Společenské akce

Hodový průvod

Bítešské hody patří v posledních více než padesáti letech každoročně k hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše.
Hody se konají počátkem září a jejich hlavním dnem bývá neděle. Hodové neděli předchází mnoho ustálených příprav – stárci a stárky zvou rychtáře a rychtářku, zdobí se a staví mája, obstarává se tombola, víno, nacvičuje beseda, atd. S bítešskými hody je navíc každoročně spojen bohatý program, jarmark, lunapark a samozřejmě hodové sklípky, které svým návštěvníkům nabízí pohoštění. 

Charakter hodů spoludotváří festival zdejších i přespolních folklórních skupin „Setkání na Podhorácku".

Hlavní kulturní program se koná o víkendu a je pro všechny přihlížející zdarma. Už v pátek v podvečer začíná program na pódiu na Masarykově náměstí. Mají tady koncerty známé a oblíbené hudební skupiny či zpěváci a zpěvačky, doprovodný program zajišťují místní gymnastky nebo taneční skupiny.

V letošním roce zahrají v pátek Olympic Atribute, Ilona Czáková s kapelou  a Doga. V sobotu bude mít koncert cimbálová muzika Grajcar a hlavním hostem večera bude Fleret. 

Na náměstí mají stánky malé pivovary, takže návštěvníci mohou ochutnat různá piva, např. Harrach z Velkého Meziříčí nebo Svatojakubské pivo ad. Velký je samozřejmě také výběr burčáku a vína. 

V sobotu začíná program již odpoledne, kdy v rámci Setkání na Podhorácku vystupují na náměstí folklorní soubory místní, ale i pozvaní hosté, a to od nejmenších dětí až po dospělé. Večer opět pokračují koncerty na náměstí. Další variantou zábavy je posezení u cimbálové muziky nebo diskotéka v kulturním domě.

V neděli se začíná již tradičně slavnostní bohoslužbou v kostele sv. Jana Křtitele za účasti krojované chasy. Celé nedělní dopoledne pak na náměstí vyhrává k poslechu dechová hudba.

Ve 13 hodin vychází hlavní hodový průvod, který za účasti dechové hudby obchází celé město. Průvod se skládá ze všech účastníků hodů – kapely, národopisného souboru Bítešan, bítešské chasy, rychtářského páru a konšelů na koňských povozech, jezdců na koních, nesmí chybět postavy písaře, policajtů, cikánů a hlavně bítešského kata. 

Až dojde průvod na náměstí, vyvrcholí hody tradičním programem bítešské chasy pod májí, která zatančí tradiční Českou i Moravskou besedu, první stárek předává dožínkový věnec, čtou se paragrafy … kdo skončí s hlavou na špalku?, konšelé rozhazují zlaťáky a mnoho přihlížejících se celé odpoledne dobře baví. Náměstí bývá zaplněné stánky, návštěvníky a také klasickými pouťovými atrakcemi. 

Tradiční bítešské hody

Provozovatel

Informační centrum Velká Bíteš

Masarykovo nám. 5
595 01 Velká Bíteš
Tel.:
+420 602 523 807
Email:
info@bitessko.com
Email:
dasa.martakidu@gm...
Facebook:
https://www.kudyz...
WWW:
https://www.bites...
GPS:
49,288633 16,227577
 
 

Cena

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

8,0 hodin

 
 

GulášFest ve Velké Bíteši

Ochutnáte guláš vařený na ohni od všech soutěžních týmů!
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Tradiční bítešské hody

Bítešské hody patří v posledních více než padesáti letech každoročně k hlavním událostem kulturního života Velké Bíteše.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Samosběr česneku na Farmě Kala – Kuřimská Nová Ves

Srdečně vás zveme na každoroční samosběr česneku na Farmu Kala! Přijďte si užít letní den v přírodě a nasbírat si čerstvý český česnek přímo z pole. Kromě česneku si budete moci zakoupit také rané brambory, cibuli a další čerstvou zeleninu z místní produkce.
Kuřimská Nová Ves, Jihomoravský kraj

Týden pro krajinu v Kutinách

Vyrazte s námi pomáhat přírodě vlastníma rukama! Zažijte letní týden plný dobrodružství v pestrých lesích poblíž Tišnova. Na vlastní kůži si vyzkoušíte péči o les i kosení a hrabání voňavých luk.
Kuřimská Nová Ves, Jihomoravský kraj

Hradozámecká noc v Náměšti nad Oslavou

Tradiční projekt Národního památkového ústavu.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Oživený zámek Náměšť nad Oslavou

Netradiční prohlídka zámku.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Zámecký koncert v Náměšti nad Oslavou

Srdečně vás zveme na vyvrcholení hudební sezony zámku v Náměšti nad Oslavou, kterým bude 33. Zámecký koncert pořádaný v sobotu 21. září 2024 v 17 hodin v zámecké knihovně.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Večerní prohlídky zámku Náměšť nad Oslavou

Dva večery netradičních prohlídek zámku.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Údolí Bílého potoka

Území je tvořeno více než 15 kilometry dlouhým tokem Bílého potoka v malebném údolí s prastarými stromy, skálami, strmými svahy, četnými lávkami a brody přes potok.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Městské muzeum Velká Bíteš – expozice minerálů a hornin

Zajímavá je expozice minerálů a hornin, která představuje ukázky typických druhů a skupin, zahrnuje většinu známých lokalit v širším okolí Velké Bíteše a předvádí ukázky z nejnovějších nálezů. Vedle přírodních vzorků jsou vystaveny i kusy v různé míře opracované.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Opevněný kostel sv. Jana Křtitele ve Velké Bíteši

Kostel ve Velké Bíteši pochází z románského období. Z původní stavby se dochovaly pouze zbytky zdí zakomponované do gotické přestavby z konce 15. století. V té době bylo vybudováno kromě síňového dvoulodí i mohutné opevnění kolem kostela se vstupní dvoupatrovou věží a pěti baštami se střílnami.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Naučná stezka Už ty mlýny doklapaly na Bítešsku

Naučná stezka vede nejenom okolo 9 bývalých mlýnů v okolí Vlkova, Křoví a Velké Bíteše.
Velká Bíteš, Kraj Vysočina

Devět Křížů u dálnice D1

Devět dřevěných křížů u exitu 168 na dálnice D1 připomíná podle pověsti krvavou událost z roku 1540.
Lesní Hluboké, Jihomoravský kraj

Ranč Zálesná Zhoř

Ranč Zálesná hora se věnuje chovu koní plemene Quarter Horse a Paint Horse a nabízí ustájení pro koně všech plemen. Pro děti zde pořádají Dny u koní.
Zálesná Zhoř, Jihomoravský kraj

Azuro u Devíti křížů

Na sjezdu z D1 na 168 km v obci Lesní Hluboké u Domašova. Se nachází sportovně relaxační areál. K dispozici je bazén s travnatou plochou, sprchy, zázemí pro děti, posezení a možnost využití asfaltového tenisového kurtu v areálu nebo dětského hřiště .
Lesní Hluboké, Jihomoravský kraj

Naučná stezka Jinošovské studánky

Stezka vede malebnou krajinou bývalé Jindřichovské obory s 11 studánkami, o které se dlouhodobě a pečlivě starají místní obyvatelé. U každé studánky se nachází dřevěný přístřešek nebo místo k posezení.
Jinošov, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace v okolí

Ranč pod Jasany – ubytování, jízdy na pony pro děti i dospělé na koni

Rodinný ranč se nachází v krásné a čisté lokalite na Vysočině. Chová čistokrevné westernové koně plemene paint horse.
Vlkov, Kraj Vysočina

Ubytování na faře ve Březí u Osové Bítýšky

Fara se nachází vedle kostela Jména Panny Marie. Fara je po kompletní rekonstrukci.
Březí, Kraj Vysočina

Svatojakubský pivovar Hluboké

Svatojakubský dvůr – Pivovar je rodinný pivovar nacházející se v prostorách zrekonstruovaného staroselského dvora se zachováním fortele starých mistrů.
Hluboké, Kraj Vysočina

Restaurace a pizzerie u Heralta

Restaurace a pizzerie U Heralta vás zaujme jak klasickou českou kuchyní, tak zajímavými nabídkami jídel. I přes netradiční nabídku je kladen důraz na kvalitu a čerstvost surovin.
Zbraslav, Jihomoravský kraj

Hotel Restaurant Na Statku

V areálu bývalé zemědělské usedlosti vám v atmosféře životního stylu minulých dob nabídneme krásné ubytování a domácí stravu v naší restauraci.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina

Penzion U Němců

Penzion U Němců poskytuje levné ubytování jen kousek od Brna. Penzion se nachází na náměstíčku klidné obce Domašov u Brna.
Domašov, Jihomoravský kraj

Farma Tasov

Farma Tasov je rodinný podnik, zabývající se zemědělstvím již po několik generací. Šetrně nakládají s půdou a dbají na dobrou péči o zvířata.
Tasov, Kraj Vysočina

Centrum environmentálních technik a technologií CETT

CETT – Centrum environmentálních technik a technologií sídlící v blízkosti lesanedaleko od státního zámku Náměšť nad Oslavou.
Náměšť nad Oslavou, Kraj Vysočina