ÚvodCo chcete dělat?PamátkyCisterciácký klášter Vyšší Brod
Cisterciácký klášter Vyšší Brod, kudy z nudy
Památky

Cisterciácký klášter Vyšší Brod

Cisterciácký klášter byl založen Rožmberky v roce 1259 a dávno už není určen jen pro mnichy žijící podle řehole sv. Benedikta. Návštěvníkům je přístupný klášterní kostel Nanebevzetí Panny Marie, mnišský chór, hlavní oltář, kaple, filosofický či teologický sál.
Klášter leží asi 30 km jižně od Českého Krumlova. Stavba kláštera trvala přes 100 let. Prohlídka cisterciáckého kláštera zahrnuje klášterní kostel, mnišský chór, hlavní oltář, kapli sv. Benedikta, kapli sv. Bernarda, kapli Panny Marie, galerii soch, obrazovou galerii či knihovní chodbu. Nejcennějšími památkami jsou Vyšebrodská madona a Závišův kříž, v části kláštera sídlí Poštovní muzeum.

Cisterciácký klášter byl založený Vokem z Rožmberka roku 1259. Klášterní knihovna čítající 70 tisíc svazků je třetí největší knihovnou v republice. Mezi památkami vyniká zvláště Vyšebrodská madona a Závišův kříž. Klášter přestál husitské bouře i třicetiletou válku. Mniši zde po staletí žili podle řehole sv. Benedikta, kterou lze charakterizovat slovy: „Modli se a pracuj“. Svou prací přetvářejí celý kraj, sami vystavěli klášter s gotickým chrámem Nanebevzetí Panny Marie.

Nezapomnělo se ani na malé návštěvníky, jimž je určen dětský koutek se zábavnou interaktivní dílnou.
 

Prohlídkové trasy

Trasa I. – KLÁŠTER (celoročně)

Během prohlídky navštívíte: 
Opatský chrám: V klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie se cisterciáci shromažďují pravidelně sedmkrát za den, aby se zde modlili a chválili Boha, jak tomu bylo po celá staletí. Velkolepá sakrální stavba byla dokončena v polovině 14. století a patřila k největším v Čechách. 

Galerie gotického umění: Jádro uměleckohistorických vyšebrodských sbírek tvoří vzácné výtvory středověkého křesťanského umění. 

Předsíň Obrazové galerie

Malý a velký sál Obrazové galerie: 
Opatství Vyšší Brod semezivšemi cisterciáckými kláštery České republiky pyšní nejrozsáhlejšími a nejcennějšími uměleckohistorickými sbírkami! Převážná většina zde vystavených obrazů je dílem barokních malířů. Ve vitrínách jsou umístěny jiné cenné historické předměty, především bohoslužebné náčiní, paramenta, porcelán, sklo, drobné plastiky nebo lékovky z vyšebrodské klášterní lékárny.  Knihovní chodba byla upravena do dnešní podoby v 19. století a z této doby pochází také většina zde uložených tisků.

Filozofický sál klášterní knihovny: „Tajným vchodem“ vstoupíte do světa zdobného rokoka – Malého sálu knihovny. 

Teologický sál klášterní knihovny. Ve Vyšším Broděje uloženo více než 70 tis. knižních titulů a zdejší knihovna je tak třetí největší klášterní knihovnou v České republice. 
 

Trasa II. – ZÁVIŠŮV KŘÍŽ (prohlídky od 1. července do 30. září)

Gotická sklepení kláštera

Během prohlídky projdete:
Horní patro Gotického sklepení. Mohutné konstrukce původního klášterního sklepení ukazují na mimořádně rozsáhlou a dovednou stavitelskou činnost cisterciáckého řádu. Do horního patra sklepení instalovaná expozice Závišův kříž – splendor mysticus (mystická záře) 

Spodní patro Gotického sklepení. V rámci multimediální expozice ve spodním patře sklepení se můžete seznámit s překvapivými výsledky nedestruktivního výzkumu hrobky Rožmberků, již byli podle legendy pohřbíváni vsedě. 

Závišův kříž v Rožmberské oratoři. Originální kříž zvaný Závišův je vystaven v tzv. Rožmberské oratoři, v nadzemním podlaží vyšebrodského opatského chrámu. Do oratoře vystupují návštěvníci v omezeném počtu gotickou věžicí po vřetenovém schodišti. Nádherný ostatkový kříž – symbol křesťanské víry, pokory i královského majestátu – je záměrně ukazován v prostém a nerušivém prostředí historicky autentické prostory. Od roku 2024 je výstava doplněna haptickým modelem pro nevidomé a zrakové hendikepované návštěvníky.
 

Trasa III. – Ve znaku Lilie a růže (prohlídky 1. května do 30. září, bez průvodce)

V roce 2019 byl prohlídkový okruh rozšířen o stálou expozici nazvanou Ve znaku lilie a růže, která je umístěná v horním patře Návštěvnického centra. Expozice je určena především návštěvníkům s hlubším zájmem o historii cisterciáckého řádu a vyšebrodského kláštera. Barevné fotografické panely je provedou čtyřmi sály. 

V areálu opatství zve na prohlídku také nejrozsáhlejší expozice Poštovního muzea v České republice.

Aktuality

Čertovy proudy – Devils Extreme Race 2024

Na legendárních Čertových proudech se pojede mistrovství Evropy a finále evropského poháru v extrémním kajakingu. Mezinárodní závod v disciplínách slalom, sprint, kajak-cross a team race, to je závod Devils Extreme Race.
Loučovice, Jihočeský kraj

Kuželkářský maraton

Úkolem účastníků je během více než 24 hodin udržet v plynulém provozu všechny čtyři dráhy a současně uhrát minimálně 1 000 her, přičemž každá hra znamená 15 hodů do plných. Akce je určená pro všechny věkové kategorie. Po celou dobu soutěže bude zajištěno občerstvení.
Loučovice, Jihočeský kraj

Letní kulturní festival Hrady CZ – Rožmberk nad Vltavou

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ v magickém prostředí osmi hradů po celé České republice představí špičku současné české a slovenské hudební scény. Na začátku srpna se představí na okraji obce Rožmberk nad Vltavou.
Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj

Hudební festival Hrady CZ 2024

Festival Hrady CZ patří k největším kulturně společenským akcím v České republice. 19. ročník festivalu se uskuteční během léta 2024 na významných českých a moravských historických památkách postupně v osmi různých krajích České republiky.
Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj

S hostem na Rožmberku

 Letní povídání s výjimečnými hosty na nádvoří zámku.
Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj

Rožmberk a Habsburkové

Výstava.
Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj

S hostem na Rožmberku

Rádi bychom navázali na předchozí staletí a po několik letních večerů oživili hrad neformálním povídáním se zajímavými osobnostmi.
Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj

S hostem na Rožmberku

 Letní povídání s výjimečnými hosty na nádvoří zámku.
Rožmberk nad Vltavou, Jihočeský kraj

Cisterciácké cesty – evropské stezky Cisterscapes

Cisterscapes jsou evropské Cisterciácké stezky propojující cisterciácké kláštery napříč Evropou. Na našem území se nachází tři z nich. Pojďte objevit fascinující kus evropské kulturní historie na Cisterciácké cestě!
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Opatská stezka – klášterním lesem po chodníku vyšebrodských opatů

V pořadí druhá opatská stezka vedoucí od Vyšebrodského kláštera, sleduje nově vyznačenou modrou turistickou značku až nad sousední obec Loučovice.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Ingetour – půjčovna kánoí a raftů na Vltavě

Tradiční vodácká řeka Vltava je celoročně sjízdná z Vyššího Brodu. V místech, kde se většinou plavba zahajuje nebo končí, máme vlastní loděnice (celkem je jich 7). Pokud si v těchto loděnicích lodě zapůjčíte a vrátíte, máte v ceně i dopravu lodí.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Sjezd či splutí řeky Vltavy na lodích a raftech Odysea

Máte-li rádi vodu a chystáte-li se na Vltavu, pojeďte s námi! Půjčovny lodí, kanoí a raftů – Odyseatour na řece Vltavě nabízí skvělé služby. Naše půjčovna lodí a raftů sídlí v Českých Budějovicích – Šindlovy Dvory 58 a působí od roku 1994. Specializujeme se především na řeku Vltavu.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Vltava – česká vodácká klasika

Česká vodácká klasika, nejnavštěvovanější řeka splavná pod Lipnem po celý rok. Řeka příjemně teče krajinou a zkouší zručnost kormidelníků v četných peřejkách, které však nepřekročí obtížnost WW I. Na jezech jsou vorové propusti, které zaručují sjízdnost a oživují plavbu.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Poštovní muzeum Vyšší Brod

Nejen pošťáci rádi zavítají do expozice Poštovního muzea umístěné ve Vyšším Brodě, kde můžete zhlédnout stálou expozici dějin poštovnictví na území Českého státu od r. 1526 do současnosti. Děti si užijí zábavu v herním sále plném interaktivních prvků, je pro ně připravena Letní poštovní detektivka.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Pohodové odpoledne na vodě

Touláte se po jižních Čechách, máte volné odpoledne a chcete zkusit něco nového? Přemýšlíte, jak na pár hodin zabavit své ratolesti? Vyzkoušejte si plavbu na raftu nebo kanoi po Vltavě.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Šumavská cyklomagistrála Železná Ruda – Vyšší Brod

Cyklostezka Gerlova Huť – Nová Hůrka – Prášily – Srní, tzv. Šumavská cyklomagistrála, která je jedinou cyklostezkou v Národním parku Šumava, je od října 2015 dokončena. Celá cyklostezka je dlouhá 25 kilometrů.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Pension Inge Vyšší Brod

Pension Inge se nachází v klidné části města Vyšší Brod, nedaleko cisterciáckého kláštera. Nabízí ubytování v 7 pokojích s celkovou kapacitou 23 osob, možnost kempování na zahradě pensionu a restauraci s tradiční českou kuchyní.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Kemp a ubytovna Pod Hrází

Kemp se nachází ve Vyšším Brodě na pravém břehu řeky Vltavy, hned pod hrazí vodního díla Lipno II. Jde o klasický vodácký kemp, kde většina vodáků zahajuje sjíždění řeky Vltavy.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Penzion U Krotkých

Penzion U Krotkých se nachází ve Vyšším Brodě v Jihočeském kraji.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Hotel Panský Dům Vyšší Brod

Hotel Panský Dům je umístěn na náměstí ve Vyšším Brodě. Historie budovy sahá až do roku 1530. Během staletí mnohokrát změnil majitele i svůj vzhled. V roce 1996 koupila hotel rodina Šádkových, která pokračuje v tradici dobrých služeb se zkušenostmi pěti generací v gastronomii a hotelových službách.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Hotel Šumava ve Vyšším Brodě

Hotel se nachází na náměstí jihočeského městečka Vyšší Brod, nedaleko od česko-rakouských hranic.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Penzion Herbertov ve Vyšším Brodě

Celoročně provozovaný penzion Herbertov nabízí ubytování v jižních Čechách v blízkosti městečka Vyšší Brod, u břehu řeky Vltavy, ve vzdálenosti cca 10 km od Lipenského jezera. Celková kapacita areálu je 100 lůžek, z toho 55 lůžek v hlavní budově a 45 lůžek v chatičkách.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Chalupa Hačava

Dopřejte si klidnou dovolenou v jižní části Šumavy, obklopeni lesy a hvozdy, přitom na dosah Čertovy Stěny, sjíždění Vltavy nebo letním/zimním radovánkám na Lipně. Chalupa Hačava na Vyšebrodsku je zrekonstruovaná, vybavená a připravená hlavně pro rodiny s dětmi.
Vyšší Brod, Jihočeský kraj

Apartmán Lipno v obci Loučovice

Apartmán Lipno se nachází v obci Loučovice pod přehradní nádrží Lipno. Počátek osady Loučovice se datuje do první poloviny 14. století, kdy je již osada vedena jako majetek kláštera ve Vyšším Brodě.
Loučovice, Jihočeský kraj