ÚvodKalendář akcíSpolečenské akceVíkend Křišťálového údolí 2024
Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Liberecký kraj nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
Návštěvníky přivítají muzea, kostely, skláři a další tvůrci v Libereckém kraji. Předvedou jim svou mistrovskou práci a někteří jim také umožní si ji vyzkoušet. V pořadí 5. ročník Víkendu Křišťálového údolí se letos propojí se známým open air festivalem skla a světla LUSTRFEST v Kamenickém Šenově.
Návštěvníkům se výjimečně otevřou například brány velkých výrobců. V Lužických horách otevře v sobotu novoborský Crystalex a představí veškeré své provozy, od automatických linek až po ruční práci. Pokud se zájemci vydají do Jizerských hor, uvidí zase v Preciose Ornele celý proces výroby skleněných perliček a uměleckého skla, tedy od žhavé skloviny až po vysoký lesk a broušení. Ornela láká v neděli nejen do svých provozů, ale i do Riedlovy vily a Riedlovy rodinné hrobky. 

Stejně tak si ale z nabídky přístupných míst na webu Crystal Valley můžou milovníci skla vybrat ty umělce, kteří tvoří sami. V Tanvaldu jde například o ateliér sklářky Martiny Josífkové, předvede jim tam jak vznikají její složité skleněné mozaiky. Ve Slunečné u České Lípy je možné navštívit sklářského výtvarníka Ricarda Hoineffa, který pracuje metodou spékání skla. Pracuje ve svém rodinné domě, půjde vyloženě o osobní setkání.

Sklo na dotek
Ti, kteří touží vyzkoušet výrobu skla vlastníma rukama můžou zamířit například do proslulé sklárny Pačinek v Kunraticích u Cvikova, kde tuto možnost nabízí skláři v tamní huti za poplatek. Zdarma si můžete vytvořit vinutou perli nad ohněm kahanu ve sklářské dílně, která je součástí budovy orloje ve Žibřidicích. 
 
LUSTRFEST 2024
Výjimečný festival skla a světla v Kamenickém Šenově připomene tradici lustrařství, svítidla se ve městě vyrábí už 300 let. Organizátoři se zaměřili na současnou tvorbu svítidel a světelných instalací, věnují se i novým technologiím a inovacím.

Hlavní část akce je plánována na sobotu 15. června, program čeká na návštěvníky ale už v pátek. Během jeho nočního vyvrcholení se ve 22 hodin rozzáří významné budovy i netradiční prostory nádhernými svítidly.  
V sobotu se můžou všichni příznivci skla a světla těšit například na skleněný jarmark, otevřené sklářské provozy a výstavy i tvořivé dílny. Ve sklárně Jílek je čeká speciální floristická show přímo na huti „Květiny a sklo“ i prohlídky sklárny. Chybět nebude světelná módní přehlídka, velkolepé představení „Máš to šel,“ při kterém hrají známí skláři na hudební nástroje pomocí rozžhaveného skla. V Galerii Prousek bude k vidění výstava skleněných objektů a svítidel.

Víkend Křišťálového údolí láká na výstavy i do kostelů
V sobotu 15. června bude výjimečně přístupný Kostel narození sv. Jana Křtitele v Horním Polubném, tam můžou návštěvníci obdivovat tři krásné lustry s broušenými křišťálovými ověsy. Dva menší lustry věnovali kostelu místní obchodníci se sklem Ignáz Friedrich a Augustin Seidl z Polubného. Největší, třípatrový lustr v chrámové lodi pochází z dílny významného jizerskohorského skláře Franze Riedla, vyroben byl v roce 1842.
Za jedním ze dvou dochovaných skleněných oltářů Božího Hrobu v celém Libereckém kraji se můžou lidé vydat do Křišťálového chrámu v Kunraticích u Cvikova. Pečují o něj skláři z hutě Pačinek Glass, kde na návštěvníky také těší.

Vůbec poprvé se Víkendu Křišťálového údolí účastní Vlastivědné muzeum v České Lípě, které nabídne výstavu pětice autorů z Novoborska, k vidění je hutní, malované i ryté sklo. Novinkou Víkendu v Křišťálovém údolí je také kulturní centrum Sýpka Lemberk, tam zájemce čekají komentované prohlídky.

Na návštěvu své galerie zve Kotelna proslulý sklářský výtvarník Zdeněk Lhotský, otevřena bude i galerie Detesk a Muzeum Českého ráje spolu s galerií Granát v Turnově. Granát očekává návštěvníky i v uměleckém ateliéru pro nejmenší, kde si vyzkouší zjednodušenou šperkařskou techniku.

Děti můžou tvořit i v jabloneckém Muzeu skla a bižuterie, kde je čekají ukázky výroby skleněných květin. V Liberci se v Severočeském muzeu třpytí nejdelší skleněný žebřík na světě s vyhlídkou z Křišťálové věže a multimediální instalací o historii českého sklářství. Za návštěvu stojí určitě i novoborské Sklářské muzeum s aktuální výstavou tvorby Pavla Hlavy i Muzeum skla Novotný.

Provozovatel

ARR - Agentura regionálního rozvoje

U Jezu 525/4
460 01 Liberec
Tel.:
+420 603 507 531
Email:
info@crystalvalle...
Facebook:
https://www.faceb...
Instagram:
https://www.insta...
WWW:
https://crystalva...
GPS:
50,763890 15,053676
 
Region:
Liberecký kraj
Oblast:
Jizerské hory
Město:
Liberec
Tipy na výlet:
Liberec a okolí
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Aktuality

Maker Faire Liberec

Celosvětová přehlídka kreativity, tvořivosti a inovací přichází i do Liberce! Vyzkoušejte, poznejte a osahejte si nevšední projekty a experimenty z oblastí nových technologií, řemesel, 3D tisku, ale i vyšívání, elektroniky, designu, dronů, modelářství a mnoho dalších.
Liberec, Liberecký kraj

Pilsner Urquell tour v Liberci

Kamion „Hladinka“ od Pilsner Urquell pokračuje ve své letní tour a přiváží jedinečnou výčepní show na různá místa v Česku i na Slovensku. Další zastávkou je Liberec, kde bude Hladinka stát od 2.8. do 4.8.
Liberec, Liberecký kraj

Den pro seniory v Zoo Liberec 2024

Tradiční aktivita pro starší návštěvníky, kdy mají snížené vstupné a navíc mohou využít nabídky komentované prohlídky zoologické zahrady s průvodcem.
Liberec, Liberecký kraj

Den zvířat v liberecké zoo 2024

Mezinárodní den zvířat téměř celý svět slaví 4. října, na svátek sv. Františka z Assisi. Ten je považován za ochránce a patrona všech zvířat. V liberecké zoo si tento den připomenou v sobotu 5. října.
Liberec, Liberecký kraj

Strašidelná zoo Liberec 2024

Nezapomeňte si udělat čas a přijít 26. nebo 27. října 2024 v době od 18.00 do 20.00 do zoo (areál se uzavírá ve 21.00). Opět je pro zájemce připravena Strašidelná zoo! Tato již tradiční večerní akce s tajuplnou a strašidelnou atmosférou bude i letos stát za to.
Liberec, Liberecký kraj

K pobytu neomezený vstup do Zoo Liberec v rámci ubytování

Máme skvělou novinku pro všechny milovníky ZOO!
Liberec, Liberecký kraj

Nabité léto v Babylonu

I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.
Liberec, Liberecký kraj

Nabité léto v Babylonu

I pro letošní letní prázdniny jsme pro vás nachystali pestrý doprovodný program ve vodě i na souši.
Liberec, Liberecký kraj

Liberecké náplavky – projet rekultivace okolí sídla Libereckého kraje

Na podzim 2023 by měla začít stavba a rekultivace okolí sídla Libereckého kraje a tím vznikne nová náplavka v Liberci, která bude sloužit k rekreaci obyvatelů a obyvatelek.
Liberec, Liberecký kraj

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa

Mezinárodní cyklotrasa Odra – Nisa prochází územím tří zemí: Česka, Německa a Polska. Vede celých 630 km cestou od pramene Nisy v Jizerských horách až k Baltskému moři.
Liberec, Liberecký kraj

Komentované prohlídky libereckého krytu civilní obrany

Město Liberec zpřístupnilo veřejnosti unikátní zajímavost – největší liberecký kryt civilní obrany. V kilometrovém labyrintu chodeb je pro návštěvníky mimo jiné připravena výstava Liberecké podzemí.
Liberec, Liberecký kraj

Motokáry Liberec – největší krytá motokárová trať na severu Čech

Opravdový adrenalinový zážitek představuje krytá trať s celoročním provozem v centru Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Pramen Ploučnice – Ještěd – tip na skvělý pěší výlet

Cesta spojující dvě nejvíce mystická místa Ještědí – pramen řeky Ploučnice a vrchol Ještědu, pohanskou vodní svatyni v olších s vířícím pískem a ještědské skály ošlehané větry.
Liberec, Liberecký kraj

Rezidence RoSa

Rezidence RoSa je moderní alternativou k tradičním domovům pro seniory. Je příjemným, přátelským a kulturním prostředím, kde se každý senior cítí v bezpečí. Rezidenci RoSa najdete v Praze 8 a v Liberci.
Liberec, Liberecký kraj

Centrum RoSa

Centrum RoSa poskytuje seniorům možnost setkávat se s přáteli při pravidelných aktivitách a zajímavých akcích. Máte pocit, že jste v životě ještě nestihli spoustu věcí, po kterých jste v produktivním věku marně toužili? Ani ve vyšším věku život nekončí! Naopak, teď je ten pravý čas plnit si své sny!
Liberec, Liberecký kraj

Šolcův dům v Liberci

Šolcův dům je jedna ze zachovaných památek lidové architektury přímo v centru Liberce.
Liberec, Liberecký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Bylo, nebylo koktejl bar

V Liberci otevřel nový koktejlový bar Bylo, nebylo. Inspiraci našel ve filmovém světě, můžete zde ochutnat koktejly s názvy Americká krása, Milionář z chatrče či Tenkrát na západě.
Liberec, Liberecký kraj

Penzion Jasmín

Penzion Jasmín se nachází v centru krajského města Liberec.
Liberec, Liberecký kraj

Pytloun Grand Hotel Imperial Liberec

Dopřejte si luxusní ubytování a delikátní kuchyni v hotelu, který je svým pojetím evropským unikátem. Designové pokoje jsou dílem předních architektů a nabízejí jedinečný zážitek – celý hotel je galerií soudobého interiérového designu.
Liberec, Liberecký kraj

Kavárna CrossCafe Forum v Liberci

Kavárna CrossCafe Forum je jednou ze tří kaváren CrossCafe v Liberci a nachází se přímo v centru města. Konkrétně ji najdete v obchodním centru Forum ve foodcourtu ve 2. patře. Najdete tu klidná zákoutí pro pracovní schůzky a studium nebo dostatek prostoru pro setkání s přáteli.
Liberec, Liberecký kraj

Catfé Kočičárna v Liberci

Catfé Kočičárna je první liberecká kočičí kavárna, která se nachází hned v centru města. Pyšní se útulným prostředím a příjemnou atmosférou. Vstup se mají však pouze dospělí a mladiství nad 15 let.
Liberec, Liberecký kraj

Liberecké Vokno

Legendární bar, ve kterém ochutnáte kvalitní pivo. Zavítejte tam.
Liberec, Liberecký kraj

Kofein Plac v Liberci

Je libo ranní káva? Liberecký Kofein Plac na Fügnerce otevírá už v 5:30 a ve svém stánku nabízí samé dobroty.
Liberec, Liberecký kraj

Chicago Bar & Grill Liberec

Chicago Bar & Grill přináší kousek Ameriky i do Liberce.
Liberec, Liberecký kraj