Břidlicová stezka je rozšířenou expozicí v přírodě pro stávající Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. Vede po upravovaných i neupravovaných cestách – lesními cestami i dopravními komunikacemi. Stezka je vhodná pro pěší i cykloturisty.
Přímo v terénu se seznámíte s historií
těžby jílovité břidlice – nejtypičtější nerostné suroviny Nízkého Jeseníku se specifickými přírodními podmínkami a
místopisem obcí, kterými trasa prochází. Cestou objevíte
několik zaniklých důlních děl, malebné
břidlicové haldy,
jezírka v zatopených těžebních jámách a možná i zkameněliny živočichů a rostlin.
Nástup na trasu je vyznačen
od železniční stanice Budišov nad Budišovkou, ve Svatoňovicích a Čermné ve Slezsku nebo také od Muzea břidlice. Celková
délka trasy je 33 km, ale můžete si ji
zkrátit i po několika značených spojkách.
Některá zastavení stezky: Muzeum břidlice mapuje historii i současnost nedoceněné regionální nerostné suroviny – jílové břidlice. K vidění jsou ojedinělé exponáty, historické fotografie a mapy zatopených lomů, historické nářadí i překvapivé umělecké výrobky z břidlice. Ve vybudované štípárně si mohou zájemci naštípat břidlici a vyrobit si malou upomínku.
"Woodboys": staré důlní dílo se nachází cca 2 000 m JV od Budišova nad Budišovkou, na pravém břehu říčky Budišovky, naproti činnému břidlicovému dolu Staré Oldřůvky, B.D.S.O.
Starooldřůvský mlýn: kromě pozoruhodné geomorfologie – vrch Rozhledna, pravoúhlý meandr řeky
Odry, kamenná žebroví, kamenná moře aj., je zde
štola "V zátočině" dlouhá cca 180 m, a
důl "Willibaldzeche", otevřený již zřejmě za Václava II.(1271-1305), pro těžbu Pb – Ag rud, dlouhý cca 1 000 m.
Staré Oldřůvky – Na skalce: vytěžené ložisko štípatelných jílových břidlic. Dvě staré hlubinné jámy. Nádherný výhled do okolí z haldy s možností nálezu zkamenělin.
Pod Starými Oldřůvkami: v západním úbočí Starooldřůvského potoka se nachází dva štolové horizonty, délky do 100 m. Na haldách můžete při troše štěstí najít zkameněliny.
Nové Oldřůvky: štola dlouhá cca 250 m, těžba štípatelných jílových břidlic. Uzavřena v roce 1993.
Čermenský mlýn a
Rodriguesův hrob: dvě hlubinné jámy o hloubce tří pater po těžbě štípatelných jílových břidlic. Dnes je tato lokalita známa milovníkům potápění. Na rozsáhlých haldách se dají nálézt zkameněliny. V údolí říčky Budišovky je Rodriguesův hrob – důl pod úrovní vodoteče.
Dřevěná štola a Žlutý květ: v údolí několik štol k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dřevěná štola dlouhá cca 130 m, dvě komory. Žlutý květ dlouhý 35 m má charakter pouze průzkumného díla.
Černý důl: lokalita nazývaná také jako tzv. Třípatrový důl. Jedná se o úklonnou jámu, která v minulosti sloužila k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dnes je zde přírodní rezervace s hojným výskytem netopýrů.