
Kultura

100 tipů, kam za betlémy a betlémářskou tradicí po celém Česku

Zvyk stavět betlémy patří k nejrozšířenějšímu vánočnímu zvyku. Tuto tradici založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivedli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla i vola a zinscenovali betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné adventní a vánoční výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá. Přijďte se i vy potěšit krásou betlémské scény, která pohladí na duši.
19. listopad 2024 19:36
Kultura

Nalaďte se na přicházející advent na výstavách betlémů

Výstavy betlémů u nás mají dlouhou tradici. Většina z nich sice začíná až v prosinci, ale přesto se najde pár výjimek a stálých expozic, které jsou přístupné už v listopadu. A kam se za betlémy vypravit? Na to vám odpoví portál Kudy z nudy, který vás pozve třeba do Přerova nad Labem, Hlinska, Máslovic a na další místa.
19. listopad 2024 16:00
Kultura

Sametové tipy – oslavte státní svátek 17. listopadu

V roce 2024 si připomínáme 35. výročí Sametové revoluce. Přinášíme vám tipy, jak státní svátek 17. listopadu oslavit. Pádem komunismu se Československo po 41 letech stalo svobodným demokratickým státem. Řada měst pořádá speciální akce k tomuto významnému výročí. Jinde si zase můžete užít řemeslné trhy nebo lampionový průvod.
15. listopad 2024 18:18
Kultura