Čeká tu na vás autentická alchymistická dílna, kde za Jana Zajíce z Hazmburka skutečně pracovali alchymisté. Lákadlem hradu je obnovená alchymistická dílna z počátku 17. století, kde proběhla spousta pokusů o výrobu likéru mládí nebo zlata. Podle pověsti se to podařilo, zlato je uloženo pod hradem.
Předchůdcem středověkého hradu byla opevněná královská tvrz ze 13. století. Kamenný objekt byl chráněn vodním příkopem a močálovitým terénem břehu řeky Ohře. Roku 1336 získal hrad rod Házmberků, kteří jej přestavěli v gotickém stylu. Hrad byl zpevněn několika věžemi a v průběhu Husitských válek sloužil jako opěrný bod katolické strany a krále.
V roce 1551 došlo k rozsáhlému poškození hradu v důsledku výbuchu prachárny. Po této události prošel hrad významnou přestavbou na renesanční zámek. V 19. století byla polovina hradu zbourána a druhá polovina se na přelomu 19. a 20. století dočkala generální přestavby. Zhruba v tomto stavu se hrad nachází nyní.
Expozice hradu s alchymistickou dílnou
V expozici může návštěvník zhlédnout vedle střelných zbraní, trofejí z poznávacích cest bývalých majitelů hradu, archeologických vykopávek z období 3 tisíce let př. n. l. také alchymistickou dílnu, která je instalována v prostorách, kde se alchymistické i jiné pokusy v 16. stol. prováděly. Ojedinělá expozice alchymistické dílny obsahuje vedle prvků a součástí alchymisty používanými také ukázku laboratoře s celou řadou pecí, pícek, kahanů, díží a receptů na výrobu všeho o co se alchymisté v minulosti pokoušeli.
Při návštěvě vodního hradu mohou návštěvníci vidět zdařilou vycpaninu nilského krokodýla, který byl na budyňské panství přivezen v začátku 16. stol. Expozice také zaujme pozdně gotickými a renesanční interiéry nebo mučícími nástroji místního kata včetně ceníku jednotlivých úkonů.
Ostatní prostory hradu
Od závěru roku 2017 je zpřístupněn sklep dřevěným vestavěným schodištěm. Tam objevíte instalaci městského interaktivního modelu a 3D výjevy toho, co se kdy na vodním hradu událo. Nechybí ani pohřeb kněžny, výbuch prachárny a vzpomínky na Jana Zajíce z Hazmburka a jeho cesty do Egypta a Palestiny.
Během koncertů a jiných kulturních akcí je přístupná také jihozápadní kulatá bašta.
Poznejte vodní hrad Budyně nad Ohří, kde uvidíte autentickou alchymistickou dílnu, historickou expozici a gotické prvky.
Hrad Budyně nad Ohří je vodní hrad, chráněný vodním příkopem a močálovitým terénem.
V alchymistické dílně mohou návštěvníci vidět laboratoř s pecemi, pícky, kahany, dížemi a recepty používanými alchymisty.
Během Husitských válek sloužil hrad jako opěrný bod katolické strany a krále.
Návštěvníci mohou vidět vycpaného nilského krokodýla, pozdně gotické a renesanční interiéry, mučící nástroje i sklep s interaktivním modelom města.
V roce 1551 došlo k poškození hradu v důsledku výbuchu prachárny.
Důležitým rokem pro architektonickou přestavbu hradu byl rok 1551, kdy hrad prošel významnou přestavbou na renesanční zámek.
Na hradě lze pozorovat gotický styl a několik obranných věží.
K dispozici je expozice s alchymistickou dílnou, střelnými zbraněmi, trofejemi z cest a archeologickými vykopávkami.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.