ÚvodAktualityVýročí měsíce: ilustrace, loutky, animované pohádky a Zahrada renesančního všeuměla Jiřího Trnky
Kultura

Výročí měsíce: ilustrace, loutky, animované pohádky a Zahrada renesančního všeuměla Jiřího Trnky

  • 10. února 2022
Ilustrace Andersenových pohádek, loutkové filmy Zvířátka a Petrovští, Staré pověsti české, Osudy dobrého vojáka Švejka, Sen noci svatojánské anebo autorská kniha Zahrada: to jsou nejznámější díla výtvarníka Jiřího Trnky, jednoho ze zakladatelů českého animovaného filmu, světově uznávaného ilustrátora a všestranně nadaného umělce.
Výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista, výtvarník divadelních scén a kostýmů a režisér: tím vším byl Jiří Trnka (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha). Zanechal stopy téměř ve všech uměleckých oborech, jeho loutkové a animované filmy a knižní ilustrace svou fantazií a poetičností ovlivnily několik generací. Zvláštní místo v srdci mnoha malých i velkých čtenářů pak má jeho jediná autorská kniha Zahrada.
 

Trnkovy ilustrace

Jiří Trnka začínal jako ilustrátor. Jak vzpomíná jeho první žena Helena Chvojková, veškerou práci, byť byla drobná nebo pro umělce jeho formátu jaksi nedůstojná, dělal svědomitě a pečlivě. Sotva dokončil jednu zakázku, už se pustil do další, často jich dělal několik najednou a nikoho neodmítal.

Událostí na knižním trhu se v roce 1939 staly jeho ilustrace pohádkové knížky Josefa Menzela Míša Kulička a o rok později nové vydání Karafiátových Broučků. Trnka se záhy stal dvorním ilustrátorem Františka Hrubína a ilustroval celou řadu jeho knížek pro děti, například Říkejte si se mnou, Pohádku o Květušce a její zahrádce či Špalíček veršů a pohádek. Trnkovy ilustrace rovněž doprovázely verše nejlepších soudobých českých básníků, ovšem vždy se stylem přizpůsobil jejich textům: jinak přistupoval k textům Františka Hrubína, jinak ilustroval básně Vítězslava Nezvala, Vladimíra Holana či Jaroslava Seiferta. Podobně jako oni si všímal maličkostí, které nikdo jiný před ním takto nezachytil. V jednom z rozhovorů vysvětloval: „Naučil jsem se dívat dolů na malé nevzhledné travičky, které by nikoho nenapadlo nakreslit, na kamínky v potoce, na brouky a žížaly. Dodnes stejně jako tenkrát cítím přesně totéž, když vidím první petrklíč. Tu ostrou jarní radost, kterou známe všichni.“

Trnkovo pojetí kouzelného dětského světa bylo oceněno i v zahraničí, a to v 60. letech na Světové výstavě v Bruselu, odkud si ceny odvezly dvě knihy s Trnkovými ilustracemi. Jednalo se o Pohádky z Tisíce a jedné noci Františka Hrubína a Pohádky od Hanse Christiana Andersena. Právě kniha Andersenových pohádek s ilustracemi Jiřího Trnky byla později vyhlášena nejkrásnější dětskou knihou 20. století.
 

Loutky Jiřího Trnky

S loutkami měl Jiří Trnka zkušenosti odmalička: jeho maminka Růžena byla švadlena a šila ze zbytků látek jednoduché hadrové panáčky, s nimiž si syn hrál. Jeho talent objevil Josef Skupa (1892–1957), učitel kreslení na plzeňské reálce, během studií na Umělecko-průmyslové škole (1929–1935) v Praze Trnka navrhoval a vytvářel kulisy pro Skupovo divadlo. Skupa je duchovním otcem loutek Spejbla a Hurvínka, na výsledné podobě Hurvínka a posléze také Máničky se podílel i Jiří Trnka.

Aby mohl experimentovat s loutkami i ve filmu, založil Trnka v roce 1947 Studio loutkového filmu a během následujících dvaceti let v něm natočil víc než dvacet snímků, které získaly uznání u nás i ve světě. Zatímco Trnkovy ilustrace najdete hlavně v dětských knížkách, filmová tvorba je určena převážně dospělým. Mezi nejslavnější patří Špalíček, inspirovaný lidovými zvyky a tradicemi, pohádky Císařův slavík a Bajaja, Shakespearův Sen noci svatojánské anebo Staré pověsti české. Podle vzpomínek Heleny Chvojkové po uvedení filmu v televizi dostal hezký dopis od jednoho z obdivovatelů: „Milý pane Trnko, já bych Vám nepsal. Není to žádná rozkoš hrabat se v korespondenci z notné většiny ne dost upřímné. Ale díval jsem se v neděli na Staré pověsti, a tak mi to nedalo, abych Vám aspoň takto nestiskl ruku. Váš Seifert“

Kromě Divadla Spejbla a HurvínkaPraze si Trnkovy loutky prohlédnete na řadě dalších míst. Vzácnou památku mají v Muzeu loutekPlzni, kde je vystaveno Trnkovo prostorové znázornění svatby u Broučků dle knížky Jana Karafiáta s 57 původními loutkami. Velká zásluha patří i mamince Trnkové, která synovi pomáhala jeho figurky „broučků a jiné havěti“ oblékat. Další loutky si prohlédnete v Muzeu loutkářských kulturChrudimi a v Muzeu české loutky a cirkusuPrachaticích. Mistrovství Jiřího Trnky má nemalou zásluhu na zařazení českého loutkářství na Seznam nehmotného dědictví UNESCO.
 

Jiří Trnka a animované filmové pohádky

Společně s Hermínou Týrlovou a Karlem Zemanem patří Jiří Trnka k zakladatelům českého animovaného filmu. Od roku 1945 byl pověřen vedením pražských ateliérů kresleného filmu, pozdějšího studia Bratři v triku. Hned jedno z prvních děl, Zvířátka a Petrovští, otevřelo českému loutkovému filmu dveře do světa: v roce 1946 kreslená pohádka získala hlavní cenu za krátký film na festivalu v Cannes a posbírala řadu dalších ocenění, jako byla cena H. Ch. Andersena nebo Melliésova cena za nejlepší animovaný film.

Filmy Jiřího Trnky získaly ocenění na festivalech v Benátkách, Paříži či na filmovém festivalu v Karlových Varech. V roce 1955 byl oceněn titulem Zasloužilý umělec a v roce 1963 Národní umělec. K získaným cenám se však Trnka stavěl spíše lhostejně, neboť se prý nerad vracel k již dokončené práci.
 

Trnkova Zahrada: sen o vlastním dětství

Přestože se Jiří Trnka nepovažoval za spisovatele, v hlavě dlouho nosil nápad na sepsání pohádkového příběhu. Tuto myšlenku uskutečnil v roce 1962 a knize dal jednoduché jméno Zahrada. Je to podobná kniha jako Malý princ (1943) od Antoina de Saint-Exupéry nebo kniha Tibet: tajemství červené krabičky (2005) od Petra Síse. Vyprávění o pětici chlapců, kteří vstoupí do tajemné zahrady, je zdánlivě knížka pro děti, ale Trnka počítal i s dospělými čtenáři.

Trnkova Zahrada, v níž nechybí prvky tajemna a věci nejsou takové, jaké se zdají být, se líbila kritikům i čtenářům. V časopise Nové knihy byla knížka popsaná jako napůl moderní pohádkový příběh, napůl sen dospělého člověka o vlastním dětství. Dlouholetý Trnkův přítel František Hrubín mu napsal: „Ty Tvé pohádky jsou opravdu výborné, při některých místech jsem se smál jako kluk, dětem se to bude jistě líbit, pedagogům třeba míň, ale Ty jsi někdo, kdo jich může nedbat.“

Nakonec i legendární francouzský básník, malíř a filmař Jean Cocteau se o Trnkovi vyjádřil: „Trnka – to je království dětství a poezie.“  
Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Jiří Trnka – výtvarník a věhlasný tvůrce loutkových filmů

Výčet profesí a dovedností Jiřího Trnky (24. února 1912 Plzeň – 30. prosince 1969 Praha) je ohromující: byl výtvarník, loutkář, ilustrátor, malíř, sochař, spisovatel, scenárista i režisér animovaných filmů. A také autor filmových kostýmů, například pro film Císařův pekař a Pekařův císař Jana Wericha.

Galerie Jiřího Trnky – Unie výtvarných umělců v Plzni Kultura

Galerie Jiřího Trnky – Unie výtvarných umělců v Plzni

Galerie Jiřího Trnky je výstavní síní občanského sdružení Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti Kultura

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Divadlo Alfa v Plzni Kultura

Divadlo Alfa v Plzni

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, „otce“ dnes světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. Josefa Skupy a jeho žáka – později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů – Jiřího Trnky.

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky Kultura

Svatba u Broučků – dioráma Jiřího Trnky

Přijďte si prohlédnout nevídané prostorové znázornění příběhu Broučků od Jana Karafiáta s 57 původními loutkami Jiřího Trnky.

Další aktuality

Objevte kouzlo předvánoční Plzně

Říká se, že na Vánoce vedou všechny cesty domů. Nechť vedou vaše cesty taky do Plzně, která je v předvánočním čase opravdu kouzelná! Užijete si zde provoněné vánoční trhy s kulturním programem, tradiční adventní prohlídky selského statku U Matoušů anebo plzeňského pivovaru. Nalaďte se na předvánoční atmosféru Plzně, užívejte si společně strávený čas se svými blízkými a myslete na to, že Vánoce nejsou jen datum. Je to stav mysli!
21. listopad 2024 14:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj