Břidlicová stezka je rozšířenou expozicí v přírodě pro stávající Muzeum břidlice v Budišově nad Budišovkou. Vede po upravovaných i neupravovaných cestách – lesními cestami i dopravními komunikacemi. Stezka je vhodná pro pěší i cykloturisty.
Přímo v terénu se seznámíte s historií
těžby jílovité břidlice – nejtypičtější nerostné suroviny Nízkého Jeseníku se specifickými přírodními podmínkami a
místopisem obcí, kterými trasa prochází. Cestou objevíte
několik zaniklých důlních děl, malebné
břidlicové haldy,
jezírka v zatopených těžebních jámách a možná i zkameněliny živočichů a rostlin.
Nástup na trasu je vyznačen
od železniční stanice Budišov nad Budišovkou, ve Svatoňovicích a Čermné ve Slezsku nebo také od Muzea břidlice. Celková
délka trasy je 33 km, ale můžete si ji
zkrátit i po několika značených spojkách.
Některá zastavení stezky:Muzeum břidlice mapuje historii i současnost nedoceněné regionální nerostné suroviny – jílové břidlice. K vidění jsou ojedinělé exponáty, historické fotografie a mapy zatopených lomů, historické nářadí i překvapivé umělecké výrobky z břidlice. Ve vybudované štípárně si mohou zájemci naštípat břidlici a vyrobit si malou upomínku.
"Woodboys": staré důlní dílo se nachází cca 2 000 m JV od Budišova nad Budišovkou, na pravém břehu říčky Budišovky, naproti činnému břidlicovému dolu Staré Oldřůvky, B.D.S.O.
Starooldřůvský mlýn: kromě pozoruhodné geomorfologie – vrch Rozhledna, pravoúhlý meandr řeky
Odry, kamenná žebroví, kamenná moře aj., je zde
štola "V zátočině" dlouhá cca 180 m, a
důl "Willibaldzeche", otevřený již zřejmě za Václava II.(1271-1305), pro těžbu Pb – Ag rud, dlouhý cca 1 000 m.
Staré Oldřůvky – Na skalce: vytěžené ložisko štípatelných jílových břidlic. Dvě staré hlubinné jámy. Nádherný výhled do okolí z haldy s možností nálezu zkamenělin.
Pod Starými Oldřůvkami: v západním úbočí Starooldřůvského potoka se nachází dva štolové horizonty, délky do 100 m. Na haldách můžete při troše štěstí najít zkameněliny.
Nové Oldřůvky: štola dlouhá cca 250 m, těžba štípatelných jílových břidlic. Uzavřena v roce 1993.
Čermenský mlýn a
Rodriguesův hrob: dvě hlubinné jámy o hloubce tří pater po těžbě štípatelných jílových břidlic. Dnes je tato lokalita známa milovníkům potápění. Na rozsáhlých haldách se dají nálézt zkameněliny. V údolí říčky Budišovky je Rodriguesův hrob – důl pod úrovní vodoteče.
Dřevěná štola a Žlutý květ: v údolí několik štol k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dřevěná štola dlouhá cca 130 m, dvě komory. Žlutý květ dlouhý 35 m má charakter pouze průzkumného díla.
Černý důl: lokalita nazývaná také jako tzv. Třípatrový důl. Jedná se o úklonnou jámu, která v minulosti sloužila k těžbě štípatelných jílových břidlic. Dnes je zde přírodní rezervace s hojným výskytem netopýrů.
Objevte kouzlo Břídlicové stezky v Budišově nad Budišovkou. Historie těžby, důlní díla, a překrásná příroda na jednom místě.
Břídlicová stezka je expozice v přírodě, která je rozšířením Muzea břidlice v Budišově nad Budišovkou. Slouží k procházkám po upravovaných i neupravovaných cestách.
Celková délka Břídlicové stezky je 33 km, ale existují možnosti zkrácení cesty pomocí značených spojek.
Na stezce můžete objevit zaniklé důlní díla, břidlicové haldy, jezírka v zatopených těžebních jámách a možná i zkameněliny.
Ano, Břídlicová stezka je vhodná jak pro pěší, tak pro cykloturisty.
Start tras je možný od železniční stanice Budišov nad Budišovkou, ve Svatoňovicích, Čermné ve Slezsku, nebo od Muzea břidlice.
Muzeum nabízí exponáty, historické fotografie, mapy zatopených lomů, historické nářadí a umělecké výrobky z břidlice. Návštěvníci si mohou také naštípat břidlici.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.