Technické muzeum v Brně zve na výstavu ke 100. výročí vypuknutí první světové války s názvem Velká válka 1914-1918: Technika v míru, technika ve válce. Tématem, které se prolíná celou výstavou je vývoj a využití různé techniky a technických prostředků.
Počátek 20. století byl totiž dobou nebývalého technického rozvoje. Nové automobily, letadla, lodě a řada dalších vynálezů, ale byly záhy zneužity na bitevním poli. I přes utrpení vojáků na všech frontách přinesla válka nové prvky do bojových činností, technický pokrok a nové technické prostředky v oblasti vojenství.
Výstava je také zaměřena na doklady průmyslové výroby na území Čech, Moravy a Slezska, představí se vybrané podniky i jejich výrobky – Škodovy závody v Plzni, Tatra Kopřivnice nebo První brněnská strojírna. Návštevníkům výstava ukáže přechod z mírové výroby na válečnou produkci.
Další oblastí, kterou výstava připomene, je účast českých vojáků v bojových
operacích. Představena je nejen rakousko-uherská armáda, ale i další účastníci konfliktu a také zapojení vojáků z našeho území.
Na výstavě jsou použity reálné přírodní materiály imitující prostředí zákopu, ale i velkorozměrné parní stroje, turbíny, a také unikátní exponát muzea, automobil Austro Daimler, který byl vyroben v roce 1910 ve Vídni. V automobilu podobného typu byli v Sarajevu zavražděni František Ferdinand d´Este a jeho manželka Žofie Chotková, kteří se tak stali prvními oběťmi Velké války.
Přestože je výstava v Technickém muzeu v Brně určena predevším zájemcům o techniku a válečnou problematiku, na své si přijdou i milovníci módy. Počátek století byl dobou, kdy etiketa přísne předepisovala dámám z vyšších společenských vrstev, co si pro jakou příležitost mají obléknout. Uvidíte několik replik dámských šatů, včetně nezbytných doplňků, které pak můžete srovnat s oděvem obyčejné dělnice v továrně. Nechybí ani uniformy vojáků a replika uniformy samotného Františka Ferdinanda a šaty jeho ženy Žofie.
Doprovodné programy v Technickém muzeu v Brně
Při prohlídce výstavy je kladen velký důraz na možnost vlastní aktivity návštevníků. Proto jsou na výstavě připravena interaktivní stanoviště, kde si mohou nejen děti, ale i hraví dospělí procvičit a upevnit své znalosti zábavnou formou. Připraveny jsou také tablety s podrobnějšími a doplňujícími texty, přehledem bitev, ale také interaktivní hrou, ve které jsou zpracovány příběhy lidí, jejichž osudy mohou návštěvníci sami ovlivnit rozhodnutím, jak se mají v konkrétní situaci zachovat.
V improvizovaném fotoateliéru si pak lidé mohou vytvořit vlastní fotografii, evokující podobenku vojáků před odchodem na frontu. Mapování pomníčků z první světové války či výtvarná a literární soutěž nabídnou možnost zapojení nejširší veřejnosti. Speciální výukové programy jsou v nabídce pro školní a zájmové skupiny. Vzhledem k válečné problematice výstavu doporučujeme pro děti od 10 let.