Přijďte si prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami Jiřího Trnky.
Loutkové dioráma „Svatba u Broučků“ bylo vytvořeno mladým, tehdy 27letým,
Jiřím Trnkou na zakázku Československého výstavního výboru pro Světovou výstavu v New Yorku v roce 1939. Dioráma mělo být umístěno v československém pavilonu mezi uměleckými a průmyslovými expozicemi jako exponát, který by zaujal americké děti. Dioráma po anexi Československa nacistickým Německem neodcestovalo a zůstalo v Praze. Kromě svatebního páru s družičkami a oddávajícím se na scéně nachází pěvecký sbor broučků se sbormistrem, kapela, kočár tažený lučními kobylkami a rodina Broučků s mnoha dětmi. Dioráma bylo zaskleno a bohatě barevně osvětleno.
V dílnách Západočeského muzea v Plzni byl exponát restaurován a nyní bude po dobu deseti let vystaven ve městě, kde se jeho autor Jiří Trnka narodil a kde propadl kouzlu loutek.
Expozici doplňují loutky z raného období tvorby Jiřího Trnky a z období Dřevěného divadla. Pro děti je připraven samoobslužný doprovodný výtvarný program Špion u Broučků.
Prozkoumejte diorámu Svatba u Broučků s původními loutkami Jiřího Trnky, nyní vystavenou v Plzni po její nákladné restauraci.
Hlavní atrakcí diorámy Svatba u Broučků jsou 57 původních loutek Jiřího Trnky, které znázorňují svatební scénu z příběhu Jana Karafiáta.
Diorámu vytvořil Jiří Trnka na zakázku Československého výstavního výboru pro Světovou výstavu v New Yorku v roce 1939.
Na scéně jsou k vidění svatební pár s družičkami a oddávajícím, pěvecký sbor broučků, kapela, kočár a rodina Broučků s dětmi.
Dioráma nebyla vystavena na světové výstavě kvůli anexi Československa nacistickým Německem, a proto zůstalo v Praze.
Dioráma bylo zaskleno a bohatě barevně osvětleno.
Dioráma byla restaurována v dílnách Západočeského muzea v Plzni a nyní je vystavena ve městě, kde se Jiří Trnka narodil.
Dioráma bude vystavena po dobu deseti let.
Pro děti je připraven samoobslužný doprovodný výtvarný program Špion u Broučků.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.