Největší přehlídka folkloru ve středních Čechách. Během všech květnových víkendů se na deseti místech poberounského a podbrdského kraje představí bezmála pět desítek souborů z celé České republiky i zahraničí. Součástí akce je bohatý doprovodný program. Podrobné info na: http://maje.nasenoviny.net
Čtvrt století už se koná poberounský folklorní festival Staročeské máje. Letos ho o všech květnových víkendech bude hostit deset obcí i měst našeho kraje.
Karlštejn. Neumětely. Beroun. Vinařice. Černošice. Mníšek pod Brdy. Hlásná Třebaň. Všeradice. Vižina. Zadní Třebaň. Tam všude se příznivci lidové muziky a tance mohou v květnu tohoto roku potkat s krojovanými tanečními soubory, cimbálovkami, dudáckými kapelami, ale třeba i dechovkami, nebo dětmi z místních škol a školek. Leckde se bude tančit česká či moravská beseda, leckde se půjde průvodem přes vesnici, leckde se bude žádat o právo a kácet májka.
Festival, nad kterým převzal záštitu místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, začne první májovou sobotu v Karlštejně a Neumětelích. Zatímco v městysi už navždycky spjatém s Otcem vlasti se konal mnohokrát, ve vsi, kterou si všichni spojují s Horymírem a Šemíkem, se máje rozhodli obnovit po několika desítkách let. A hezky v podobě, v jaké se tu slavily kdysi. Nebude tudíž chybět celoodpolední obcházení domů s dechovkou ani pojízdná šatlava s neúprosným drábem, českou besedu před vzrostlým a nazdobeným »králem« předvede úctyhodných šest kolon tanečníků. V »Šemíkově« se, stejně jako v Karlštejně, kromě dalších účinkujících, představí jeden z letošních festivalových nováčků – folklorní soubor Šmidlátka z Pardubic. Premiéru si v našem kraji odbyde také cimbálka Hantal z moravských Vacenovic, kterou můžete slyšet druhou květnovou sobotu v Berouně i Vinařicích, nebo dětský folklorní soubor Hrnček, který do Mníšku pod Brdy dorazí dokonce až ze slovenských Levic. Po mnoha letech se na poberounské máje vrátí renomovaný pražský Gaudeamus, cimbálovka Michala Sochora nebo muziky Melodika a Osminka. Novinka čeká také návštěvníky v Černošicích, kde budou Staročeské 11. 5. máje součástí celodenního Festivalu chutí a hudby. Na své si tudíž kromě příznivců folkloru, o který se postarají soubory Tavrija, Janoštínovci, Šáteček a Pramínek, přijdou také vyznavači dobrého jídla a pití. Chybět nebudou samozřejmě osvědčení každoroční účastníci tradiční akce. Ať už ti místní – Notičky, Klíček, Třehusk, Třebasbor… nebo přespolní – Kamýček, Elčovická dudácká muzika, cimbálovka Michala Horsáka nebo krojovaná chodská dechovka Sedmihorka.
Kdy a kde se koná XXV. festival Staročeské májeKARLŠTEJN, hrad + prostranství u radnice – sobota 3. května 2025
NEUMĚTELY, náves – sobota 3. května 2025
BEROUN, Barrandovo náměstí – sobota 10. května 2025
VINAŘICE, náves – sobota 10. května 2025
ČERNOŠICE, Sportpark u Berounky – neděle 11. května 2025
MNÍŠEK POD BRDY, předzámčí – sobota 17. května 2025
HLÁSNÁ TŘEBAŇ, náves – sobota 17. května 2025
VŠERADICE, u hospody – sobota 24. května 2025
VIŽINA, fotbalové hřiště – sobota 24. května 2025
ZADNÍ TŘEBAŇ, náves – sobota 31. května 2025
Poznejte bohatou kulturu Čech na folklorním festivalu Staročeské máje. Folklor, tanec a hudba na desítkách míst po celý květen.
Festival začíná v sobotu 3. května 2025 v Karlštejně a Neumětelích.
Návštěvníci se mohou těšit na taneční soubory, cimbálovky, dudácké kapely, dechovky a české besedy.
Festival se koná každý květnový víkend.
V Karlštejně se představí folklorní soubor Šmidlátka z Pardubic a účinkovat bude i česká beseda před vzrostlým a nazdobeným králem.
Představí se téměř pět desítek souborů z České republiky i zahraničí.
V Černošicích se koná Festival chutí a hudby, kde se předvedou soubory a návštěvníci si mohou vychutnat i dobré jídlo a pití.
Festival je pod záštitou místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer.
Cimbálku Hantal můžete slyšet 10. května 2025 v Berouně a Vinařicích.
Festival se zaměřuje na lidovou hudbu a taneční vystoupení.
Každoročně se účastní například soubory Notičky, Klíček a Třebasbor.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.