Zámek v Blansku zůstává přes zimu otevřen – sídlí zde Muzeum Blanenska. Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry od úterý do soboty v časech 9-17 hodin.
Muzeum Blanenska nabízí prohlídku stálé expozice
litiny,
přírodovědnou a
historické interiéry s průvodcem. V rámci vstupenky je možné navštívit stálou expozici archeologie
Cesta do pravěku a
Hrady blanenského okolí. Součástí je také vstup do
archeologické herny pro děti - Časoprostor hrátky s historií.
Přestavbu na renesanční
zámek zahájil na konci 16. století moravský zemský prokurátor
Matyáš Žalkovský ze Žalkovic. Přestavbu ale dokončil až roku 1604 jeho syn Jan Žalkovský ze Žalkovic. Od roku 1631 drželi zámek
páni z Rožmitálu. Za
třicetileté války byl zámek poškozen a opravili ho teprve Gellhornové, kteří ho vlastnili od roku 1694 a kteří zde sídlili. Blanenský statek však zadlužili a roku 1766 ho prodali rodu
Salmů. Ti však sídlili v
Rájci a blanenský zámek používali jako letní sídlo.
V okolí zámku se nachází malý
park. Na zámku pobývalo mnoho významných osobností (např. Josef Dobrovský, malíř Josef Mánes, spisovatel Ferdinand von Saar) a bydlel zde i archeolog dr.
Jindřich Wankel. Od roku 1969 slouží budova zámku jako
muzeum.
Přijít sem můžete za zajímavým expozicemi i zámeckými interiéry
od úterý do soboty v časech
10-17 hodin.
Historické interiéry zámku
Podobně jako na svém sídle v Rájci opatřili Salmové i některé z místností
I. patra blanenského zámku kazetovými stropy a dřevěným ostěním, místy doplněným textilními tapetami. Do současnosti se zachovalo dřevěné obložení v tzv.
Modrém salonu,
Zeleném kabinetu,
Červeném salonku,
Hudebním salonu a
Růžovém salonku. Není známo, zda byly podobně upraveny i další místnosti, pokud ano, byla dřevěná výzdoba odstraněna již v minulosti. Historické místnosti zámku byly do počátku 90. let 20. století využívány nejrůznějším, nepříliš vhodným způsobem. Od počátku 20. století sloužily k bytovým účelům, za první republiky v části z nich nich bydlel MUDr. Karel Ippen s rodinou. Situace se nezlepšila ani po rekonstrukci zámku v 60. letech, prostory sloužily částečně jako kanceláře muzea, částečně v nich byla umístěna městská knihovna. Zpřístupněny byly až roku 1994 a nyní, doplněny mobiliářem, představují pokus o přiblížení vzhledu zámeckých prostor na konci 19. století.
Prohlídka interiérů je možná
pouze v doprovodu průvodce.