ÚvodAktualitySuper letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!
Památky

Super letní výlety a akce: sedm zřícenin, kde to žije!

  • 5. srpna 2024
Vydejte se s námi na romantické zříceniny, které v letních měsících pulzují životem. Pokud máte rádi kejklíře, středověkou hudbu, šermířská klání anebo dobová řemesla, nemůžete najít lepší místa. Historii budete mít na dosah, a k tomu navíc zábavu a okouzlující výhledy do okolí.

Jižní Morava: Léto na Cornštejně

Jedete na léto na Znojemsko nebo k Vranovské přehradě? Pak rozhodně navštivte zříceninu hradu Cornštejn: proslavené jsou především daleké výhledy do krásné přírody a letní programy inspirované středověkem. Program Léto na Cornštejně je nabitý nejen šermířskými souboji, ale také dalším zajímavým programem. Hned 5., 7. a 10. srpna 2024 zastihnete na hradě Královské žoldnéře. Jde o tradiční vystoupení skupin historického šermu s názvem "Rytířovo řemeslo" s divadelními a šermířskými vystoupeními, které by neměly v létě na žádném hradě chybět. V sobotu 10. srpna se dokonce odehraje pravý turnaj! Letošní novinkou na hradě, která potěší zejména rodiny s dětmi, je pátrací hra "Poklad vzteklého pána" na motivy hradní pověsti o zatopeném bítovském kostele. Je přístupná v rámci návštěvnické trasy v ceně běžného vstupného, má 5 zastavení a její součástí je i senzomotorický chodníček. Zážitkem bude určitě také výstup na  vyhlídkovou plošinu zbudovanou na zastřešení nového paláce na nádvoří, která umožňuje vidět okolí hradu z jiného úhlu.
 

Jižní Čechy: Léto na Landštejně

Románskou pevnost Landštejn s mohutnou věží a výhledem do lesů České Kanady můžete navštívit přes léto denně od 9:30 do 16:00 hodin, ovšem jestliže se na výlety chystáte s předstihem, můžete si naplánovat srpnovou návštěvu v době, kdy se na Landštejně bude něco dít. Například 10. a 11. srpna obsadí hrad Páni z Hradce. Dozvíte se něco o starých řemeslech, probíhat bude také komentované oblékání rytíře do zbroje. Šermíři ze skupiny Bravus chystají ve dnech 19. až 24. srpna humorná vystoupení na hradním nádvoří. Po deseti letech se na hrad Landštejn vrátil sokolník se svými svěřenci, které vám osobně představí. Ptáci létají denně (s výjimkou nepříznivého počasí – déšť, silný vítr, velké horko) nepravidelně mezi 13:30 a 15:30 hodin. Dále se můžete těšit 24. srpna na Hradozámeckou noc anebo 7. až 8. září na Dny evropského dědictví.
 

Střední Čechy: vzhůru na Točník!

Impozantní hrad Točník byl sídelním hradem českého a římského krále Václava IV. a společně se starším hradem Žebrákem představuje nejlépe dochované české souhradí. V sobotu dne 10. srpna otevře již po třinácté věhlasný hrad Točník své brány v rámci festivalu Oživení historie. Čeká vás bohatý celodenní program, ve kterém najdou zalíbení jak rodiny s dětmi, tak páry, jednotlivci či skupiny. Chybět nebudou šermířská, divadelní a kejklířská vystoupení, která vás budou provázet celým dnem. Budete dokonce svědky střelby z obléhacího stroje trebuchet. O další příjemné rozptýlení se postará romantický výhled z hradu na malebnou krajinu, zábava pro děti i dospělé nebo návštěva medvědů sídlících v hradním příkopu. Sobota 24. srpna bude patřit Hradozámecké noci.
 

Šumava: Rabí rozezní hudba a divadlo

Nejrozlehlejší hradní zřícenina v Čechách a unikátní památka gotického stavitelství, zasazená do malebné krajiny Pošumaví nad řekou Otavou, to je hrad Rabí, který chystá nejen na srpen velké množství zajímavých akcí. První z nich bude mimořádná prohlídka Ze sklepení až na věž hradu Rabí, která se uskuteční 17. srpna. V pátek 18. srpna zastihnete na hradě Přemysla Ruta. Během hodinového programu zazní různé písničky a příběhy o lidech, kteří se domluvili se zvířaty. Letní program ukončí 28. a 29. srpna Dny Šumavského trojhradí. Po oba dny vám průvodci nabídnou speciální prohlídky hradu (v 10.00 a 13.30), které ukáží s jakými stroji a přístroji pracovali středověcí obyvatelé hradu.
 

Vysočina: středověk, hudba a filmy na Orlíku

Orlík u HumpolceTaké zřícenina hradu Orlík nad Humpolcem chystá pro letošní léto řadu akcí. V sobotu 10. srpna proběhne po setmění komentované sledování hvězdné oblohy z hradního nádvoří. Třetí srpnový víkend 15. až 18. srpna bude patřit filmovému festivalu Film a dějiny. Letošním tématem je "odboj. Těšit se můžete na večerní kino se snímky Želary, Habermannův mlýn, Bratři, Němá barikáda, Operace Silver A, Musíme si pomáhat a dva filmy budou překvapením večera (ve čtvrtek a v neděli). Vstup na představení od 20:30 nebo 18:00 hodin je zcela zdarma. Promítat se bude přímo na hradním nádvoří. V sobotu 24. srpna budou pro návštěvníky připraveny noční prohlídky v rámci Hradozámecké noci.
 

Střední Morava: léto na Helfštýně

HelfštýnPřesvědčte se, že hrad Helfštýn patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě a zdejší kastelán připravuje každoročně mix oblíbených letních akcí. V sobotu 17. srpna dojde k zahájení Kovářského fóra – tradiční akce, během které vytvoří kovářský tým před zraky návštěvníků unikátní dílo. Nejproslulejší akcí je však mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, který letos oslaví 40. výročí svého trvání. Od 23. do 25. srpna můžete přijít obdivovat exponáty pod širým nebem, kovářské soutěže, přednášky v galerii na II. nádvoří nebo ukázky kovářské tvorby přímo v historické kovárně a III. nádvoří či na dalších deseti pracovištích. Vstup na Helfštýn zdarma bude možný v rámci Dní evropského kulturního dědictví 8. září.
 

Severní Morava a Slezsko: léto na Hukvaldech

Řadu slavností na léto nachystal také hrad Hukvaldy. Kdo má rád starobylou atmosféru z dob, kdy se nosil za pasem kord, ať přijde 10. srpna na představení plné humoru, šermu a akčních scén inspirovaných historickými událostmi v podání šermířů Adorea z Olomouce. Již pátý ročník hudebního festiválku dobové, lidové a orientální hudby proběhne 24. srpna s názvem Hukvaldský hukot 2024. V sobotu 7. září čeká na příchozí z řad rodin s dětmi pořad nazvaný Pohádkové léto – den plný pohádek a pověstí s divadelním představením, vyvolá na hradě Hukvaldy úsměv nejen u dětí, ale i u dospělých. Za příznivého počasí bude velkým zážitkem také pozorování noční oblohy, které se chystá na 21. září.
 

Další letní akce na hradech

Hradozámecká noc 2025 – přehled otevřených památek

23. 8.
Hradozámecká noc 2025 – přehled otevřených památek

Přijďte se rozloučit s prázdninami a zažijte jedinečnou atmosféru Hradozámecké noci! Desítky hradů, zámků a dalších památek po celé České republice zůstanou otevřeny i po setmění a nabídnou návštěvníkům výjimečné zážitky a bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií Památky

Hrad Točník – rodinný výlet za zvířátky i historií

Cestu do hradního kopce vám zpříjemní pohled na třešňový sad s hospodářskými zvířaty. Na samotném hradě vás pak čeká procházka jeho historií i řada zajímavých kulturních akcí.

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou Památky

Hrad Cornštejn nad Vranovskou přehradou

Hrad Cornštejn nad vodní hladinou u Bítova pochází ze 14. století a byl postaven nedaleko místa původního hradiště. S Cornštejnem se pojí skutečně bohatá historie, protože patřil až do dobytí husity českým králům. Pozůstatky hradu najdete na vysokém ostrohu nad řekou Dyjí, blízko ústí Želetavky.

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské Památky

Hrad Landštejn – unikátní hrad z doby románské

Při prohlídce areálu dnešní zříceniny hradu Landštejn můžete obdivovat ukázky rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2025

29. 8.31. 8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2025

43. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách Památky

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky