Maestro Salieri – výstava k výročí 200 let od smrti Antonia Salieriho (1750-1825).
Maestro Salieri – výstava k výročí 200 let od smrti Antonia Salieriho (1750-1825)7. května letošního roku si připomínáme výročí dvou staletí od smrti Antonia Salieriho, jednoho z nejvýznamnějších představitelů vídeňského hudebního klasicismu, dvorního císařského kapelníka, skladatele a vyhledávaného pedagoga.
Antonio Salieri je autorem pěti desítek oper, mnoha instrumentálních koncertů, světských i duchovních oratorií a sborů, orchestrálních symfonií i komorní hudby.
Od konce 18. století až do své smrti udržoval velmi přátelský vztah s majitelem náměšťského panství hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem. Toto přátelství dalo vzniknout i několika skladbám, které Salieri Haugwitzovi přímo dedikoval. Snad nejcennějším z nich je Piccolo requiem c-moll, které Haugwitz od autora obdržel i s dedikačním dopisem, v němž Salieri projevuje přání, aby tato skladba byla hrána v náměšťské zámecké kapli k usmíření a pokoji jeho duše.
V souvislosti s výročím 200 let od smrti Antonia Salieriho připravilo Moravské zemské muzeum v Brně ve spolupráci s Národním památkovým ústavem výstavu, která po celou letošní návštěvnickou sezonu připomene život a dílo Antonia Saleriho, jeho přátelství s hrabětem Jindřichem Vilémem Haugwitzem a náměšťský zámek coby místo, které Salieri osobně navštívil a zanechal zde i část svého hudebního odkazu.
Snahou obou pořádajících institucí je i sejmout z Antonia Salieriho onen stín, který na něm neprávem ulpěl vinou hry Amadeus anglického dramatika Petera Shaffera a jinak výjimečně skvělého filmu Miloše Formana.
Výstava je přístupná po celou návštěvnickou sezonu letošního roku počínaje vernisáží 17. května 2025 v 17 hodin a je součástí prohlídkového okruhu Reprezentační prostory.
Nad výstavou převzali záštitu
J.E. pan Mauro Marsili, velvyslanec Italské republiky v ČR
J.E. paní Bettina Kirnbauer, velvyslankyně Rakouské republiky v ČR
Italský kulturní institut v Praze
Slavnostní otevření náměšťské části výstavy
Slavnostní koncert
Náměšťská část projektu se koná za finanční podpory
Města Náměšť nad Oslavou,
společnosti Trade FIDES a.s.,
Nadace ČEZ.
Prožijte jedinečnou výstavu věnovanou Antoniu Salierimu, významné osobnosti hudebního klasicismu, na zámku v Náměšti nad Oslavou.
Antonio Salieri byl významný představitel vídeňského hudebního klasicismu, císařský dvorní kapelník, skladatel a pedagog.
Výstava je pořádána k připomenutí 200. výročí od smrti Antonia Salieriho a jeho přínosu k hudbě.
Výstava se koná na zámku v Náměšti nad Oslavou a je pořádána Moravským zemským muzeem ve spolupráci s Národním památkovým ústavem.
Návštěvníci mohou vidět několik Salieriho hudebních skladeb, včetně Piccolo requiem c-moll, a dozvědět se více o jeho životě a díle.
Výstava bude přístupná během celé návštěvnické sezony letošního roku.
Náměšťskou část výstavy podporuje Město Náměšť nad Oslavou, společnost Trade FIDES a.s. a Nadace ČEZ.
Salieri je známý svými operami, instrumentálními koncerty, světskými a duchovními oratotrii a orchestrálními symfoniemi.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.