Výstava o místní továrně na ohýbaný nábytek D.G.Fischel. Autorem je Státní okresní archiv Česká Lípa a Tomáš Brejník z Litoměřic. První část výstavy představí historii mimoňské, již neexistující, továrny. Ve druhé části je vystaven ohýbaný nábytek, který zapůjčil pan Tomáš Brejník.
Tématem výstavy Fischel – lesk a bída je existence mimoňské továrny na ohýbaný nábytek, která byla založena pod jménem Fischel, po válce byla začleněna do národního podniku Ton a v posledních letech existovala pod obchodní značkou Falcon.
Z kdysi slavné továrny nezůstala dodnes na místě jediná cihla. Ještě před demolicí objektů se sem několikrát vydal archivář Michal Rádl, který zde doslova ze země sbíral vzácná archivní svědectví o kdysi úspěšné firmě, která vyvážela své výrobky do celého světa. Tyto zachráněné archiválie tvoří osu výstavy, která je ovšem doplněna i o trojrozměrné exponáty ze sbírek muzea.
Druhá část výstavy navazuje na výstavu mimoňského muzea „Ohýbaný nábytek, fenomén Rakousko-Uherska“ z roku 2018, kde byl mimo jiné představován ohýbaný nábytek ze sbírky Litoměřického sběratele Tomáše Brejníka. Zde si dovolujeme představit ohýbaný nábytek ze zmíněné sbírky, který dosud nebyl vystavován. Sbírka představuje nejstarší průmyslově vyráběný nábytek z ohýbaného dřeva, většina od firmy Gebrüder Thonet.
K vidění jsou však i modely ze začátku století dvacátého. V představené sbírce se nachází formy, pokud možno nejstarší, ze začátku výroby daného konkrétního modelu. Tyto se vyznačují mimořádnou subtilností a elegancí, které se z racionalizací průmyslové výroby postupně vytrácely.
Výstava Fischel - lesk a bída, přináší zajímavosti o historii továrny v Mimoni a prezentuje unikátní kolekci ohýbaného nábytku.
Autorem výstavy je Státní okresní archiv Česká Lípa a Tomáš Brejník z Litoměřic.
První část představuje historii mimoňské továrny, druhá část obsahuje vystavený ohýbaný nábytek.
První část výstavy představuje historii mimoňské továrny, která již neexistuje.
Ve druhé části výstavy je vystaven ohýbaný nábytek, který zapůjčil pan Tomáš Brejník.
Výstava zahrnuje ohýbaný nábytek a archiválie, které dokumentují historii továrny.
Továrna byla založena pod jménem Fischel, po válce začleněna do národního podniku Ton a v posledních letech existovala pod obchodní značkou Falcon.
Druhá část výstavy navazuje na předchozí výstavu mimoňského muzea Ohýbaný nábytek, fenomén Rakousko-Uherska z roku 2018.
Sbírka zahrnuje průmyslově vyráběný ohýbaný nábytek, většina od firmy Gebrüder Thonet.
Na výstavě jsou i unikátní modely z počátku dvacátého století s vysokou subtilností a elegancí.
Na výstavě je možné zhlédnout i trojrozměrné exponáty ze sbírek muzea.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.