Nová výstava v Galerii Gong v Dolních Vítkovicích. Cesty těchto dvou výjimečných umělců se protnuly v roce 1920, kdy Helena Salichová začala studovat na Akademii výtvarných umění v Praze, na níž působil Max Švabinský jako rektor.
Helena Salichová, významná slezská umělkyně, se věnovala sociálnímu umění. Ve svých dílech zpracovávala především běžný život ve Slezsku, cyklus Slezské Sibyly zachycuje stařenky z Kyjovic a Polanky.
Soubor Budujeme Slezsko zobrazuje válečné škody ve slezských městech a vesnicích. Dominantní částí výstavy je cyklus Tvary skryté ve dřevě, na kterém pracovala od 60. let téměř do konce života. Jde o nejobsáhlejší cyklus dřevořezů, v němž oživuje linie přírodních materiálů a s mimořádnou fantazií v nich nalézá tvary, jimž dává drobnými zásahy nový výraz. Na výstavě bude také poprvé představena celá série Zlín, kterou si objednal Tomáš Baťa, a jež nikdy dříve nebyla vystavena jako celek.
Srdečně zveme k návštěvě této jedinečné výstavy, která přiblíží spojení dvou výjimečných tvůrců a jejich vliv na české umění. Kurátory výstavy jsou Jan Světlík, Zdeněk Sklenář a Petr Pavliňák.
Objavte spojení dvou výjimečných českých umělců na výstavě v Dolních Vítkovicích, plné historie a jedinečných uměleckých děl.
Výstava se koná v Galerii Gong v Dolních Vítkovicích.
Výstava zahrnuje díla Heleny Salichové, včetně cyklu Slezské Sibyly a Tvary skryté ve dřevě, stejně jako sérii Zlín.
Kurátory výstavy jsou Jan Světlík, Zdeněk Sklenář a Petr Pavliňák.
Helena Salichová je významná slezská umělkyně známá svým sociálním uměním a zpracováním běžného života ve Slezsku.
Dominantním tématem v jejích dílech je život ve Slezsku a oživování přírodních materiálů v dřevořezech.
Speciální atrakce zahrnují první veřejné vystavení celé série Zlín a rozsáhlý cyklus Tvary skryté ve dřevě.
Série Zlín, objednaná Tomášem Baťou, zobrazuje aspekty města Zlín a byla vytvořena Helenou Salichovou.
Helena Salichová byla žačkou Maxe Švabinského, který působil jako rektor na Akademii výtvarných umění v Praze, kde Helena studovala.
Spolupráce Maxe Švabinského a Heleny Salichové měla vliv na vývoj českého umění, zejména v kontextu sociálního umění a výtvarného zpracování slezského regionu.
Helena Salichová ve svých dílech zpracovávala válečné škody ve slezských městech a vesnicích, což je vidět v cyklu Budujeme Slezsko.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.