Biosférická rezervace Dolní Morava vznikla rozšířením bývalé biosferické rezervace Pálava.
Poprvé v historii vznikla na území ČR biosférická rezervace, která má většinu svého území bez překrytí institutem CHKO nebo národního parku. Biosférická rezervace UNESCO spojuje jedinečné zázraky přírody: vápencové skály chráněné krajinné oblasti Pálava, lužní lesy na soutoku řek Dyje a Moravy a kulturně komponovanou krajinu Lednicko-valtického areálu. Samotný název „biosférická rezervace“ je mezinárodním označením pro území, které má pro obyvatele významnou hodnotu z pohledu životního prostředí. Celková výměra rezervace je cca 320 km².
Kromě území CHKO Pálava zahrnuje také území lužních lesů přes Soutok u Lanžhota k Mikulčicím a také Lednicko-valtický areál s jeho unikátní krajinou a architektonickými památkami, které již jednou v roce 1996 ocenilo UNESCO zápisem mezi světové památky.
Objevte kouzlo Biosférické rezervace Dolní Morava, která spojuje přírodní zázraky a historické památky v srdci České republiky.
Biosférická rezervace je mezinárodní označení pro území, které má pro obyvatele významnou hodnotu z hlediska životního prostředí.
Biosférická rezervace Dolní Morava se rozkládá v České republice a zahrnuje území jako CHKO Pálava, lužní lesy při soutoku řek Dyje a Moravy a Lednicko-valtický areál.
Celková výměra biosférické rezervace Dolní Morava je přibližně 320 kilometrů čtverečních.
V rezervaci lze vidět vápencové skály v chráněné krajiné oblasti Pálava, lužní lesy na soutoku řek Dyje a Moravy a kulturně komponovanou krajinu Lednicko-valtického areálu.
Lednicko-valtický areál je součástí rezervace díky své unikátní krajině a architektonickým památkám, a byl také oceněn zápisem mezi světové památky UNESCO v roce 1996.
Biosférická rezervace má klíčový význam pro ochranu unikátních přírodních oblastí, podporu udržitelného rozvoje a ochranu biologické rozmanitosti.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.