Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.
Klášter leží asi 30 km jižně od Českého Krumlova. Stavba kláštera trvala
přes 100 let. Prohlídka cisterciáckého kláštera zahrnuje klášterní kostel, mnišský chór, hlavní oltář, kapli sv. Benedikta, kapli sv. Bernarda, kapli Panny Marie, galerii soch, obrazovou galerii či knihovní chodbu.
Nejcennějšími památkami jsou Vyšebrodská madona a Závišův kříž, v části kláštera sídlí
Poštovní muzeum.
Cisterciácký klášter byl založený Vokem z Rožmberka roku 1259.
Klášterní knihovna čítající 70 tisíc svazků je třetí největší knihovnou v republice. Mezi památkami vyniká zvláště
Vyšebrodská madona a Závišův kříž. Klášter přestál husitské bouře i třicetiletou válku. Mniši zde po staletí žili podle řehole sv. Benedikta, kterou lze charakterizovat slovy: „Modli se a pracuj“. Svou prací přetvářejí celý kraj, sami vystavěli klášter s gotickým chrámem Nanebevzetí Panny Marie.
Nezapomnělo se ani na malé návštěvníky, jimž je určen
dětský koutek se zábavnou interaktivní dílnou.
Prohlídkové trasy
Trasa I. – KLÁŠTER (celoročně)
Během prohlídky navštívíte:
Opatský chrám: V klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie se cisterciáci shromažďují pravidelně sedmkrát za den, aby se zde modlili a chválili Boha, jak tomu bylo po celá staletí. Velkolepá sakrální stavba byla dokončena v polovině 14. století a patřila k největším v Čechách.
Galerie gotického umění: Jádro uměleckohistorických vyšebrodských sbírek tvoří vzácné výtvory středověkého křesťanského umění.
Předsíň Obrazové galerie
Malý a velký sál Obrazové galerie: Opatství Vyšší Brod semezivšemi cisterciáckými kláštery České republiky pyšní nejrozsáhlejšími a nejcennějšími uměleckohistorickými sbírkami! Převážná většina zde vystavených obrazů je dílem barokních malířů. Ve vitrínách jsou umístěny jiné cenné historické předměty, především bohoslužebné náčiní, paramenta, porcelán, sklo, drobné plastiky nebo lékovky z vyšebrodské klášterní lékárny. Knihovní chodba byla upravena do dnešní podoby v 19. století a z této doby pochází také většina zde uložených tisků.
Filozofický sál klášterní knihovny: „Tajným vchodem“ vstoupíte do světa zdobného rokoka – Malého sálu knihovny.
Teologický sál klášterní knihovny. Ve Vyšším Broděje uloženo více než 70 tis. knižních titulů a zdejší knihovna je tak třetí největší klášterní knihovnou v České republice.
Trasa II. – ZÁVIŠŮV KŘÍŽ (prohlídky od 1. července do 30. září)
Gotická sklepení kláštera
Během prohlídky projdete:
Horní patro Gotického sklepení. Mohutné konstrukce původního klášterního sklepení ukazují na mimořádně rozsáhlou a dovednou stavitelskou činnost cisterciáckého řádu. Do horního patra sklepení instalovaná expozice Závišův kříž – splendor mysticus (mystická záře)
Spodní patro Gotického sklepení. V rámci multimediální expozice ve spodním patře sklepení se můžete seznámit s překvapivými výsledky nedestruktivního výzkumu hrobky Rožmberků, již byli podle legendy pohřbíváni vsedě.
Závišův kříž v Rožmberské oratoři. Originální kříž zvaný Závišův je vystaven v tzv. Rožmberské oratoři, v nadzemním podlaží vyšebrodského opatského chrámu. Do oratoře vystupují návštěvníci v omezeném počtu gotickou věžicí po vřetenovém schodišti. Nádherný ostatkový kříž – symbol křesťanské víry, pokory i královského majestátu – je záměrně ukazován v prostém a nerušivém prostředí historicky autentické prostory. Od roku 2024 je výstava doplněna haptickým modelem pro nevidomé a zrakové hendikepované návštěvníky.
Trasa III. – Ve znaku Lilie a růže (prohlídky 1. května do 30. září, bez průvodce)
V roce 2019 byl prohlídkový okruh rozšířen o stálou expozici nazvanou Ve znaku lilie a růže, která je umístěná v horním patře Návštěvnického centra. Expozice je určena především návštěvníkům s hlubším zájmem o historii cisterciáckého řádu a vyšebrodského kláštera. Barevné fotografické panely je provedou čtyřmi sály.
V areálu opatství zve na prohlídku také nejrozsáhlejší expozice Poštovního muzea v České republice.