Na poslední cestě… Zločin, trest a záhrobíV roce 2021 připravil tým odborníků z Muzea Českého ráje v Turnově, z Národního muzea, Státního okresního archivu v Semilech, Městského muzea v Nové Pace výstavu, která pojednávala o posledních věcech člověka od nejstaršího pravěku až po 20. století. Vedle chronologické části výstavy, byly části výstavy věnovány konkrétním tématům, kupříkladu šperkům, které provázely nebožtíky na jejich poslední cestě. Návštěvnicky velmi oblíbeným se stalo zejména téma popravišť, upírů, revenantů a záhrobí vůbec. Výstavu si dosud prohlédli návštěvníci v Turnově, Jilemnici, Semilech, Mladé Boleslavi a v Jaroměři. Ale v žádném z muzeí nebyla výstava stejná, naopak se postupně rozrůstala. Protože autoři výstavy se rozhodli zapůjčit ji do muzea pouze v případě, že místní muzejníci podle daného návodu vyhledají všechna popraviště ve svém regionu a informace o nich pak na výstavě představí. Proto se výstava za 4 roky ztrojnásobila. Pochopitelně ani Novopacko nebylo výjimkou, a tak se na výstavě dozvíte, kde stála šibenice v Nové Pace nebo na Pecce, a zda se popravovalo kupříkladu v Lázních Bělohrad.
Každé zastavení této výstavy reflektovalo některou z lokálních tradic. V Nové Pace jde určitě o spiritismus, ale také o řezbářskou tradici loutek. Proto bude při novopackém zastavení představena unikátní loutka
viselce, kterou vyřezal Bohuslav Benč. Loutka se ostatně stala ústředním motivem plakátu a vlastně i celého vizuálu výstavy.
Top exponáty:
- Model historické turnovské šibenice vyrobený podle dobových náčrtů
- Zdobené katovské meče ze 17. století z Jičína a Trutnova
- Železný hrot, kterým bylo 25. května 1760 protnuto srdce markytánky Anny Wormové za vraždu novorozence
- Oprátka vraha Josefa Köglera, kterého 23. března 1897 oběsil pražský kat Leopold Wohlschlager
- Oprátka, na které byl v květnu 1947 oběšen člen gestapa Anton Dworzak
Objevte fascinující výstavu Na poslední cestě, prozkoumejte historii zločinu, trestu a záhrobí skrze unikátní muzejní exponáty.
Tématem výstavy je zločin, trest a záhrobí, dokumentuje poslední věci člověka od pravěku až po 20. století.
Návštěvníci mohou vidět model historické turnovské šibenice, zdobené katovské meče, železný hrot a oprátky známých vrahů.
Výstava se postupně rozrůstala na základě místních muzejníků, kteří přidávali nové informace a exponáty o popravištích ve svém regionu.
Ano, výstava se věnuje konkrétním tématům jako jsou šperky používané u nebožtíků, popraviště, upíři a revenanti.
Výstava byla prezentována v Turnově, Jilemnici, Semilech, Mladé Boleslavi a Jaroměři.
V Nové Pace je speciálně představena unikátní loutka viselce a reflektovány místní tradice jako spiritismus a řezbářství.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.