Městské muzeum v Nové Pace se může pochlubit unikátní expozicí spiritismu, která mapuje vývoj tohoto hnutí v Krkonoších. Spiritismus (duchařina, vyvolání duchů) vznikal v těžkých životních a sociálních podmínkách horalů přibližně na přelomu 19. a 20. století.
Základní princip spiritismu je založen na víře, že duše a tělo nejsou na sobě závislé a existují odděleně. Díky tomu mohli lidé obdaření jistou vnímavostí a citlivostí, tzv. mediáni, vyvolat duši zemřelého. Lidé se sešli v nějaké chalupě a začali, jak se lidově říká, vyvolávat duchy. Médium vstoupilo do transu a navázalo kontakt s duší zemřelého.
Součástí expozice Muzea v Nové Pace je sbírka medijních kreseb vzniklých do roku 1945, které vznikly při spiritistických seancích řadících se dnes do uměleckého směru l´art brut, umění v původním, tedy surovém stavu. Jde o největší sbírku tohoto druhu v České republice a řadící se mezi největší v Evropě. Lidé, kteří v bdělém stavu nedokázali namalovat ani jednoduchou kresbu, tu na obrazech vytvořili stvoření či rostliny z vesmíru a nebo zmizelá historická místa.
Trutnovští spiritisté si dokonce vybudovali v Horním Maršově dům, kde vyvolávali duše. Okolí Nové Paky se stalo nejmasovějším centrem za první republiky. Vůdčí osobností hnutí spiritistů byl Karel Sezemský, který přispěl k rozvoji spiritismu i vlastními vynálezy. Vytvořil například psychoskop - kolečko s tužkou, jímž podle návodu duch skrze médium sám kreslil po stole. Tento vynález se na přelomu století běžně prodával. Sezemský vydával i časopis Posel Záhrobní. V čele hnutí, ke kterému se hlásilo půl milionu lidí, byl i po první světové válce. Spiritisté z každého sjezdu posílali pozdrav prezidentu T. G. Masarykovi, který se netajil tím, že ke spiritistům kdysi také patřil.