Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Plzeňský kraj nebo navštivte
Společenské akce v celé ČR.
Novým prostorům pro kulturu, umění a rozvíjení komunitního života v bývalých průmyslových objektech je věnován Týden kulturních fabrik v Plzni. Jde o nejucelenější program konferencí, seminářů a výstav věnovaný tematice využití bývalých průmyslových budov ke kulturním účelům v České republice.
Týden kulturních fabrik se bude odehrávat v areálu bývalého pivovaru Světovar, který bude po rekonstrukci jednou z hlavních scén programu v roce 2015, kdy se Plzeň stane hlavním městem evropské kultury. Vrcholem nabitého týdne bude 19. 9. mezinárodní konference Kulturní fabriky a město o tom, jak se kulturní fabriky mohou stát katalyzátorem městského života a urbanistického rozvoje. Kromě účastníků z České republiky na konferenci promluví zástupci švýcarské Kaserne a Lokremise, Baumwollspinnerei v Lipsku či ředitelka slavného madridského Matadera, které se z opuštěného areálu městských jatek stalo novým kulturním centrem Madridu.
V centru Plzně ve Smetanových sadech bude 19. září otevřena venkovní výstava Architektura k mání!, která představí vybrané příklady konverzí průmyslového dědictví pro kulturní, umělecké a komunitní využití z řady evropských měst, jako připomínku či inspiraci úspěšně provozovaných „kulturních fabrik“.
Součástí připravovaného programu jsou ve dnech 16. až 18. 9. 2013 tři workshopy, určené především provozovatelům kulturních fabrik či zájemcům o projekty kulturního a komunitního využití opuštěných staveb průmyslového dědictví. Kulturní centra dnes často vznikají proměnou nejrůznějších průmyslových objektů – v bývalých jatkách, továrně na bavlnu nebo z dopravního depa. Týden kulturních fabrik by měl ukázat, jak taková centra fungují, pomoci Plzni k úspěšné proměně Světovaru a inspirovat české profesionály. Dva z workshopů pořádají a povedou švýcarští partneři ze slavné curyšské Rote fabrik. Budou vycházet ze zkušeností s provozováním podobných zařízení, jejich profilováním tvorbou programu, financováním a marketingem, ale především se získáváním publika a budováním vztahu s městem a veřejností. Třetí workshop organizují ve spolupráci s partnery z dalších evropských měst zástupci barcelonského Muzea vědy a techniky mNACTEC v rámci projektu CreativeCH: tématem je propojení soukromého a veřejného sektoru a zapojení občanské a kulturní veřejnosti při revitalizaci objektů průmyslového dědictví.
Součástí programu je výstava alternativních projektů na využití pardubických Winternitzových mlýnů, prezentace studentských projektů a projekce z uměleckých intervencí v továrních prostorách.
Účast na workshopech i konferenci je bezplatná, registrace probíhá na stránkách plzen2015.
Areál pivovaru Světovar v Plzni byl založen v roce 1910 a pivo se zde vařilo od roku 1913 do roku 1932. Po druhé světové válce se areál přeměnil v kasárna, což na zajímavé a hodnotné průmyslové architektuře zanechalo viditelné stopy. Od 90. let minulého století budovy zvolna chátrají. Nyní je objekt bývalých kasáren před rekonstrukcí, která by měla začít v roce 2013 a trvat do poloviny roku 2014. Kulturní továrna 4x4 Cultural factory Světovar se otevře veřejnosti na sklonku roku 2014. V roce 2015, kdy se Plzeň stane hlavním městem evropské kultury, bude jedním z hlavních ohnisek programu.
Program:
16.9.-18.9. 2013 Workshopy na Světovaru (omezená kapacita) – především pro současné i budoucí provozovatele kulturních center v netradičních prostorech,
v angličtině s konsekutivním tlumočením
16.9. 2013
10.00-13.00 Jižní Předměstí a Papírna : plzeňskými kulturními centry vás provedou jejich provozovatelé
14.00 – 17.00 Jak řídit kulturní fabriku? Jak dobře využívat jejích prostor? Jak se propojit s kulturním děním ve městě a pěstovat dobré vztahy se stakeholdery? A jak takovou fabriku financovat?
Rote Fabrik, Curych, a Kulturwerkstatt, Chur, moderuje Roman Černík, Johan, o.s., Plzeň
17.9. 2013
9.00 – 13.00 Podnikatelské modely pro tvůrčí spolupráci: Jak propojit veřejný a soukromý sektor při oživení objektů průmyslového dědictví? Jak zapojit občanskou společnost a kulturní a umělecká sdružení? Jaké modely zvolit a které fungují nejlépe? V rámci evropského projektu CreativeCH
14.00-18.00 Za industriálními památkami Plzeňského kraje (výlet, omezená kapacita)
18.9. 2013
10.00-13.00 Jak získat a udržet publikum? Jakou formu marketingu zvolit? Jaká programová skladba přiláká publikum a jak to zjistit? Rote Fabrik, Curych, a Kaserne, Basilej, Kulturwerkstatt, Chur
moderuje Roman Černík, Johan, o.s., Plzeň
15.00 – 18.00
Inspirála: přehlídka studentských projektů (DAMU,VŠE,FA ČVUT) ve svižném tempu
Věda a technika jako inspirační zdroj pro uměleckou tvorbu. Náměty řešení přeměn průmyslových objektů. Umění v netradičních prostorech.
19.9. 2013 Mezinárodní konference Kulturní fabriky a město
9.30 – 10.00 registrace účastníků
10.00 – 11.30 Jaká jsou architektonická a urbanistická hlediska konverze průmyslových objektů? Urbanistické, architektonické i politické přístupy, které napomáhají udržení spontánně vzniklých kulturních aktivit v průmyslových objektech a jejich postupné přeměně ve významná centra. Nákladné developerské počiny naopak často vedou k utlumení původní aktivity a stávají se architektonickým pomníkem.
Světovar, architektonické studio Helika ; Benjamin Fragner, VCPD FA ČVUT;
Isa Stürm, Lokremise, St. Gallen ; Grzegorz Piątek, Centrum architektury,Varšava
11.40 – 12.50 Jaké jsou sociální aspekty existence kulturních fabrik ve městě? Jsou kulturní fabriky vnímány jako alternativní a cizorodý prvek, nebo se dokáží propojit s kulturní a společenskou infrastrukturou města? Kulturní a komunitní aktivity center, které mají pozitivní dopad na společnost.
David Kašpar, Praha 14 kulturní; Tabea Michaelis, Basilej (tbc); Bertram Schultze, Baumwollspinnerei, Lipsko
13.00 – 13.50 přestávka, oběd
14.00 – 15.10 Jaké jsou formy využití průmyslových areálů a budov? Kulturní a komunitní program, kreativní inkubátory, umělecké rezidence. Jaká programová struktura získá a dlouhodobě udrží zájem publika, aniž by centrum slevilo ze svých programových zásad? A jaká to s sebou nese rizika?
Pavel Štorek, 4+4 dny v pohybu; Leo van Loon, Kreativní fabrika, Rotterdam; Carlota Alvarez, Matadero, Madrid; švýcarský mluvčí (tbc)
15.20 – 16.30 Jak financovat kulturní centrum? Lze zajistit jeho ekonomickou soběstačnost? Jaká je úloha města? Jak úspěšně propojit veřejný a soukromý sektor a jak zabezpečit fungující řízení kulturní fabriky. Jiří Sulženko, Plzeň2015 o.p.s.; Thomas Keller, Kaserne, Basilej; Carlota Alvarez, Matadero, Madrid. Konferenci podpořili: Goethe Institut, Polský kulturní institut a velvyslanectví Nizozemského království.