ÚvodCo chcete dělat?KulturaDivadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu
Kultura

Divadlo Na tahu – alternativní divadlo se zálibou v absurdním dramatu

Objevte malé alternativní divadélko Na tahu, které ve svém repertoáru uvádí převážně hry Václava Havla. Od roku 1975 se v inscenacích divadla na tahu vystřídalo více než stovka účinkujících, mezi nimi Ivan Havel, Petruška Šustrová či Ladislav Smoljak.
Divadlem na tahu byli pojmenováni vyznavači divadelních her Václava Havla, kteří se koncem roku 1974 a v průběhu roku 1975 scházeli nad textem tehdy již zakázané Havlovy Žebrácké opery, aby ji později předvedli třem stovkám diváků v hospodském divadelním sále v Horních Počernicích. Od roku 2011 funguje poměrně nenápadně Divadlo Na tahu ve svém stálém prostoru. Po 36 letech putování tak bylo malé alternativní divadélko otevřeno za přítomnosti mnoha jeho přátel. Tím nejvzácnějším byl Václav Havel, který jej tehdy navštívil naposledy.

Když tehdy osiřela Havlova Žebrácká opera, která se měla původně inscenovat v Činoherním klubu, rozhodl se kulisák Divadla na zábradlí, že to tak nenechá. A nebyl sám. Světová premiéra Žebrácké opery v režii Andreje Kroba v hospodě u Čelikovských se stala legendární. Od té doby Divadlo na tahu funguje v různých podobách, skupenstvích, prostorách. Jedno zůstává ale stejné – zalíbení v absurdním dramatu. Především v textech Václava Havla, ale i k současných mladých autorech typu René Levinský.

Od roku 1975 se v inscenacích Divadla na tahu vystřídalo více než stovka účinkujících. Mezi nimi neherecké hvězdy Divadla Na tahu Viktor Spousta, Jan Hraběta, Jana Sekerová, Jan Kašpar, Ivan Havel, Dagmar Havlová – Lantayová, Jarmilka Bělíková, Petruška Šustrová, Aleš Duda, Lída Michalová, Petr Taťoun, Josef Žluťák Hrubý, Ivo Bureš, Milan Švehelka, Sylvie a Kateřina Krobovy, bratři Mravcové a mnoho dalších. Z profesionálních divadel nebo z uměleckých škol si v průběhu let přišli s DNT zahrát například Ladislav Smoljak, František Olšovský, Zdeněk Kupka, Eva Maierová, Vítek Březka, Ilona Semrádová, Jiří Reidinger, Karel Beseda, Radek Bár, Vojtěch Efler, Lenka Hušková, Eva Holubová, David Bělohradský, Tereza Dlasková, Doubravka Svobodová, Petr Reidinger, Marek Šimon, Jana Šťastná a další.

Z divadelního repertoáru:
  • Václav Havel – Zahradní slavnost
  • Václav Havel – Audience
  • Václav Havel – Vernisáž 2 + pět tet
  • Václav Havel – Protest
  • René Levinský – Fyzik a jeptiška
  • Eugène Ionesco – Plešatá zpěvačka

Studio Divadla Na tahu se nachází v centru Prahy na začátku Soukenické ulice (č. 29)směrem z Petrského náměstí. Dopravní spojení metrem trasy C do stanice Florenc a dále pěšky. Metrem trasa B do zastávky Nám. republiky a výstupem Masarykovo nádraží dále pak pěšky. Tramvají č. 3, 8, 24
do zastávky Bílá labuť.

Provozovatel

Divadlo Na tahu

Soukenická 29
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 603 554 031
Email:
DivadloNatahu@sez...
WWW:
www.divadlonatahu.cz
GPS:
50,091643 14,431422
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Cena

Cena: 200 Kč

Snížená cena: 100 Kč

 

Časová náročnost

2,5 hodiny

 
 

Aktuality

Filmový příměstský tábor v Citadele

Filmový prázdninový kemp ve Studiu Citadela, v historickém centru Prahy, plný "režírování", výletů a zábavy! Pro děti od 7 do 14 let.
Praha 1, Praha

Divadlo a tanec – příměstský tábor v centru Prahy

Prázdninový kemp ve Studiu Citadela je plný imaginace a tvorby. Děti si užijí týden příjemně nabitý prvky taneční a divadelní průpravy včetně mj. návštěvy festivalu Letní Letná. Pro malé divadelníky od 7 do 14 let.
Praha 1, Praha

Výstava Známky, vlaky, cesty, boudy

Výstava při příležitosti nedožitých 90. narozenin malíře Jiřího Boudy připomíná jeho rozsáhlou tvorbu s tématy techniky a hromadné dopravy, zejména železniční. Vystavena je Boudova poštovní tvorba, ale volná tvorba ze sbírek jeho syna Martina Boudy, obrazy, litografie a grafiky.
Praha 1, Praha

Expozice Praha hoří v Novomlýnské vodárenské věži

Expozice o pražských požárech v dobách minulých a historii pražských hasičů je umístěna v poprvé veřejnosti zpřístupněné Novomlýnské vodárenské věži.
Praha 1, Praha

Festival Alternativa 2024 v Praze

Festival Alternativa je každoroční přehlídka odvážné, invenční a hutné hudby. V roce 2024 se festival uskuteční v termínu 15. – 23. listopadu. Hlavní festivalový víkend bude hostit MeetFactory, dalšími místy festivalu jsou Archa+ a čítárna Unijazz.
Praha 1, Praha

Historickým motoráčkem na výlet do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Praha 1, Praha

Historickým motoráčkem na výlet do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Praha 1, Praha

Historickým motoráčkem na výlet do Mariánské Týnice

Zpestřete si prázdniny výletem do Mariánské Týnice, barokní perly západních Čech.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

The Chamber Escape Games Prague – únikové hry v centru Prahy

Filmové kulisy, audiovizuální efekty, propracovaný narativ a herecké výkony. Hry, kde únikovka přestává být hrou a stává se filmovým zážitkem.
Praha 1, Praha

Moods Boutique Hotel v Praze

Luxus, technologie a jedinečný design! Užijte si thajské masáže, masáže nohou nebo olejové masáže celého těla v relaxačním prostoru nebo přímo na pokoji hotelu Moods. Stylový butikový hotel leží na klidném místě v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Praha – Petrská čtvrť

Petrská čtvrť v Praze vznikla před založením Nového Města v roce 1348, do té doby se zdejší osada nazývala Poříčí. Jméno je odvozeno od kostela svatého Petra v dnešní Biskupské ulici, který byl postaven v polovině 12. století.
Praha 1, Praha

Kurzy kontaktní improvizace a párové akrobacie v Praze

Na lekcích se setkáte s kombinací jemných i náročnějších technik kontaktu a akrobacie, které jsou využívány tak, aby rozšiřovaly vědomí tanečníků (i netanečníků) a podporovaly rozvoj pohybových dovedností, vnímání a kreativity.
Praha 1, Praha

Studio Citadela – klub, divadlo, kavárna

Studio Citadela je malé kulturní centrum v poklidném historickém středu Prahy. Centrum funguje už od roku 1996.
Praha 1, Praha

Galerie Arte Decor Gražyna v Praze

Galerie Arte Decor Gražyna představuje současnou autorskou tvorbu v kombinaci s dekorativním uměním.
Praha 1, Praha

Thajské masáže ve wellness centrech v Praze

Uvolněte své tělo a mysl při tradiční thajské masáži v salónech Thajka! Masáže provádějí rodilé Thajky s bohatou praxí a certifikátem chrámové školy Wat Pho. Diplomy této školy jsou nejváženější ze všech thajských škol a jsou obvykle podmínkou kvalifikace pro práci v renomovaných masážních zařízeních.
Praha 1, Praha

Kostel Sv. Petra Na Poříčí

Kostel se nachází v Praze na Novém Městě v Biskupské ulici. Byl postaven jako románská bazilika v druhé polovině 12. století jako farní kostel zaniklé osady Poříčí, později se dočkal několika gotických přestaveb.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Hostel Art Hole v Praze

Art Hole je přátelský hostel pro mladé cestovatele, skvělý i pro ty, co cestují sólo. Jeho velkou předností je vynikající lokace. Nachází se v centru města, pár ulic od řeky, pár ulic od autobusového nádraží Florenc a nedaleko vlakového Hlavního nádraží.
Praha 1, Praha

Home Restaurant & Bar

Restaurace Home Restaurant & Bar je perfektní místo, kde si můžete užívat unikátní kombinaci moderní české a mezinárodní kuchyně v pohodlném prostředí přímo v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Cocina Rivero – škola vaření nejen středomořské kuchyně v centru Prahy

Učte se, tvořte a vychutnejte si autentické jídlo. Škola vaření Cocina Rivero je místo v centru Prahy, kde můžete hodit veškeré starosti za hlavu… Skvělá dostupnost a poloha nabízí ideální únik z každodenního ruchu velkoměsta.
Praha 1, Praha

Hotel Republika & Suites

Hotel Republika & Suites nabízí rodinné ubytování s 24-hodinovou restaurací. Obsahuje 16 zvukotěsných pokojů, které vytvářejí dokonalou rovnováhu mezi komfortem a stylem.
Praha 1, Praha

Restaurace a bar Grand Cru

Restaurace Grand Cru sídlí v barokním domě s dvorem jen pár kroků od pražského Petrského náměstí. Díky pestrosti menu se Grand Cru řadí mezi restaurace s mezinárodní kuchyní.
Praha 1, Praha

Atrium Grand Majestic Plaza

Atrium restaurant se zimní zahradou, nabízející rozmanitou mezinárodní kuchyni i výběr českých specialit.
Praha 1, Praha

Restaurace Atrium

Restaurace Atrium s celkovou kapacitou 120 míst a variabilitou prostoru, je vhodným místem pro pracovní oběd, romantickou večeři nebo rodinnou oslavu.
Praha 1, Praha

Café Imperial Dolce

Nová provozovna šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha. Café Imperial Dolce, která bude špičkovými dorty a pečivem zásobovat všechny jeho restaurace. Ochutnejte dorty a zákusky z dílny italského šéfcukráře Daniela Combi.
Praha, Praha