KD Slavie v Českých Budějovicích je nemovitou kulturní památkou. Jedná se o jednu z prvních novorenesančních budov ve městě, postavenou v letech 1871–1872. Dvoupatrovou čtyřbokou stavbu realizoval českobudějovický inženýr Karl Schmidt podle návrhu pražského architekta Ignáce Ullmanna.
Dnešní Slavia byla projektována jako
kulturní, společenské a politické centrum českobudějovických Němců. V interiéru je zajímavé centrální osové schodiště s kamennými balustrádami a původní koncept pilastrů s kompozitními hlavicemi. Ostatní vnitřní zařízení je novější.
Německý dům byl sídlem místních odborů spolků Turnverein, Deutscher Böhmerwaldbund, Deutscher Kaufmännischer Verein, Politischer Verein, Musikverein a Verein deutscher Arbeiterinnen a později ještě dalších. Vedle kulturních a společenských organizací využívaly dům i některé politické strany, např. Sudetendeutsche Partei, za okupace 1939—1945 i NSDAP.
Po druhé světové válce připadl Německý dům městu a jako
Stalinův dům ho do roku 1948 využívaly místní orgány Komunistické strany Československa. V letech 1948—1960 byl užíván vojskem (Dům armády) a 1960 začleněn do
Parku kultury a oddechu pod názvem Dům osvěty. Od 1994 je dům majetkem Městských kulturních domů, a. s. Zařízení se specializuje na uvádění
folklorních a folkových skupin a klubových pořadů. Tradičně pořádá
taneční kurzy a plesy. V letech 2012—2016 zde sídlil hudební klub Highway 61, zaměřený na koncerty bluesových a jazzových interpretů. Od roku 2023 prochází budova velkou rekonstrukcí. Část zázemí by poté mohlo využít
Malé divadlo, které sídlí v nevyhovujících prostorách. Dále by ve Slavii mohla vzniknout kavárna, restaurace i bar u velkého sálu.
Objevte Dům kultury Slavie, klíčovou novorenesanční památku v Českých Budějovicích s bohatou historií a kulturou.
Dům kultury Slavie byl postaven v letech 1871-1872.
Architektem byl Ignác Ullmann z Prahy a stavbu realizoval Českobudějovický inženýr Karl Schmidt.
Dům kultury Slavie je navržen v novorenesančním stylu.
V minulosti dům využívaly německé spolky, politické strany jako Sudetendeutsche Partei, NSDAP a po válce místní orgány Komunistické strany Československa.
Dům se specializuje na uvádění folklorních a folkových skupin, pořádá taneční kurzy, plesy a nabízí klubové pořady.
V interiéru je zajímavé centrální osové schodiště s kamennými balustrádami a originální pilastry s kompozitními hlavicemi.
Plánuje se výstavba kavárny, restaurace a baru u velkého sálu.
Velká rekonstrukce probíhá od roku 2023.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.