Celá akce začne již v pátek 27. června v Praze Dejvicích, kde bude od 14 do 18 přistaven k nahlédnutí parní vlak se salonním vozem Františka Ferdinanda D´Este. Navíc se uskuteční slavnostní jízda vozu c. a k. polní pošty od Národního technického muzea a na Nádraží Praha-Dejvice a zpět. Použit bude dvoumístný vůz c. a k. polní pošty z počátku 20. stol. (13:00–14:30 cesta tam, 16:00–17:00 zpět).
Zahájení Velké války v Brně
V sobotu 28. června pak vypukne v Brně projekt naplno. Ve 14:30 bude v kostele sv. Jakuba zádušní mše za oběti sarajevského atentátu a padlé v 1. Světové válce, která proběhne za účasti uniformovaných historických jednotek.
V 15:30 přijede k prostoru 5. nástupiště hlavního nádraží v Brně zvláštní parní vlak se salonním vozem Františka Ferdinanda D´Este a VIP hosty na nástupišti přivítá následník trůnu za účasti zástupců města, a uniformovaných jednotek. V historickém automobilu se poté všichni přesunou přes město na hrad Špilberk. Trasa průvodu bude Hlavní nádraží V. nástupiště ulice Benešova, Masarykova, Náměstí Svobody, ul. Zámečnická, ul. Dominikánská, Šilingrovo náměstí, ulice Husova. Dále parkem na Špilberk. Průvod se bude sestávat z cca 150 dobově oděných osob, včetně dobové vojenské hudby.
V 16:30 proběhne rekonstrukce atentátu na následníka trůnu Františka Ferdinanda před jižním křídlem Špilberku s vysvětlujícím komentářem pro diváky a návštěvníky města. V 17 hodin bude uskutečněna vernisáž výstavy Velká válka aneb začalo to v Sarajevu, které se zúčastní uniformovaní zástupci historických vojsk. Nebude chybět dechová hudba a ukázky polní pekárny a letecké modely.
Po celý den budou přístupné i další výstavy: v Technickém muzeu v Brně, v Moravském zemském muzeu na Zelném trhu a v Paláci šlechtičen, v Moravské galerii v Brně. V prostoru bývalé C.k. střelnice v parku u Anthroposu (Pisárecká 268/7) budou v době od 9 do 17 hodin probíhat dobové atrakce v podobě polní pošty, módního salonu, četnické stanice, polní kuchyně, střelnice, dopolední ukázky manévrů rakousko-uherských vojsk a mnoho dalšího.
V neděli 29. června proběhne v 11 hodin na Ústředním hřbitově slavnostní odhalení pamětní desky na zrekonstruovaném hrobě Leopolda Lojky, řidiče následníka trůnu arcivévody Ferdinanda, který šoféroval arcivévodův vůz v Sarajevu.
Celoroční výstavy k Velké válce nejen v Brně
Vliv vzniku a vypuknutí první světové války na obyvatele města představí Muzeum města Brna na Špilberku výstavou Velká válka aneb začalo to v Sarajevu. Zde se seznámíte s podobou Brna a života v moravské metropoli právě v období války, stejně jako s válečnými událostmi a boji. Silným tématem na Špilberku bude oživlá historie. Válečné zázemí a reflexi války v umění připravuje Moravské zemské muzeum. Větší pozornost zde bude věnována Dušanu Jurkovičovi a jeho méně známé tvorbě (návrhy několika vojenských hřbitovů, válečné památky).
S válkou souvisí také stejnokroje a výzbroj vojáka, na což se zaměří se své výstavě Vojenský historický ústav. Válečné události, život v zákopech, ale i vznik čs.legií zpracovávají zážitkovou formou kolegové tamtéž. Technické muzeum v Brně se zaměří na doklady rozvoje techniky obecně, dále na zavádění nových zbraní, zbraňových systémů a dalších vojenských prostředků, které byly následně použity bojujícími armádami. Ve výstavě doloží různé produkty průmyslu, který velmi rychle přešel na válečnou výrobu.
Na techniku navázalo i Národní technické muzeum s válečným loďstvem. Přestože je Česká republika symbolem středoevropského státu, který je na stovky kilometru vzdálen od moře, tato skutečnost v minulosti nebyla takovou samozřejmostí. Ještě před sto lety české země patřící do rakouskouherské monarchie měly přístup k nemalé části Jaderského moře.
Jedinečný příběh života arcivévody Františka Ferdinanda Rakouského-Este a jeho manželky vévodkyně Žofie z Hohenbergu dokumentuje státní zámek Konopiště. Tamní výstava
s názvem "Spojeni svazkem manželským – spojeni stejným osudem" přiblíží život obou obětí a dobu, ve které žily. Poštovní muzeum představí vojenskou i civilní část rakouské poštovní správy během první světové války. Právě pošta umožňovala miliónům vojáků na frontě udržovat kontakt se svými rodinami. S jejich osudy se seznámíte pomocí bohatého obrazového materiálu, včetně známek, otisků razítek a úředního aparátu.